fbpx

Евидентирани нови 165 ковид случаи, од нив 39 лица се реинфицирале

-

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа во земјава биле направени 1.088 тестови, а откриени 165 нови случаи на ковид-19. Од вкупниот број позитивни, регистрирани се 39 реинфекции, а регистрирани сe и 384 оздравени пациенти.

„Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, регистрирани се три починати лица, по едно лице од Скопје, Битола и Гостивар, на возраст од 70 до 78 години. Сите лица се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 5 до 9 септември“, информираат во министерството.

Досега во земјава се направени вкупно 2.159.252 тестирања. Вкупната бројка на откриени случаи на ковид-19 во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 341.748, бројот на оздравени пациенти е 331.595, на починати е 9.515, а бројот на активни случаи изнесува 638.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хаос во Германија по обилните снежни врнежи

Обилните снежни врнежи во текот на ноќта ги парализираа транспортните врски во јужната германска покраина Баварија, оставајќи заглавени илјадници патници, а дел од железничкиот сообраќај беше во прекин поради...