fbpx
Таг: оздравени пациенти

таг: оздравени пациенти

Денеска 1.269 нови случаи на ковид-19 од 4.047 тестирања, од кои 162 реинфекции

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 4.047 тестови, а регистрирани се 1.269 нови случаи на ковид-19. Најголем дел од заболените се од Скопје – 686, Тетово – 75 и Битола – 65. Од вкупниот број на позитивни случаи на ковид-19 (1.269), регистрирани се 162 реинфекции меѓу тестираните лица. Во...

Регистрирани 920 нови случаи на ковид-19, пријавени 11 починати лица

ковид тест
Министерството за здравство информираше дека согласно податоците од Инситутот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.338 тестови, при што се регистрирани 920 нови случаи на Ковид-19. Најголем дел од новозаразените се од Скопје – 502,  Битола – 54, Куманово – 48, Велес – 40, Тетово – 35, Прилеп – 31, Кавадарци – 27, Штип – 24, Кичево...

Денеска 1.348 нови случаи на ковид-19 и 19 починати лица

Министерството за здравство информира дека во изминативе 24 часа направени се 3.996 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 725, Куманово – 73 и Битола – 67. Од вкупниот број на позитивни случаи (1.348), регистрирани се 196 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 11 починати лица: 6 починати лица...

Регистрирани 1.409 случаи на ковид-19, пријавени се 28 починати пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, се направени 3.824 тестови, а регистрирани се 1.409 нови случаи на ковид-19. Повеќе од половината од новите случаи се во Скопје – 783, по што следи Битола со повеќе од 10 пати помала бројка – 76 случаи. Од вкупниот број на позитивни (1.409), регистрирани...

Денеска 1.908 нови случаи на ковид-19, пријавени се 26 починати лица

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа направени се  5.834 тестови, а регистрирани се 1.908 нови случаи на ковид-19. Најмногу нови случаи се забележани во: Скопје – 972, Кавадарци – 112 и Куманово – 111. Од вкупниот број на позитивни случаи, регистрирани се 254 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 22 починати лица: 5 починати...

Денеска 2.019 нови случаи на ковид-19, пријавени се 19 починати лица

Од 6.119 направени тестови денеска, регистрирани се 2.019 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најголем број од новорегистрираните случаи се од Скопје – 968, Битола – 150 и Кавадарци – 104. Од вкупниот број на новозаболени, регистрирани се 254 реинфекции, а двајца од регистрираните лица во текот на денешниот ден се заразиле со ковид-19 по трет пат. Во...

Од ковид-19 починаa 22 лица, денеска 718 нови случаи од кои 95 се реинфекции

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 тестови, а регистрирани се 718 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу се во Скопје – 505, Битола – 30 и Куманово – 29. Од вкупниот број на позитивни случаи, регистрирани се 95 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 14 починати лица: 3 починати лица...

Денеска 12 починати од ковид-19, нови 1.172 заболени лица, од кои 145 се реинфекции

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 4.021 тестови, а регистрирани се 1.172 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 629, Битола – 109 и Куманово – 64. Од вкупниот број на позитивни случаи (1.172), регистрирани се 145 реинфекции односно лица што повторно го прележуваат ковид-19. Во...

Денеска 2.051 нов случај на ковид – 19, регистрирани се 276 реинфекции и 7 починати лица

ковид тест
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени  6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на ковид-19. Најголем дел од новозаразените се од Скопје – 1.027, потоа од Битола – 170, Прилеп – 107, Куманово – 86, Струмица – 55, Тетово – 49, Охрид – 48, Штип – 47, Кавадарци – 45, Гостивар и Кочани –...

МЗ: Регистрирани 766 нови позитивни случаи на ковид-19, починале 12 лица

Во изминатото деноноќие регистрирани се нови 766 позитивни на ковид-19 од направени 3.748 тестови, што е околу 20 отсто од тестираните, објави Министерството за здравство. Најголем дел од новите случаи (68%) се од Скопје – 521, потоа во Битола – 33, Куманово – 32, Струмица – 23, Кавадарци – 20, Прилеп – 19, Штип – 17, Охрид – 16, Струга...

Денеска 1.348 нови случаи на ковид-19, пријавени се 145 реинфекции и 8 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.141 тестови, а регистрирани се 1.348 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 677, Битола – 125 и Куманово – 82. Притоа, од вкупниот број на позитивни случаи денеска, регистрирани се 145 реинфекции, односно пациенти коишто претходно прележале ковид-19. Во текот на изминатите 24 часа регистрирани...

Денеска 1.865 нови случаи на ковид-19, речиси секој трет тестиран бил позитивен

Бројот на заболени лица од ковид-19 продолжува да расте во земјава. Денеска биле направени 6.173 тестови, при што биле регистрирани 1.865 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најголем број од новозаболените лица се од Скопје - 871, а по главниот град следат Битола со 177, Прилеп со 119 и Куманово со 86 регистрирани случаи на ковид-19. Во текот...

Денеска 1.822 нови случаи на ковид-19 од 7.123 тестови, пријавени тројца починати

Бројот на новозаболени лица од ковид-19 со несмалено темпо расте. Во изминативе 24 часа биле направени 7.123 тестови, при што регистрирани се 1.822 нови случаи на ковид-19 во земјава, информираат од Министерството за здравство. Идентично како и во текот на минатите денови, најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје - 918, по што следуваат Битола со 198 и Прилеп...

Откриени 813 нови случаи на ковид-19, регистрирани уште 6 починати лица

Министерството за здравство соопшти дека во последните 24 часа се направени 5.165 тестови, а регистрирани се 813 нови случаи на ковид-19: Скопје – 549, Битола – 49, Куманово – 40, Кавадарци – 25, Охрид – 20, Струмица – 17, Прилеп – 16, Штип – 11, Струга – 10, Гостивар и Велес – по 9, Гевгелија – 7, Кочани –...

Денеска 1.725 нови случаи на ковид-19, бројот на починати од ковид надмина 8.000

Рапидно ширење на ковид-19 низ земјава. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени биле 7.472 тестирања, а регистрирани се 1.725 нови случаи на ковид-19. Притоа, најголем дел од случаите се забележани во Скопје – 1.028, а потоа следат Битола – 148, Прилеп – 112, Охрид – 61 и Куманово – 52. Во текот на изминатото деноноќие регистрирани...

Денеска 14 починати од ковид-19 и четири лица пријавени од претходно

Нови 14 лица од земјава починаа од ковид-19 во текот на денешниот ден, а дополнителни четири лица се регистрирани како починати во периодот од 17 до 25 декември, информираат од Министерството за здравство. Со ова, бројката на граѓани што ја изгубија битката со корона вирусот се искачи на 7.935 лица. „Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 14 починати...

Едногодишно дете починало од ковид-19 на крајот од ноември, денеска шест починати лица

Едногодишно дете починало од ковид-19 на 29 ноември, информираа од Институтот за јавно здравје. Според податоците добиени од Клиниката за детски болести, станува збор за дете кое престојувало во дом за деца без родители во Битола и истото повеќекратно наназад било хоспитализирано поради компликации во склоп на основните заболувања: Остеохондродисплазија, Епилепсија, Хидроцефалус, Малнутриција и Дилатациона кардиомиопатија. „До денот на последната...

Денеска 269 нови случаи на ковид-19 од 3.449 тестирања, седум лица починаа

Министерството за здравство информира дека во изминативе 24 часа направени се 3.449 тестирања, а регистрирани се 269 нови случаи на ковид-19, и тоа најмногу во Скопје – 142, Битола – 17 и Охрид –16. Во текот на изминатово деноноќие регистрирани се 7 починати лица: 2 починати лица од Скопје (73г и 84г) и по едно починато лице од Велес (71г),...

Денеска осум починати лица од ковид-19, вклучувајќи и 29-годишно лице од Кавадарци

Министерството за здравство информира дека 29-годишно лице од Кавадарци се наоѓа меѓу осумте лица што починаа од ковид-19 во земјава. Во текот на изминатите 24 часа регистрирани 3 починати лица од Скопје (56г, 64г и 80г), две починати лица од Кавадарци (29г и 59г) и по едно починато лице од Велес (77г), Охрид (72г) и Ресен (72г). Воедно, согласно Регистарот...

Регистрирани 335 нови случаи на ковид-19, пријавени се 8 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.543 тестирања, а регистрирани се 335 нови случаи на ковид-19, при што најголем дел од нив се од Скопје - 179, Прилеп - 31 и Битола - 16. Во текот на изминатото деноноќие регистрирани се 8 починати лица: 3 починати лица од Скопје (68г, 72г и 74г) и по...

Првите количини линдан од ОХИС заминаа за Франција

Првите количини линдан од малата депонија во ОХИС денеска заминаа за Франција. Вкупно 477,1 тони отпад од HCH ископани и спакувани во 1936 буриња и натоварени во седум контејнери...