fbpx

Британскиот парламент ѝ даде зелено светло на Меј да ја почне процедурата за Брексит

-

Британскиот парламанет го усвои законот за Брексит и ѝ даде зелено светло на премиерката Тереза Меј да го активира членот 50 од Лисабонскиот договор и да ја почне процедурата за излегување на Велика Британија од Европската Унија, јавува „Би-би-си“.

Меј, која беше именувана за премиер на Велика Британија кратко по референдумот на кој Британците гласаа за излегување на земјата од ЕУ, во јуни минатата година, се соочуваше со обиди од страна на парламентот да се дадат дополнителни услови на преговорите за напуштање на ЕУ.

Сепак, по Долниот дом на британскиот парламент и Домот на лордовите синоќа дал зелено светло за законот за активирање на процедурата за излегување на Британија од Унијата.

Со ова владата на Меј сега има одврзани раце да ја почне процедурата пред крајот на март, што претходно како термин го одреди самата премиерка.

Амбасадорот на Обединетото Кралство за почетокот на реализацијата на Меѓународната стратегија за жените и девојките 2023-2030 

Понекогаш се чини дека борбата за родова еднаквост станува сѐ потешка и потешка. Жените во Иран се малтретирани поради начинот на којшто се облекуваат, девојките во Авганистан се спречени...
Download Nulled WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Free Download WordPress Themes
online free course
download lava firmware
Premium WordPress Themes Download
download udemy paid course for free