fbpx

Shqipëria hap dokumentet sekrete nga komunizmi

-

 

Parlamenti i Shqipërisë votoi ligjin me të cilin viktimave të regjimit komunist iu mundëson qasje deri tek dosjet sekrete, për të cilat për ta i ka evidentuar policia sekrete “Sigurimi”. Ligji në kuvend është votuar me 88 vota PËR dhe 22 KUNDËR.

Dispozitat e ligjit thonë se, ish agjentët e kësaj policie, nuk mund të punësohen në shërbimet publike në të ardhmen. Por, ata që kanë arritur të punësohen në këto shërbime, janë përjashtuar me këtë ligj.

Regjimi i cili e izoloi Shqipërinë nga bota, në pushtet ishte prej vitit 1944 deri 1900 kur edhe u rrëzua pas protestave studentore.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.