fbpx

Ivanov: Nuk e tërheq vendimin, të huajt të kenë kujdes si sillen

-

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov sot gjatë fjalimit të tij të parë para opinionit edhe njëherë përsëriti se nuk e tërheq vendimin për falje me të cilin përfshihen 56 politikanë dhe bashkëpunëtorë të afërt.

“Jam i bindur se vendimi i tillë për tejkalimin e krizës dhe uljen e tensioneve mes kundërshtarëve politik. Jam i vetëdijshëm për vendimin që  e solla. Secili që mendon se i kam bërë shërbim të keq dhe dëshiron që pafajësinë e tij ta dëshmojë në gjykatë, të dërgojë deri te unë kërkesë me shkrim, të cilën do ta shqyrtojnë ekspertët tanë juridik. Institucionet e sigurisë janë të bllokuara dhe ballafaqohen me rrezik që të mos mund të përgjigjen ndaj kërkesave, PSP-së i nevojitet kohë për hetimet e veta. Komuniteti ndërkombëtarë duhet të ndihmoj në këtë drejtim. Institucionet të ndihmojnë për zgjedhje të lira, korrekte dhe demokratike. I inkurajoj të gjithë që kanë funksione publike, gjykatës, prokurorë, nëpunës policor që mos të bien pre e presioneve” deklaroi Ivanov.

Ai iu bëri thirrje ndërkombëtarëve që të kenë kujdes me sjelljen dhe veprimet e tyre, sepse siç tha, mund të keqkuptohen.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.