fbpx
Таг: ПитерВанхауте

таг: ПитерВанхауте

Женското лоби побара од Хојте да се избори за поголеми квоти

Одговарајќи на новинарско прашање како течат преговорите и дали денеска очекува работните групи на политичките партии да постигнат договор за изборните закони, белгискиот олеснувач Питер ван Хојте рече дека одговор на ова прашање ќе има или доцна вечерва или утре наутро. Додека белгискиот олеснувач влегуваше во Клубот на пратеници, пред портата го застанаа десетина жени, претставнички на Македонско женско лоби....

Од ВМРО-ДПМНЕ побараа пауза на работните групи и повеќе не се вратија

Шест часа претставниците на СДСМ, ДПА и на ДУИ вчера ги чекале претставниците на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Тодоров и Никола Попоски, да се вратат од паузата што ја договориле на работните групи, дознава „Мета“. Иако паузата требало да трае само два часа, и по шест часа тие не се вратиле во Клубот на пратеници. Пред полноќ, белгискиот експерт Питер ван Хојте телефонски им...

Ван Хојте: Ја туркаше Катица и со велосипедот ги победи црните лимузини

Питер ван Хојте, белгискиот олеснувач со чие посредство работните групи на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и на ДПА го договорија законот и името на специјалниот јавен обвинител, иако навидум благ и смирен, неколкупати покажа дека не е ниту случајно таму, ниту, пак, дека не располага со политичка и секаква друга „тежина“. Ако се земат предвид и неофицијалните информации за неколку директни конфронтации...

Ван Хојте: Една од партиите не ги почитува договорот и рокот за избор на специјален обвинител

Во моментов можам да кажам дека една од најголемите политички партии не се придржува до она што е договорено и не почитува никакви крајни рокови, што е неприфатливо во водењето на преговорите и во постигнувањето конечен договор. Ова го изјави белгискиот олеснувач Питер ван Хојте, пред почетокот на денешната рунда преговори меѓу четирите политички партии потписнички на Договорот од Пржино,...

Ван Хојте: Многу сме блиску до договор

Денеска разговаравме за изборните закони и морам да кажам дека има сериозен напредок, изјави белгискиот експерт Питер ван Хојте, по завршувањето на средбата на работните групи на која се разговараше за Изборниот законик. Како што вели тој, разговорите изминативе неколку дена биле многу продуктивни и конструктивни како и преговарачите кои давале огромен напор за да се постигне резултат. Ван Хојте...

Работни групи: Денеска договор околу активната регистрација на гласачи?

Почна новата средба на работните групи за Договорот од Пржино околу прашањата за избирачкиот список, Државната изборна комисија (ДИК) и гласењето на дијаспората. Покрај стандардните преставници на политичките партии, присутен е и белгискиот експерт Питер ван Хојте. Според нашите сознанија, денеска се очекува да се постигне поголем напредок околу активната регистрација на гласачите за предвремените парламентарни избори кои ќе се одржат...

Рилкоски: Пред ДИК стојат две опции – колективна оставка или реконструкција

Државната изборна комисија (ДИК) ќе постапи според препораките од политичкиот договор, но што ќе биде и како ќе се одвиваат понатаму работите во врска со работењето на ДИК, знаат само политичките партии, изјавил за „Охрид њуз“ актуелниот претседател на комисијата, Никола Рилкоски. - Имам сознанија дека во партиите се почнати одредени активности во согласност со постигнатиот договор, но сето тоа...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...