fbpx

Бројот на позитивни на ковид-19 падна под 2.000, пријавени се 4 починати лица

-

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 26.08 до 28.08.2022) во земјава биле направени 1.561 тестови, а регистрирани се 389 нови случаи на ковид-19.

Најголем дел од новозаболените лица се од Скопје – 205, по што следат Битола – 34, Охрид – 22, Куманово – 20, Прилеп – 14, Кавадарци и Делчево – 11, Тетово – 10, а во останатите градови бројот на новозаболени лица е под 10.

Од вкупниот број позитивни (389), регистрирани се 94 реинфекции од ковид-19.

Регистрирани сe 698 оздравени пациенти од ковид-19 во текот на изминатово деноноќие.

Во текот на изминатите 3 дена (19.08 – 21.08.2022) пријавени се 2 починати лица во болнички услови од Скопје (79г и 85г).

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза ковид-19 од Мој Термин, регистрирани се 2 починати лица од Скопје (76г) и Кичево (63г) во домашни услови во периодот од 18.08.2022-22.08.2022 година.

Досега во земјава се направени вкупно 2.149.075 тестирањa на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 339.881, бројот на оздравени пациенти е 328.478, на починати е 9.477, а бројот на активни случаи во моментов изнесува 1.926.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Паралелна конференција на ОБСЕ: Русија е брутална кон Украина, улогата на граѓанското општество е исклучително важна

Демократијата опаѓа во земјите каде што нема простор за активизам на граѓанското општество. Сведоци сме на алармантниот број на вооружени конфликти, во последната година сведочиме како Русија е брутална кон...