fbpx
Таг: Велика Британија

таг: Велика Британија

Тенденциозно и без докази се обвинува дека Украина и Западот стојат зад терористичкиот напад во Москва

Одговорноста за нападот во Москва ја презеде милитантната група Исламска држава (ИСИС). Ден по нападот, на 23 март, ИСИС објави фотографија од четворицата напаѓачи. На 24 март, пак, ИСИС објави видео од нападот во концертната сала. На видеото, кое Би-Би-Си го потврди како вистинито, се гледа како еден од вооружените напаѓачи отвора оган врз неколку луѓе. По ова се...

Ричардс: Првото нешто што ги советувам политичките кандидати е да ги избришат профилите на социјалните мрежи

Бил советник на голем број британски политичари и бизнисмени, советник на министри во Владата на Велика Британија, водел политички кампањи, а сега своето знаење го пренесува секаде низ светот, почнувајќи од европските до африканските држави. Станува збор за Пол Ричардс, специјалист за комуникации, тренер, писател, советник за водење политички кампањи, со декади искуство во полето на она што се...

Дејвид Камерон апелира кон Израел да не го ескалира конфликтот со Иран

Државниот за надворешни работи на Обединетото Кралство Дејвид Камерон апелираше кон Израел да не го ескалира конфликтот со Иран, притоа сепак истакнувајќи го правото на Израел да одговори на нападот на Иран, пренесува Гардијан. Ситуацијата на Блискиот Исток ескалираше откако Иран истрела ракети кон Израел. Според Израелските одбранбени сили (ИДФ) 99 отсто од ракетите биле соборени и нема значајна штета...

Израелски напад во Газа усмрти седум хуманитарни работници од Британија, САД, Австралија, Полска

Израелски воздушен напад во Газа усмрти седум работници од хуманитарната организација Светска централа кујна (СЦК), пренесува Гардијан. Жртвите потекнуваа од Австралија, Велика Британија, Палестина, Полска, а еден од загинатите имал двојно државјанство од САД и Канада. Светската централна кујна, која беше клучна во доставата на хуманитарна помош преку новиот поморски коридор од Кипар, соопшти дека работниците патувале во две возила...

Британски пратеници бараат да запре продажбата на оружја на Израел

Над сто пратеници од парламентот на Велика Британија, заедно со уште 27 британски политичари, се потпишаа на писмо до државниот секретар Дејвид Камерон, во кое се бара Обединетото Кралство да престане да продава оружје на Израел, пренесува Гардијан. Во писмото стои дека е неприфатливо продажбата на оружја на Израел да продолжи како што досега. Се истакнува дека неодамнешна истрага на...

Кејт Мидлтон обелодени дека има рак и прима превентивна хемотерапија

Принцезата од Велс, Кејт Мидлтон, попладнево преку видео порака изјави дека е во рана фаза на лекување, откако тестовите по извршената интервенција во јануари откриле дека има рак, пренесе Би-Би-Си. Во видео изјавата, Кејт вели дека тоа било „огромен шок по неверојатно тешки неколку месеци“. Но, таа испрати позитивна порака, велејќи: „Добро сум и станувам сè посилна секој ден“. Деталите за каков...

На кралот Чарлс му е дијагностициран рак, соопшти Бакингемската палата

На британскиот крал Чарлс му е дијагностициран облик на рак, соопшти вчера Бакингемската палата, а пренесе Би-би-си. Видот на ракот, како и стадиумот, засега остануваат неоткриени. Кралот вчера започнал со редовни третмани и ќе ги одложи јавните обврски во меѓувреме, соопшти палатата. 75-годишниот монарх лично ги информирал двата сина за неговата дијагноза, а принцот од Велс, Вилијам, бил во редовен контакт...

САД и Британија бомбардираа воени бази во Јемен, каде избија масовни протести

Вчеравечер воените сили на САД и Обединетото кралство бомбардираа воени бази во Јемен, известува Би-би-си. Нападите се одговор на нападите врз бродови во Црвеното Море од страна на Хути, екстремистичката организација која го управува Јемен. Нападите на Хути започнаа по војната во Газа и нивната иницијална цел беше да се спречи гориво и други ресурси да стигнат до Израел....

САД и Британија соборија ракети од досега најголемиот воздушен напад на Хути во Црвеното Море

Американски и британски сили соборија ракети лансирани од Хутите во Црвеното Море, известува Гардијан. Не се забележани загинати лица. Нападот на јеменската исламистичка група се смета за најкомплексниот досега откако таа почна да таргетира бродови во регионот по конфликтот во Газа. Како последица на напади на Хути, најголемите шпедитерски фирми ги пренасочуваат своите бродови да кружат околу Африка наместо да одат...

Возел 320 километри на новогодишната ноќ за да спаси од евтаназија што повеќе кучиња од Британија

Семи Вилкинсон, љубител на расата кучиња „XL бул“ (XL Bully) возел повеќе од 320 километри (200 милји) на новогодишната ноќ за да земе кучиња од оваа раса и да ги однесе Шкотска, само неколку часа пред да биде воведена забраната за оваа раса во Англија и Велс, пренесува Индипендент.  Забраната за оваа раса стапи на сила во неделата, на 31...

Во Британија на полноќ стапува на сила забрана за расата „XL бул“ кучиња

Забраната на расата кучиња „XL бул“ (XL Bully) од денеска на полноќ треба да стапи на сила во недела во Англија и во Велс, по најавата од септември од страна на владата на Обединетото Кралство дека постои пораст на фатални напади од оваа раса кучиња. Расата „XL бул“ беше додадена во септември на листата на кучиња забранети во Англија и...

Презентерка на Би-би-си покажа среден прст на вести во живо, па се извини

Презентерка на вести на Би-би-си, која случајно беше фатена како покажува среден прст на почетокот на програмата, се извини за, како што рече, „глупавата шега“ која била наменета за колегите, но не и за гледачите. Мерјам Мошири, една од главните водителки на Би-би-си, во средата беше фатена како на пладневното издание на вестите покажува среден прст и кренати веѓи, по...

Британија и Грција во спор за враќањето на старогрчки споменици

Долгогодишниот конфликт меѓу Грција и Британија околу враќањето на „елгиновите мермери“, кои во 19-от век биле земени од Партенонот од британскиот дипломат Лорд Елгин и однесени во Британскиот музеј во Лондон, повторно предизвика дипломатски тензии, известува Би-би-си. Во последен момент, Британија ја откажа закажаната средба меѓу премиерот Риши Сунак и грчкиот премиер Киријакос Мицотакис. Откажувањето е последица на неделното гостување...

Велика Британија ќе гради сателит за следење на климатските промени и природните катастрофи

Велика Британија ќе помага во финансирањето и изградбата на ново вселенско летало кое ќе им помогне на научниците да ја следат климатската криза и природните катастрофи, соопштува Гардиан. Новиот сателит ќе биде финансиран со 3 милиони фунти од Вселенската агенција на Обединетото Кралство, придружувајќи им се на Шпанија и Португалија во проектот „Atlantic Constellations” од 80 милиони евра. Проектот развива група...

Ситибанк отпушти вработен, на патување на службен трошок си ја нахранил и партнерката

Шаболч Фекете, банкар вработен во британската бранша на Ситибанк изгубил случај откако претходно се пожалил за нефер отпуштање, пишува Би-би-си.  Фекете првично тврдеше дека тој сам изел два сендвичи и два оброка со тестенини и дека испил две кафиња за време на службеното патување во Амстердам. Кога се вратил во Лондон, побарал да му бидат покриени трошоците, што тој сметал...

Велика Британија ја обвини Русија дека планира минирање на бродови со украинско жито

Велика Британија ја обвини Русија дека планира саботажа на цивилни танкери натоварени со украинско жито, со поставување на морски мини на приодите до црноморските пристаништа во земјата, јавува „Гардијан“. Обединетото Кралство врз основа на, како што беше истакнато, декласифицирани разузнавачки информации, рече дека Русија не сака директно со проектили да ги нападне трговските бродови користејќи го новосоздадениот хуманитарен коридор на...

Британска помош за зајакнување на НАТО капацитетите на МНР

Министерот за надворешни работи Бујар Османи и амбасадорот на Обединетото Кралство Метју Лосон потпишаа Меморандум за соработка за реализација на проектот за менторство и градење на капацитетите на Директоратот за НАТО и политичко-безбедносни прашања при Министерството за надворешни работи (МНР), информираат од МНР. „Со денешното потпишување на Меморандумот дополнително го зацврстуваме нашето сојузништво во рамки на НАТО Алијансата и ја...

Доживотна казна затвор за медицинската сестра што уби седум бебиња во Велика Британија

Серискиот убиец – медицинската сестра Луси Летби никогаш нема да излезе од затвор откако судијата ја осуди на ретко пресудуваната доживотна казна за „садистичко“ убиство на седум бебиња во Велика Британија. 33-годишната Летби е третата жива жена на која ѝ е изречена ваква затворска казна во Обединетото Кралство. Таа денеска беше осудена во судот во Манчестер, јавува Гардијан. Поранешната неонатална медицинска...

Министерот Бујар Османи не поседува компании во Велика Британија

Несомнено постојат повеќе луѓе со име Бујар Османи, а оваа објава на Фејсбук манипулира со тој факт. Намерата е да се претстави лажен наратив дека министерот за надворешни работи Бујар Османи поседувал 10 фирми. Со пребарување на интернет со податоците на Османи наведени во неговата биографија, не најдовме ниту една фирма која може да се поврзе со него, пишува...

Стратешките партнери на С. Македонија ни го честитаа празникот Илинден

Објавата што ја анализираме, шири дезинформации и ги оцрнува стратешките партнери на С. Македонија, нарекувајќи ги „душмани“, а на сметка на тоа ја глорифицира Русија. Точно е дека Русија ни го честита празникот Илинден, но честитки испратија и амбасадите на САД, Франција и Велика Британија, како и делегацијата на ЕУ во Скопје, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го...

По вторпат транспортирано лице со мозочен удар од Унгарија со полициски хеликоптер

Лице со мозочен удар денеска беше превезено од Уггарија во земјава со полициски хеликоптер на МВР, опремен со потребна медицинска опрема за таков лет. Ова е вторпат да се...