fbpx

Нови 70 ковид-случаи, од нив 51 во Скопје

-

Од вкупно 70 нови позитивни случаи на ковид-19, 51 се регистрирани во Скопје, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје кои се однесуваат на изминатите 24 часа. Од вкупо 629 направени тестови и 70 позитивни, регистрирани се 18 реинфекции.

Во изминатото деноноќие оздравеле 60 пациенти, а не е регистрирано ниту едно починато лице.

Според епидемиолошки анализи, во моментов на територијата на земјава има вкупно 235 активни ковид-случаи, а од нив 235 или над 70 отсто се регистрирани во главниот град. По Скопје, најмногу заболени од ковид—19 има во Битола (19), Прилеп (18) и Куманово (12).

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хаос во Германија по обилните снежни врнежи

Обилните снежни врнежи во текот на ноќта ги парализираа транспортните врски во јужната германска покраина Баварија, оставајќи заглавени илјадници патници, а дел од железничкиот сообраќај беше во прекин поради...