fbpx
Tag: закон

tag: закон

Qendra për tranzicion demokratik propozon që gjatë regjistrimit në Mal të Zi të mos grumbullohen të dhëna mbi kombin, religjionin dhe gjuhën

Qendra për tranzicion demokratik e filloi iniciativën që në regjistrimin në Mal të Zi të hidhet poshtë praktika e vjetër e grumbullimit së të dhënave mbi përkatësinë etnike (kombëtare) dhe (mos) përkatësinë religjioze, si dhe gjuhën në të cilën flet qytetari. Qëllimi i këtij propozimi është që të ndërpritet praktika e deritanishme dhe e vjetëruar e të kuptuarit të esencës së...

Paradoksi në RMV, harxhojmë energji elektrike, të parët në ndotje, të fundit për efikasitet energjetik (Infografik)

Termi “efikasitet energjetik” në Maqedoninë e Veriut nuk merret seriozisht si nga autoritetet dhe investitorët, ashtu edhe nga vetë qytetarët. Vendi është në fund të Evropës për zbatimin e masave për të zvogëluar konsumin e energjetik, sasia e së cilës është pjesa më shqetësuese për ngrohjen e shtëpive gjatë dimrit, shkruan Meta.mk. Si pasojë, qytetet e Maqedonisë rregullisht gjenden në krye,...

Me ligjin e ri do të reformohet edhe modernizohet shërbimi diplomatik në RMV

Ministria e Punëve të Jashtme është duke përgatitur një propozim ligj për punë të jashtme me të cilin do të rregullohen kompetencat, organizimi dhe puna e Ministrisë, njofton Meta.mk. “Ligji i ri ka për qëllim reformimin e shërbimit diplomatik, në drejtim të modernizimit dhe profesionalizimin e tij, si dhe afrimin me shërbimet diplomatike të shteteve evropiane” shkrua në njoftimin për...

Gjermania e shfuqizon , Maqedonia ende gjykon sipas ligjit për mbrojtjen e monarkëve

Ministri i drejtësisë së Gjermanisë, Heiko Maas dje njoftoi se qeveria gjermane do ta shfuqizoj Ligjin i cili ua ndalon qytetarëve të vendit t’i ofendojnë liderët e huaj. Maas ka deklaruar se bëhet fjalë për “ligj të vjetërsuar dhe të panevojshëm”. Ambasada e Turqisë në Maqedoni në fund të dhjetorit të vitit të kaluar, njoftoi se ka ngritur kallëzim penal kundër...

Filloi procedura për vërtetimin e kushtetutshmërisë së PSP-së

Gjykata Kushtetuese do të deklarohet për iniciativën e ngritur për të parë nëse Ligji për Prokurori Speciale është në kundërshtim me Kushtetutën ose jo. Pas tetë muajve ruajtjen e lëndës, tashmë është dhënë te gjykatësi raportues. Është e mundshme që të gjendet në rend dite në seancën e caktuar për ditën e mërkurë. Njohësit e kësaj sfere vlerësuan se gjykata nuk...

Ivanov: Nuk e tërheq vendimin, të huajt të kenë kujdes si sillen

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot gjatë fjalimit të tij të parë para opinionit edhe njëherë përsëriti se nuk e tërheq vendimin për falje me të cilin përfshihen 56 politikanë dhe bashkëpunëtorë të afërt. “Jam i bindur se vendimi i tillë për tejkalimin e krizës dhe uljen e tensioneve mes kundërshtarëve politik. Jam i vetëdijshëm për vendimin që  e solla....

SHGM dhe SPGPM insistojnë partitë politike të pranojnë propozimin e Vanhoute

Nesër partitë politike do të vazhdojnë me bisedimet lidhur me reformat në mediume, kështu që i bëjmë thirrje BE-së dhe SHBA-së të këmbëngulim te biseduesit që të pranojnë propozimin e ndërmjetësit belg Piter Vanhoute, theksoi në konferencën e sotme për shtyp kryetari i Shoqatës së gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani. Sipas tij, ky propozim është zgjidhja më e mirë sepse...

Kocijanciq: Ligji u tërhoq, partitë sa më parë të merren vesh për reformat zgjedhore

Komisioni Evropian i porositi sot partitë politike në Maqedonisë që sa më shpejtë të merren vesh për ndryshimet në Kodin Zgjedhor. “Komisioni e di që partitë nuk kanë arritur marrëveshje mbrëmë për ndryshimet në Kodin Zgjedhor por bisedimet vazhdojnë edhe sot. Komisioni e ndjek nga afër zhvillimin e negociatave dhe pret që partitë të arrijnë marrëveshje sa më shpejtë” thotë...

Orav: Bisedimet vazhdojnë, ka përparim

Euro- ambasadori Aivo Orav sot para Klubit të deputetëve deklaroi se në grupet e punës është arritur marrëveshje që të dy ligjet, për informatorët dhe mos- publikimin e bombave të kthehen në rishqyrtim. “Bisedimet vazhdojnë, përparim ka dhe pres gjatë ditës të ketë marrëveshje” deklaroi Orav. Në Klubin e deputetëve për momentin po merren vesh rreth ligjeve zgjedhore.

Nuk ka marrëveshje për pakon zgjedhore në afatin e paraparë

Nuk ka marrëveshje në takimin e mbrëmshëm të grupeve të punës për ligjet zgjedhore, mëson “Meta” nga burimet e ekipeve biseduese. Edhe krahas përpjekjeve të ndërmjetësit belg, Piter van Hojte, ambasadorit të SHBA-së, Xhes Bejli dhe shefit të misionit të BE-së në Maqedoni, Aivo Orav, asnjëra palë në bisedime nuk ka lëshuar pe për ligjin lidhur me ndalimin e publikimit...

Paralajmërohen protesta kundër ligjit për të ndaluar “bombat”

Lëvizja qytetare "Hajde" sonte në rrjetin social "Facebook" paralajmëroi protesta kundër ligjit për të ndaluar “bombat” e opozitës. Me  parullat "Stop censurës”; "Bombat nuk i japim", “Nuk e japim të vërtetën”; “Stop për ligjet fashiste”,"Nuk do ja dilni!"Lëvizja ftoi qytetarët që nesër në orën 18 të bashkëngjiten në protestën të quajtur "Ndal censurës", "Kërkojmë të vërtetën". Thirrja për protestë pasoi vetëm disa orë...

Kallajxhiev: Mos të hymë në kurthin se çdo gjë duhet të përfundoj deri më 15 shtator

“Mendoj se tërë këtë tregim po e menaxhon opozita shumë keq- edhe më tej t’i mbaj anash shoqatat profesionale dhe sektorin e OJQ-ve. Ne jemi vendosur në situatë që të vendoset për ndonjë ligj esencial, që do të ketë ndikim në historinë e Maqedoni, a do të mund prej fillimit të krijohet shteti juridik. Opinioni s’duhet të futet në...

Zaev: Qytetarët do të fitojnë nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore

Partitë e mëdha politike do të humbin nëse Maqedonia është një njësi zgjedhore, por në këtë rast fitojnë qytetarët, demokracia parlamentare dhe realisht, përmes modelit me një njësi zgjedhore, nuk do të ndodh që të ketë figura të fuqishme siç ishte Gruevski në Maqedoni. Këtë sot e deklaroi Zoran Zaev kryetari i LSDM në takim me qytetarët në Pehçevë. “Kjo...

Shqipëria hap dokumentet sekrete nga komunizmi

  Parlamenti i Shqipërisë votoi ligjin me të cilin viktimave të regjimit komunist iu mundëson qasje deri tek dosjet sekrete, për të cilat për ta i ka evidentuar policia sekrete “Sigurimi”. Ligji në kuvend është votuar me 88 vota PËR dhe 22 KUNDËR. Dispozitat e ligjit thonë se, ish agjentët e kësaj policie, nuk mund të punësohen në shërbimet publike në...

PDSh-ja dhe BDI-ja e bllokuan ligjin për letërnjoftim

BDI-ja dhe PDSH-ja sot kundërshtuan miratimin e amendamenteve të ligjeve për letërnjoftim dhe vendbanim. – Nuk do t’i votojmë këto ligje. Qëndrimi ynë është se kemi dallime koncepti me partnerët e koalicionit. Në ditët në vijim do të bisedojmë për këto çështje – tha deputeti i BDI-së, Rafiz Aliti. Në lidhje me këtë, ai dhe deputeti Xhevat Ademi do të fillojnë...

Edhe më tej qëndron pezull pagesa e honorarëve

Edhe më tej qëndron pezull pagesa e honorarëve prej mbi 9590 denarë. Nga Drejtoria e të ardhurave publike thonë se gjatë  çdo ndryshimit të ligjit apo të formularit bëhet mbindërtimi i softuerit të klientëve MPIN për llogaritjen mujore për rrogë, kontribute dhe tatim personal. Por, thonë se vonesa e honorarëve nuk varet prej tyre. -Obliguesit tatimor janë të obliguar çdo muaj...

DAP: Kontributet për honorarët do t’i publikojmë në fund të javës.

Deri në fund të kësaj jave, Drejtoria  e të Hyrave Publike, do të publikojë parametrat me të cilat do të dihet se si do të bëhet pagesa e për kompensimin e honorarëve më të shumë se 9.590 denarë. Siç bëri të ditur “Meta”,  dërguam pyetje tek  Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, për atë se  a thau vërtet ka paralajmërime...

Kezharovski lirohet me kusht

Këshilli Penal i Repartit për krim të organizuar mbrëmë pranoi propozimin e drejtorit të IKN “Burgu Shkup- Shkup” për lirim me kusht të gazetarit Tomisllav Kezharovski. Me këtë prej 18 shkurt deri 27 qershor të këtij vitit Kezharovski do të jetë në lirim me kusht gjegjësisht deri në skadim të vuajtjes së dënimit. Këtë vendim Gjykata e solli në bazë...

Studentët dhe profesorët : Do të bëjnë diçka, por në fillim presin Ivanovin

  Plenumi i Profesorëve dhe Studentëve akoma nuk kanë hapa konkret të cilët planifikojnë t’i ndërmarrin pasi mbrëmë deputetët votuan Ligjin e arsimit të lartë. Nga të dy plenumet thonë se nuk kanë ndërmend të heqin dorë nga kërkesa që të tërhiqet ligji kontestues, por akoma nuk e dinë cilët do të jenë hapat e tjerë. Zhaneta Trajkovska nga “Plenumi i...

Gruevski : Nëse ekzistojnë argumente thelbësore, do ta tërheqim ligjin

„ “Ligji nuk është sjellë. Faza e parë është kaluar, ka edhe fazë të dytë, ka mundësi për amendamente. Asgjë nuk ka përfunduar. Ne jemi të gatshëm ta tërheqim, dhe sërish ta lëshojmë ligjin në formë të korrigjuar. Mirëpo, duhet të dëgjojmë argument thelbësorë për këtë”, tha kryeministri Nikolla Gruevski në ditarin e lajmeve të Sitlit -Kishte debat serioz, kishte njerëz...