fbpx
Таг: закон

таг: закон

Пендаровски го потпиша Указот за Законот за попис, очекува процесот да не се политизира

Претседателот Стево Пендаровски, по извршените консултации со правни експерти, денеска го потпиша Указот за прогласување на Законот за попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија, 2021 година. Како што соопштија од претседателскиот кабинет: „Претседателот Пендаровски очекува процесот на спроведување на пописот да не се политизира, а добиените податоци да бидат од корист за севкупниот развој, со што...

Технолошките гиганти се соочуваат со нови правила во ЕУ

Eвропската Унија ги претстави двата нацрт-закони кои подразбираат специфични регулативи што ќе имаат за цел да ја ограничат моќта на глобалните технолошки компании на европскиот пазар. Од двата предложени закони, еден се однесува на нелегалните содржини, а вториот на антиконкурентското однесување на компаниите и сето ова е предвидено да биде поддржано од закани за казни и до неколку милијарди долари. Во...

Бесими: Нов Закон за внатрешна финансиска контрола за зголемување на отчетноста на институциите 

Нов систем на раководна отчетност во финансиското управување и контрола на институциите од јавниот сектор ќе се создаде со новиот Закон за системот на внатрешна финансиска контрола во јавниот сектор, истакна министерот за финансии Фатмир Бесими, на јавна дискусија за новиот нацрт-закон. Во наредниот период, Министерството за финансии ќе работи заедно со институциите во изготвување интерни акти за клучните процеси...

Општините ќе добијат повеќе пари од ДДВ за справување со Ковид-19

Општините да добијат повеќе пари од данокот на додадена вредност за полесно да се справат со пандемијата од Ковид-19, предвидува предлог-законот за дополнување на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа. Во предлог-законот се предвидува во 2021 година, висината на приходите од данокот на додадена вредност да се обезбедат во висина од 4,5 отсто од просекот на наплатениот данок...

МИОА подготвува нови закони за вработените во јавниот сектор и за административните службеници

Министерството за информатичко општество и администрација подготвува нови закони за вработените во јавниот сектор и за административни службеници за да се надминат проблемите кои се јавиле при имплементацијата на постоечките законски решенија кои беа донесени пред пет години. „Постојниот Закон за вработените во јавниот сектор како прв закон со ваков опфат со кој се регулираа прашања од областа на работните...

Маричиќ: Во измените на Кривичниот законик ќе продолжиме да разговараме со медиумските работници

Министерот за правда Бојан Баричиќ на денешната прес-конференција, меѓудругото говореше и за легислативата која се однесува на заштита на новинарите и на медиумските работници. „Паралелно треба да се разговара и со обвинителство и со судството, бидејќи сигурен сум дека на оваа тема можеме да имаме и дополнителна едукација на кадрите и во извршната власт, меѓутоа и во обвинителството и во...

Со предложените мерки се предвидува заболените од ковид-19 да се лекуваат по потреба и во приватните болници

Воведување можност заболените од ковид-19 да се лекуваат во приватните здравствени установи и нови казни за непочитување на мерките за ширење на заразата предвидува Предлог законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на населението од заразни болести за кој денеска ќе расправа Комисијата за здравство во Собранието. Иако состојбата со ковид-19 во земјата ескалира, овој предлог-закон повеќе...

Филипче изрази загриженост за ситуацијата со ковид-19 и очекува по итна постапка носење на сите мерки

Министерот за здравство Венко Филипче изрази загриженост поради состојбата со ковид-19 и уште еднаш апелираше итно и по скратена постапка да се донесат сите мерки и законски измени. „Регистрираме рекордни 30 проценти позитивни од тестирани лица, а речиси 600 пациенти се хоспитализирани на инфективните одделенија во земјата. Состојбата со вирусот е исклучително сериозна и критична, притисокот врз болниците и медицинскиот...

Центарот за демократска транзиција предлага при пописот во Црна Гора да не се прибираат податоци за нација, религија и јазик

Центарот за демократска транзиција ја започна иницијативата во црногорскиот попис да се отфрли старата пракса на прибирање податоци за етничка (национална) и религиска (не)припадност, како и јазикот на кој граѓанинот зборува. Целта на овој предлог е да се прекине досегашната праска и застарениот начин на којшто се сфаќа суштината на пописот. „Претходниот начин на спроведување на попис не е нелегитимен,...

Владата ќе ги зголеми казните за загадување на животната средина

Министерство за правда подготвува предлог закон за изменување и дополнување на Законот за прекршоците со кои се предвидува зголемување на казните за загадување на животната средина. Во образложението објавено на Единствениот национален електронски регистар на прописи(ЕНЕР) се вели дека при вршење на задолжителното усогласување на посебните закони од областа на животната средина со постојниот Закон за прекршоците, во делот на...

Глоби до 10.000 евра во новиот закон за спречување и заштита од дискриминација

Владата до Собранието го испрати новиот предлог-закон за спречување и заштита од дискриминација, кој што има за цел подобрување на законската регулатива и нејзино усогласување со правото на Европската Унија и меѓународните стандарди во однос на заштитата од дискриминација. „Со новиот текст на законот се очекува да се обезбеди поефикасна заштита од дискриминација при имплементацијата на законот. Во новиот текст...

Пратениците утре ќе одлучуваат за промените во Законот за основно образование

Владата го испрати во Собранието предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за основното образование со кој се додаваат нови одредби со кои се регулира начинот на организирањето на воспитно-образовната работа на основните училишта во услови на епидемија прогласена од заразни болести. Пратениците треба да одлучуваат по законските измени на седницата закажана за утре. Во предлог-законот се наведува дека при...

Со новиот систем „Опсерваторија на вештини“, средношколците полесно би наоѓале работа

Во Собранието пристигна предлог-законот за изменување и дополнување на законот за средното образование, којшто би требал да се најде пред пратениците на утрешната собраниска седница. Освен што се дефинираат начинот на функционирање на средните училишта, со предлог-законот се воведува обврска Министерството за образование да воспостави информационен систем „Опсерваторија на вештини“, во кој се води збирка на податоци за учениците, што...

Усвоен предлог-законот за заштита од дискриминација, ќе се гласа во Собрание

На вчерашната седница, Владата повторно го разгледа и усвои Предлог-законот за спречување и заштита од дискриминација, кој ќе биде испратен до Собранието на РСМ на усвојување. Со ова се отвора нова можност законот да биде изгласан, откако во мај годинава со одлука на Уставниот суд беше укинат, согласно со член 75 став 3 од Уставот. „Новиот Закон за спречување и...

Подзаконските акти за енергетската ефикасност почнати се со изработка, но ќе бидат донесени со задоцнување

Новите подзаконски акти што ќе ја регулираат имплементацијата на енергетската ефикасност во земјава веќе се започнати со изработка, но можно е да бидат донесени со закаснување поради корона вирусот. Од Министерството за економија за „Мета.мк“ информираат дека во процес на изработка се влезени Правилникот за енергетски карактеристики на згради, Правилникот за енергетска контрола на згради и Уредбата со која...

Мичиген не донесе закон за задолжително чипирање на луѓето

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Германија донесе закон за напуштање на јагленот како гориво и затворање на нуклеарките

Германскиот парламент донесе закон за напуштање на јагленот како гориво во енергетиката, според кој најдоцна до 2028 година ќе се затворат сите постројки за производство на енергија од јаглен и од други фосилни горива, а нуклеарните електрани би требало да бидат затворени до 2022 година. За поддршка во преодниот период, до остварувањата на ниско или на нулта ниво на емисии...

Коалиција „Маргини“: На властите не им се важни правата на маргинализираните граѓани

Коалицијата „Маргини“ која се залага за заштита и почитување на основните човекови права на маргинализираните заедници реагираат по одлуката на Уставниот суд со која се укина Законот за спречување и заштита од дискриминација. Од „Маргини“, одговорноста за пропустите во постапката ја лоцираат кај Собранието кое необезбедило уставно мнозинство за изгласување и условување на законот. Тие велат дека уште еднаш...

Унгарија подготвува законско решение со кое се става крај на признавањето на транс-лицата

Десната партија која е на власт во Унгарија во моментов врши притисок врз законодавството со кое ќе се стави крај на законското признавање на транс-лицата, така што полот ќе се дефинира врз основа на „пол при раѓање“ и со тоа ќе им оневозможи на луѓето легално да го променат својот пол, пишува Гардијан. Бидејќи вниманието во моментов е насочено кон...

Наставата и оценувањето ќе се вршат електронски, одлучи Владата

Владата донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за основното образование и на Законот за средно образование за реализација и организација на наставата во основните и средните училишта и за оценувањето на учениците за времетраење на вонредната состојба. „Според одредбите од оваа уредба, со законска сила наставата во основните и средните училишта се организира преку учење од дома,...

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...