fbpx
Таг: закон

таг: закон

Законот за Охридско Езеро ги крши меѓународните прописи, тврдат екологисти од „Фронт 21/42“

Со усвојувањето на текстот на Законот за прогласување на Охридското Езеро за споменик на природата, Владата и Министерството за животна средина го прекршија домашното и меѓународното законодавство и постапија спротивно на Уставот, велат од еколошката организација „Фронт 21/42“. Тие се незадоволни и од изборот на ЈП „Колекторски систем“ од Охрид за управувачко тело на Охридското Езеро. Екологистите реагираат дека усвојувањето...

Претседателот Пендаровски не го потпиша Указот за Законот за игрите на среќа

Претседателот Стево Пендаровски одлучи да не го потпише Указот за прогласување на Законот за изменување и дополнување на Законот за игрите на среќа и за забавните игри, што Собранието на Република Северна Македонија го донесе на седницата одржана на 7 февруари 2024 година, соопшти претседателскиот кабинет. Причината е донесувањето на законот „со европско знаменце“, а претседателот го повикува Собранието...

Казина и обложувалници на најмалку 500 метри од училиштата – усвоен законот за игри на среќа

Собранието денеска ги усвои измените на Законот за игрите на среќа и за забавните игри, предложен од Владата со европско знаменце во кои, меѓу другото, се предвидува објектите за игри на среќа да бидат оддалечени не помалку од 500 метри од основните и средните училишта. Опозицијата побара точката да се тргне од дневен ред на денешната седница, а откако не...

Законот за заштита на Матка десет месеци чека да се изгласа во Собрание

Десет месеци откако Владата го усвои Предлогот на законот за прогласување на Кањон Матка за заштитено подрачје во категоријата III – споменик на природата, постапката сè уште не е завршена. Изгласувањето на законот во Собранието треба да е последниот чекор за едно од највредните природни богатства да биде репрогласено како споменик на природата и да ја добие заштитата која...

Европа постигна договор за првите правила за надзор на вештачката интелигенција во светот

Преговарачите на Европската унија во петокот склучија договор за првите сеопфатни правила за вештачка интелигенција во светот, отворајќи го патот за правен надзор на технологијата која треба да го трансформира секојдневниот живот и чија употреба поттикна низа предупредувања за егзистенцијални опасности за човештвото. Како што јавува Асошиејтед прес, преговарачите од Европскиот парламент и 27-те земји-членки ги надминаа големите разлики, вклучително...

Грковска: Криминалците се жилави во изигрување на законот

Криминалците се жилави во изигрување на законот и мора да работиме на минимизирање на просторот за маневри кога станува збор за избегнување на одговорност и зачувување на криминално стекнатиот имот, истакна денеска заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, на јавната расправа за предлог Законот за конфискација на имот во граѓанска постапка, која...

Реактор: Собранието што побрзо да го усвои Законот за измена и дополнување на Законот за ДДВ

Независната истражувачка организација Реактор - истражување во акција, чии главни области на работа се родова еднаквост, млади и урбан развој, изрази задоволство за усвоените законски измени на вчерашната владна седница со кои ДДВ-то за менструални производи во иднина треба да се намали на 5 проценти и го повика Собранието што побрзо да го усвои Законот. „Ја поздравуваме одлуката на Владата...

Платформите чии алгоритми водат кон видеа со Ендру Тејт може да бидат казнети во Велика Британија

Технолошките компании чии алгоритми ги носат британските тинејџери кон содржини како оние создадени од инфлуенсерот Ендру Тејт, би можеле да подлежат на нов закон што се подготвува во Обединетото Кралство. Владата на Велика Британија се спротивстави на амандманите на Законот за онлајн безбедност, но загуби од мнозинството во горниот дом на Парламентот, јавува Би-би-си. Бароницата Кидрон, која ги поддржа амандманите, рече...

Во Франција на деца до 15 години ќе им треба родителска дозвола за пристап до социјални мрежи

Франција усвоила закон со кој малолетниците помлади од 15 години ќе мораат да добијат согласност од родителите за користење на платформите на социјалните мрежи, пишувааат француските медиуми, повикувајќи се на агенцијата АФП. Според законот, платформите на сите социјални медиуми ќе треба да користат систем за проверка на возраста на корисниците и проверка дали малолетниците имаат родителска дозвола. Платформите кои не...

Со нов закон, Јужнокорејците станаа помлади за една или две години

Граѓаните на Јужна Кореја станаа помлади за една или две години откако нов закон во земјата ги усогласи со меѓународните стандарди двата традиционални методи според кои досега се сметаше возраста, пренесува Би-би-си. Новиот закон го укинува традиционалниот систем според кој Јужнокорејците имаат една година уште кога ќе се родат, притоа сметајќи го времето што го поминале во утробата. Според другиот метод,...

Нов закон во ЕУ ќе ги принуди производителите на телефони да создаваат заменливи батерии

Производителите на паметните телефони ги прават батериите тешко заменливи, но новите цврсти правила во Европската Унија ќе го променат тоа. Како што јавува „Јуроњуз“, ЕУ наскоро ќе бара од производителите на паметни телефони да им овозможат на корисниците да ги заменат батериите. Новите правила одобрени од Европскиот парламент се очекува да спасат милиони телефони од фрлање во депонија. Секоја година во...

ЕУ чекор поблиску кон носење на еден од првите закони за вештачка интелигенција во светот

Европскиот парламент вчера гласаше за регулирање на употребата на системи за вештачка интелигенција (ВИ) во целиот блок. Гласањето го означува почетокот на процесот за усвојување на Законот за вештачка интелигенција на Европската Унија, прв од ваков вид на глобално ниво, пишува Дојче Веле на англиски јазик. Предлог-законот е насочен кон заштита на основните граѓански права и заштита од заканите на...

Жените – земјоделки на чекор до платено породилно отсуство

Собранието денеска ја изгласа потребата од донесување на Предлог на закон за измени и дополнување на Законот за здравствено осигурување со кој се овозможува платено породилно отсуство за земјоделки, информираа од Мрежата за заштита од дискриминација. „Сите присутни пратеници гласаа ЗА, со што сметаме дека Предлогот на законот успешно ќе ја помине законодавната постапка и земјоделките конечно ќе добијат системско...

Лекови за ретки болести наместо од трговци, ќе можат да се набавуваат директно од производители

Отсега па натаму ќе биде можно директно да се набавува извесен лек преку договор меѓу државата и производителот на иновативен лек што го патентирал и кој нема конкуренција на пазарот. Ова досега не беше можно, односно набавката на лекови одеше единствено преку јавни набавки и договори со трговци на лекови. Собранието вчера вечерта донесе Закон за дополнување на Законот за...

Граѓаните на Грузија не веруваат дека владата ќе се откаже од законот за странски агенти

По два дена протести на илјадници демонстранти на улиците на главниот град на Грузија, Тбилиси, владејачката партија Грузиски сон со најави дека ќе го повлече контроверзниот проруски предлог-закон за таканаречени „странски агенти“, против кој луѓето протестираа. Гневот на демонстрантите го иницираше делот од нацрт-законот, според кој граѓанското општество, блогерите и независните медиуми ќе се сметаат за странски агенти доколку...

Анти-коцкање: Објектите на игрите на среќа треба да се затворат, исто како во Албанија и во Косово

Движењето Анти-коцкање реагираше по изразеното незадоволство од Асоцијацијата на работниците на игрите на среќа на Северна Македонија, во врска со последните предлог измени на законот за игри на среќа. Од ова движење велат дека за прв пат во седум години се на иста линија со Асоцијацијата на обложувалници, но како што велат, на спротивни правци. Тие бараат затворање на...

Индонезија забрани вонбрачни сексуални односи, законот важи и за странците

Парламентот на Индонезија денес го одобри новиот кривичен законик со кој се забранува секој во земјата да има секс надвор од бракот и ги ограничува политичките слободи. Новите закони нема да стапат на сила уште три години, а се очекува да има судски оспорувања, пренесе Би-Би-Си. Законот ќе стапи на сила во 2025 година. А, заменик на министерот за правосудство...

„Мета“ се закани дека ќе ги отстрани вестите на Фејсбук во САД доколку помине новиот закон

Компанијата „Мета“ на Марк Закерберг се закани дека ќе ги отстрани вестите од Фејсбук во САД, противејќи се на новиот закон кој треба да им даде поголема моќ на новинските организации да преговараат за надоместоците за содржината што се споделува на оваа социјална мрежа, јавува Би-Би-Си. Сличен закон во Австралија неодамна доведе до тоа вестите на Фејсбук во оваа земја...

Законот за субвенциониран студентски оброк помина во Собрание

Собраниските пратеници ги изгласаа дополнувањата на Законот за субвенциониран студентски оброк, со што се овозможи исплата на оваа мерка за студентите и во тековната академска година. Законското решение кое помина на 91-вата собраниска седница е согласно договорот кој го постигнаа пратениците со претставници на студентските собранија, според кој, субвенционираниот оброк ќе продолжи да се исплаќа по старите критериуми сè до...

Бугарските клубови „Цар Борис Трети“ и „Иван (Ванчо) Михајлов“ ќе треба да ги сменат имињата

Според новите измени на Законот за здруженија и фондации и Законот за политички партии кои вчера беа изгласани во Собранието, здруженијата и клубовите „Иван (Ванчо) Михајлов“ и „Цар Борис Трети“ ќе имаат рок од три месеца да ги сменат имињата. Ако тоа не го направат во законски одредениот рок ќе бидат избришани од Централен регистар. Измените на Законот за здруженија...

Гордана Силјановска-Давкова официјално е претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Гордана Силјановска-Давкова и официјално ќе влезе во трката за претседател на државата, како кандидат на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денеска со мнозинство гласови беше избрана на Kонвенцијата која се одржа во...