fbpx

ВМРО-ДПМНЕ: Можеби и нема да одиме на избори, можеби ќе излеземе од Владата…

-

Во тек се интензивни – посредни и засега неплодни  – контакти меѓу партиите, кои ги координира меѓународната заедница преку амбасадорите во земјава за да може до задутре, кога истекува рокот за поднесување кандидатски листи за пратеници, да се најде некакво решение за излез од политичката криза.

Од опциите што се во игра, ниту една не е прифатлива за владејачката партија.

– Ние нема што да калкулираме. Законот е јасен, Собранието е распуштено и избори мора да има – вели официјално за „Мета“, Иво Котевски, директор на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ.

За разлика од него, извор од партијата на власт ги остава отворени и другите опции.

– Можеби и ние нема да учествуваме на изборите, ќе се откажеме, па ќе учествува некој трет, ќе освои 10.000 гласа и изборите ќе пропаднат. Или, ако странците инсистираат на некакво неповолно решение, можеби ќе излеземе од Владата, па СДСМ нека прави малцинска влада со кого сака – вели неофицијално извор од вадејачката партија.

И белгискиот експерт и поранешен посредник во преговорите помеѓу партиите, Питер Вахауте, денеска на својот профил на Твитер „откри“ дека се водат тајни преговори.

„Политиката и уметноста на тајното преговарање. „Тишина! Разговараме, но не им кажувајте на граѓаните, колку помалку знаат, толку подобро. Моите услови се едноставни: ветете дека ќе ме обожувате и дека ќе ги исполните сите мои барања. Потпишите сега овде“, напиша Ванхауте на „Твитер“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Nulled WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
udemy free download
download micromax firmware
Download WordPress Themes Free
free download udemy paid course