fbpx

DAP: Kontributet për honorarët do t’i publikojmë në fund të javës.

-

Deri në fund të kësaj jave, Drejtoria  e të Hyrave Publike, do të publikojë parametrat me të cilat do të dihet se si do të bëhet pagesa e për kompensimin e honorarëve më të shumë se 9.590 denarë.

Siç bëri të ditur “Meta”,  dërguam pyetje tek  Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, për atë se  a thau vërtet ka paralajmërime me të cilat kërkohet që të mos paguajnë honorarë më shumë se 9.590 denarë deri sa në faqen e internetit nuk lajmërohet se si do të bëhen llogaritjet.

Na u përgjigjën shkurt se: “keni informacion të gabuar”.

Me telefon kërkuam që të na shpjegojnë  për atë se cila informatë është gabim dhe morëm përgjigje se s’ka asnjë paralajmërim nga FSShPI, por në pyetjen se  a është situata reale si e tillë dhe a do të vonohen honorarët, zëdhënësi Marijan Giovski na tha se është “shumë i zënë” dhe se do të “na kërkojë më vonë”. Preja atje nuk kemi asnjë përgjigje.

Nga Fondi i Sigurimit Shëndetësor Pensional dhe Invalidor të Maqedonisë na u përgjigjën se duhet të drejtohemi tek DAP, se deri  në fund të javës do të publikohen parametrat me të cilat ky ligj do të aplikohet.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.