fbpx

Ванхауте до ДУИ: Не учествувајте во влада каде што сте целосно замолчени

-

Белгискиот експерт и поранешен посредник во работните групи за имплементација на Договорот од Пржино, Питер Ванхауте, во своето обраќање по изборите, им честиташе на сите граѓани кои, како што рече, гласале за промена и кои имале храброст да се изборат за вистинска демократија.

– Како резултати од овие избори, вашата земја заслужува свеж почеток со нова влада и нови лица. Оние кои веруваат дека може да продолжат да се однесуваат како досега се лажат. Оние кои мислат дека можат да продолжат со авторитарниот пат, се лажат. Вие покажавте дека се грижите за иднината на вашата земја, со вашиот глас покажавте дека сакате да живеете во слободна и просперитетна земја со иднина, за вас и за вашите деца – вели Ванхауте.

Според белгискиот експерт, aлбанската заедница ќе одлучи што ќе се случи понатаму. Тој им порача на пратениците на ДУИ да не учествуваат во влада во која се целосно замолчени и дека доколку го направат вистинскиот избор, тој ќе поддржи преговори со Грција за да се реши проблемот за името.

– Топката сега е во кампот на албанската заедница, тие ќе одлучат што ќе се случи наредно. Не губете веќе време. Не учествувајте во влада каде што сте целосно замолчени. За сите важни одлуки бевте надгласувани од вашиот коалициски партнер. Време е за промена, време да се изборите за своите права како заедница, време да почнете повторно да работите на интеграцијата во ЕУ и во НАТО. Се работи за вашата иднина. Ја имате мојата посветеност дека ако го направите вистинскиот избор, јас сум подготвен да поддржам преговори со Грција да се стави крај на проблемот за името. Затоа што со разумни луѓе, можно е решение – заклучува Ванхауте.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Premium WordPress Themes Download
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy paid course
download mobile firmware
Download Nulled WordPress Themes
free download udemy paid course