fbpx

Бројот на заболени од ковид се намали на 281, денеска 44 нови случаи

-

Во изминативе 24 часа се регистрирани 44 нови случаи на ковид-19, со што вкупниот број на активни случаи во земјава изнесува 281, информира Министерството за здравство согласно на податоците од Институтот за јавно здравје.

Направени се 564 тестови, а регистрирани се 44 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 32. Од вкупниот број на позитивни случаи (44), регистрирани се 13 реинфекции на ковид-19.

Во изминатово деноноќие регистриран e 81 оздравен пациент од ковид-19.

Во текот на изминатите 24 часа, нема регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, регистрирани се 3 починати лица од Скопје (2) и Кавадарци (1) во домашни услови. Починатите лица се на возраст од 62 до 79 години и се регистрирани во периодот од 03.10 до 18.10.2022 година.

Досега во земјата се направени вкупно 2.179.129 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.800, бројот на оздравени пациенти е 333.960, а на починати е 9.559.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Жирафата Флопи угинала од тумор на црниот дроб, соопшти Зоолошката градина

Oфицијалните резултати од обдукцискиот наод за угинувањето на жирафата Флопи, покажал дека тој угинал како резултат на малиген тумор во црниот дроб и метастази во белите дробови, соопшти скопската...