fbpx

Нови 169 случаи на ковид-19, регистриран еден починат пациент

-

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа во земјава биле направени 746 тестови, а регистрирани 169 нови случаи на ковид-19.

Од нив повеќе од половината се од Скопје – 93, потоа следува Битола со 12 нови случаи, а во останатите градови во кои има Центри за јавно здравје, бројките се 7 нови случаи – Куманово – или пониски.

Од вкупниот број позитивни (169), регистрирани се 55 реинфекции, соопшти Министерството за здравство.

Бројката на оздравени пациенти во изминатите 24 часа е 242, а во наведениот временски период нема пријавени починати лица. Но, согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин регистрирано е едно 64-годишно лице од Струга што починало во неделата во болнички услови.

Досега во земјава се направени вкупно 2.151.894 тестирања за ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 340.510, бројот на оздравени пациенти е 329.434, на починати е 9.490, а бројот на активни случаи изнесува 1.586.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ако соученик ве малтретира во вибер група, направете скриншот и пријавете го кај педагогот

Ученик фотографирал соученик во соблекувална пред часот по физичко образование, па потоа фотографијата ја споделил во вибер група во која сите се исмејувале со ученикот-жртва. Девојка споделила фотографија со...