ЗНМ побара од Владата заштита на новинарите од насилство од државни институции


Скопје, 29 јуни, 2017 - 13:57 (META) 

Премиерот Зоран Заев и министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска со белгискиот експерт Питер Ванхауте и со претставниците на ЗНМ разговараа за состојбата во медиумите и за претстојните реформи.

На средбата било заклучено дека медиумите се меѓу најважните столбови на едно демократско општество, a Ванхауте, кој беше олеснувач во Договорот од Пржино, и претставниците на ЗНМ ја поздравиле владината иницијатива за медиумски реформи.

„Се отворивме за целиот реформски процес, а тоа важи и за медиумските реформи. Ја консултираме целата експертска јавност. Го консултираме граѓанскиот сектор. Ќе ја вклучиме и опозицијата. Нашата цел е да обезбедиме МРТВ да биде кредибилен јавен сервис, професионално работење на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, како и услови за објективно и непристрасно работење на сите други медиуми, бидејќи интерес на сите граѓани е да бидат навремено и точно информирани – рече Заев.

Европскиот експерт Ванхауте посочи дека Македонија е на дното по медиумски слободи во извештаите на сите релевантни европски и светски институции и организации токму поради досегашното отсуство на политичка волја да се осигури слобода на говорот, професионално новинарство и заштита на новинарите.

Претседателот на ЗНМ, Насер Селмани, ги пренел ставовите на здружението и побарал особено да се обрне внимание на заштита на новинарите од насилства од државни институции, како и од притисоци преку нетранспарентни судски процеси, за што се посочени досегашни бројни примери.

Заев и Поповски најавиле интензивна соработка со ЗНМ и со претставниците на медиумската заедница во Македонија за сите суштински прашања од интерес за новинарите и за медиумите.


ЗНМ и Ванхауте лобираат кај новата влада за спроведување на реформите во медиумите


Скопје, 28 јуни, 2017 - 17:22 (META) 

Поранешниот посредник на ЕУ во Договорот од Пржино, белгискиот експерт Питер Ванхауте, оваа недела е во посета на Скопје на покана на Здружението на новинари на Македонија, за да лобира кај новата влада за спроведување на медиумските реформи.

Ванхауте денеска, заедно со претставници на ЗНМ, се сретнал со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, и со претставници на Амбасадата на САД во земјава.

Во текот на наредните денови Ванхауте ќе има средба со претставниците на ЗНМ и на Новинарскиот форум, со дипломатскиот кор, како и со владини претставници.

„Утре претпладне Ванхауте ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, со кој ќе разговара за потребата за медиумски реформи во Македонија. По средбата со Заев, Ванхауте и претставници на ЗНМ ќе одржат прес-конференција, на која ќе ги споделат впечатоците за престојаниот процес на медиумски реформи. На крајот на престојот во Македонија, Ванхауте и претставници на ЗНМ ќе одржат заеднички брифинг со дипломатскиот кор за потребата од реформи“, информираат од ЗНМ.


Ванхауте: Демократски е мандатот да ѝ се даде на втората партија по освоени гласови


Брисел, 30 јануари, 2017 - 14:29 (META) 

Поранешниот посредник на ЕУ во Договорот од Пржино, белгискиот експерт Питер Ванхауте, се огласи по повод неможноста ВМРО-ДПМНЕ да коалицира со ДУИ и истакна дека според меѓународно прифатените демократски стандарди, овој мандат сега треба да ѝ се даде на партијата која е втора по број на освоени гласови.

– Сега, може само да чекаме претседателот да назначи некој друг за да формира влада. Иако со Уставот не е детално јасно, во согласност со меѓународно прифатените демократски стандарди, овој мандат сега треба да ѝ се даде на партијата која е втора по бројот на освоени гласови. Груевски не преговара како поединец, туку како раководител на ВМРО-ДПМНЕ. Именување на некој друг од истата партија ќе биде сериозна грешка, против духот на Уставот, на демократските стандарди, и тоа ќе резултира со дополнителни одложувања. Ако претседателот назначи некој од истата партија повторно, тоа ќе биде јасен сигнал дека тие се одлучиле за нови избори, заедно со претстојните локални избори, сакајќи да победат и на едните и на другите – вели Ванхауте.

Според него, суверенитетот на државата е една работа, но меѓународната заедница, вклучително и ЕУ, не треба да молчат ако основните демократски стандарди не се исполнети.

– Да не заборавиме дека Македонија сè уште има амбиција еден ден да стане членка на ЕУ и на НАТО, две организации каде што демократските стандарди се од клучно значење за сите што сакаат да се приклучат – додава Ванхауте.


Ванхауте постизборно напиша „Поуки за Македонија – демократија во изработка“


Брисел, 18 декември, 2016 - 14:59 (META) 

Поранешниот посредник на ЕУ во Договорот од Пржино, белгискиот експерт Питер Ванхауте, денеска на својот блог, по предвремените парламентарни избори од 11 декември, објави текст насловен „Поуки за Македонија – демократија во изработка (прв дел)“.

Во текстот тој наведува дека неважно е да сте најголема партија по изборите, особено во демократии со пропорционален систем и во ситуација кога немате мнозинство.

„По изборите од 11 декември, никој во Македонија нема апсолутно мнозинство, дури и партијата која се однесува како да има, не, нема! Уште полошо: партиите кои во изминатите години формираа влада изгубија голем дел од поддршката, вкупно 19 пратенички седишта. Во нормални демократии, ова не би се сметало за победа туку за голем пораз – сериозна изборна казна. Како резултат на тоа, ќе се повлечеш и ќе оставиш вистинските победници да формираат влада. Затоа што никој нема апсолутно мнозинство, ќе можеш само да се обидеш да формираш мнозинство со други партии. Тоа значи дека треба да бараш коалициони партнери, кои ќе сакаат да ти се придружат и да формираат мнозинство“, пишува Ванхауте.

Тој наведува дека партнери би можеле бидат некои од партиите кои претходно биле во владата, имајќи предвид дека се неопходни за стабилно мнозинство, но оти неопходно е да се изработи заедничка програма која нема да биде одраз на индивидуалните желби и да се направи соодветна поделба на власта.

„Мора да се согласуваш со своите коалициони партнери. Затоа мора заедно да напишете програма за која ќе се согласувате. Програмата не би требало да вклучува лични идеи, туку главните причини зошто граѓаните гласале за вас и нивните приоритети. Политичарите и нивните партии треба да им служат на граѓаните, а не на своите сопствени интереси. И на крај, треба да се поделат работните места: кој кое министерство ќе го добие, кој ќе биде премиер, а кој ќе биде претседател на Собранието. Неопходен е баланс меѓу политичките партии на власт: не можете да добиете сè. Не е здраво да ги соберете трите главни позиции (претседател, премиер и претседател на Собрание)“, смета Ванхауте.

Во однос на актуелната состојба по изборите, белгискиот експерт советува да се внимава со кого ќе се коалицира.
„Конкретното прашање во Македонија е: дали сакате да формирате влада со партија која им се заканува на граѓаните, која повикува на линч на луѓе кои имаат различно мислење или која е сведок на неправилности во изборите, која врши притисок на институциите, не дозволувајќи им нормално да функционираат? Која ви е гаранцијата дека оваа партија нема да ви се заканува на некој начин откако ќе формирате влада?“, пишува Ванхауте.

Тој, исто така, ги анализира двете опции, односно формирање влада од мали партии и формирање влада со голема партија.
„Можен заклучок од перспектива на малите партии: да формираме влада со малку помали партии. Барем, помалите партии во коалицијата ќе нè слушаат и ќе имаме постабилна влада, каде ќе имаме поголемо влијание, врз база на заедничката програма. Големите партии – „слонови“, имаат тенденција да ги прегазат малите партии и да им наметнат свои ставови за сè „затоа што ние сме најголеми“, што беше случај и со претходната влада“, вели белгискиот експерт.

Според олеснувачот, најздрава опција, по ваквите изборни резултати е најголемата партија да замине во опозиција за да се консолидира и да размисли што и како понатаму.

„Значи ли дека најголемата партија треба да отиде во опозиција? Да, тоа е сосема возможно. Опозицискиот лек вообичаено е здрава вежба за скромност и ви овозможува добро да размислите за своите позиции“, смета Ванхауте.


Ванхауте до ДУИ: Не учествувајте во влада каде што сте целосно замолчени


Брисел, 13 декември, 2016 - 18:27 (META) 

Белгискиот експерт и поранешен посредник во работните групи за имплементација на Договорот од Пржино, Питер Ванхауте, во своето обраќање по изборите, им честиташе на сите граѓани кои, како што рече, гласале за промена и кои имале храброст да се изборат за вистинска демократија.

– Како резултати од овие избори, вашата земја заслужува свеж почеток со нова влада и нови лица. Оние кои веруваат дека може да продолжат да се однесуваат како досега се лажат. Оние кои мислат дека можат да продолжат со авторитарниот пат, се лажат. Вие покажавте дека се грижите за иднината на вашата земја, со вашиот глас покажавте дека сакате да живеете во слободна и просперитетна земја со иднина, за вас и за вашите деца – вели Ванхауте.

Според белгискиот експерт, aлбанската заедница ќе одлучи што ќе се случи понатаму. Тој им порача на пратениците на ДУИ да не учествуваат во влада во која се целосно замолчени и дека доколку го направат вистинскиот избор, тој ќе поддржи преговори со Грција за да се реши проблемот за името.

– Топката сега е во кампот на албанската заедница, тие ќе одлучат што ќе се случи наредно. Не губете веќе време. Не учествувајте во влада каде што сте целосно замолчени. За сите важни одлуки бевте надгласувани од вашиот коалициски партнер. Време е за промена, време да се изборите за своите права како заедница, време да почнете повторно да работите на интеграцијата во ЕУ и во НАТО. Се работи за вашата иднина. Ја имате мојата посветеност дека ако го направите вистинскиот избор, јас сум подготвен да поддржам преговори со Грција да се стави крај на проблемот за името. Затоа што со разумни луѓе, можно е решение – заклучува Ванхауте.


Ванхауте за изборите: Партијата ви дава трошки, а бега со тортата


Брисел, 9 декември, 2016 - 18:52 (META) 

Изборот на искрени политичари кои не биле поврзани со корупција е првиот чекор во градење на вашата демократија, порача белгискиот експерт и поранешен посредник во работните групи за имплементација на Договорот од Пржино, Питер Ванхауте.

Ванхауте вели дека изборите сепак не се крајната цел, туку почетокот на потребните промени. Тој предупреди дека овие избори не смеат да бидат референдум за, како што рече, одредени политичари или политички партии да продолжат во поткопувањето на демократијата.

– Додека бев во Македонија, се сретнав со членови на вашата влада, политичари и претставници на партии кои слепо поддржуваат сериозни криминални дела и како политичари се вклучени во корупција, ги крадат вашите пари и ги ставаат на нивните лични банкарски сметки надвор од државата, имаат врски со организиран криминал и не сакаат да прифатат одговорност за нивните дела. Поради ова тие успешно го контролираат судството и бегаат од судење и од затвор. Видов новинари и уредници кои беа отпуштени или принудени да дадат отказ само затоа што биле критички настроени спрема власта – вели Ванхауте.

Белгискиот експерт вели дека бил сведок како партијата ги контролира граѓаните и ги тера да ѝ дадат поддршка.

– Истата партија сега ветува многу проекти, вели дека ќе вработува, дека ќе живеете во рај. Ова е далеку од вистината. Тие не дозволуваат критика, не дозволуваат да живеете слободно. Наместо тоа ви даваат трошки за да ве држат среќни, а тие бегаат со тортата – категоричен е Ванхауте.

Ванхауте ги повика граѓаните да излезат да гласаат в недела и да не се плашат дека ќе ја изгубат работата доколку се смени власта. Тој им упати порака на граѓаните да мислат на нивната иднина и на идната на нивните деца.


Ванхојте: Рокот од 18 месеци во Законот за СЈО го договорија Груевски и Заев без преговори


Скопје, 27 октомври, 2016 - 14:26 (META) 

Странците предлагале да нема рок, СДСМ предлагал рок од околу две години, а Груевски 18 месеци, по што Груевски и Заев се договориле да останат само 18 месеци за истраги и за обвиненија од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Ова за „Вистиномер“ го сведочи тогашниот посредник во преговорите за излез од политичката криза, Питер Ванхауте.

Партиите, пак, иако двапати беа прашани од „Мета“, не одговорија на прашањето како дошло до тој рок.

Еден од најупатените во неколкумесечните преговори меѓу политичките партии, посредникот Ванхауте, за „Вистиномер“ го разјаснува не само тој момент, туку и неколку други поврзани со Специјалното јавно обвинителство.

(Целиот текст од „Вистиномер“ можете да го прочитате и да го преземете ТУКА)


Ванхауте: Рокот од 18 месеци во Законот за СЈО го договорија Груевски и Заев без преговори


Скопје, 27 октомври, 2016 - 14:09 (META) 

Странците предлагале да нема рок, СДСМ предлагал рок од околу две години, а Груевски 18 месеци, по што Груевски и Заев се договориле да останат само 18 месеци за истраги и за обвиненија од страна на Специјалното јавно обвинителство (СЈО).

Ова за „Вистиномер“ го сведочи тогашниот посредник во преговорите за излез од политичката криза, Питер Ванхауте.

Партиите, пак, иако двапати беа прашани од „Мета“, не одговорија на прашањето како дошло до тој рок.

Еден од најупатените во неколкумесечните преговори меѓу политичките партии, посредникот Ванхауте, за „Вистиномер“ го разјаснува не само тој момент, туку и неколку други поврзани со Специјалното јавно обвинителство.

Целиот текст можете да го прочитате ТУКА.


ВМРО-ДПМНЕ: Можеби и нема да одиме на избори, можеби ќе излеземе од Владата…


Скопје, 9 мај, 2016 - 15:31 (META) 

Во тек се интензивни – посредни и засега неплодни  – контакти меѓу партиите, кои ги координира меѓународната заедница преку амбасадорите во земјава за да може до задутре, кога истекува рокот за поднесување кандидатски листи за пратеници, да се најде некакво решение за излез од политичката криза.

Од опциите што се во игра, ниту една не е прифатлива за владејачката партија.

– Ние нема што да калкулираме. Законот е јасен, Собранието е распуштено и избори мора да има – вели официјално за „Мета“, Иво Котевски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

За разлика од него, извор од партијата на власт ги остава отворени и другите опции.

– Можеби и ние нема да учествуваме на изборите, ќе се откажеме, па ќе учествува некој трет, ќе освои 10.000 гласа и изборите ќе пропаднат. Или, ако странците инсистираат на некакво неповолно решение, можеби ќе излеземе од Владата, па СДСМ нека прави малцинска влада со кого сака – вели неофицијално извор од вадејачката партија.

И белгискиот експерт и поранешен посредник во преговорите помеѓу партиите, Питер Вахауте, денеска на својот профил на Твитер „откри“ дека се водат тајни преговори.

„Политиката и уметноста на тајното преговарање. „Тишина! Разговараме, но не им кажувајте на граѓаните, колку помалку знаат, толку подобро. Моите услови се едноставни: ветете дека ќе ме обожувате и дека ќе ги исполните сите мои барања. Потпишите сега овде“, напиша Ванхауте на „Твитер“.


Ванхауте: Не очекувам дека ќе има избори на 5 јуни


Скопје, 23 април, 2016 - 17:20 (META) 

Белгискиот експерт и поранешен посредник во работните групи за имплементација на Договорот од Пржино, Питер Ванхауте, вели дека не очекува избори на 5 јуни.

Тој во својот говор на конференцијата за друштвени медиуми „Енгејџ 2016“, рече дека треба да помине подолго време за да се создадат услови за фер и демократски избори.

Ванхауте смета дека е демократско право на луѓето да излезат на улица, да протестираат и да бараат да се запре корупцијата.

– Ова ќе биде тежок пат, работите нема да бидат лесни и совршени од утре. Но, ве уверувам дека во еден момент работите ќе се сменат. Повторно ќе бидете во можност да живеете во слободно и демократско општество, во кое нема да мора да ја напуштите земјата и каде што луѓето ќе можат и ќе бидат среќни. Тоа е од суштинско значење – рече Ванхауте.

За неговите твитови вели дека се саркастични, но и дека ваквата реакција е дел од белгискиот менталитет. Тој вели дека пораките ги разбираат тие што се запознаени со состојбите во државата, а дека на властите им е тешко да ја примат пораката и да реагираат на неа.

Во однос на неговите конкретни работни ангажмани, посочи дека во моментов е само турист во земјава, но очекува наскоро да се смени тоа.