fbpx

Денеска 222 нови случаи на ковид-19, пријавени се 8 починати лица

-

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 954 тестови, а регистрирани се 222 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје: 113, Куманово и Кавадарци – по 14, Битола – 13 и Прилеп – 12, додека во останатите градови се регистрирани под 10 нови случаи.

Од вкупниот број на позитивни (222), регистрирана е 41 реинфекција со ковид-19.

Во изминатово деноноќие регистрирани сe 268 оздравени пациенти од ковид-19.

Во текот на изминатите 24 часа се пријавени две починати лица, од Скопје (79г) и Кичево (83г) во болнички услови. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин регистрирани се 6 починати лица, две лица од Битола и по едно лице од Кочани, Крива Паланка, Скопје и Радовиш. Починатите се на возраст од 66 – 83 години во периодот од 11.08. до 28.08.2022 година.

Досега во земјата се направени вкупно 2.151.148 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 340.341, бројот на оздравени пациенти е 329.192, на починати е 9.489, а бројот на активни случаи во моментов изнесува 1.660.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот со честитка по повод празникот Свети Климент Охридски

Претседателот Стево Пендаровски, по повод христијанскиот празник Свети Климент Охридски упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, Господин Господин Стефан, Архиепископ Охридски и Македонски и...