fbpx

Ванхауте: Изборите ќе бидат погреб на демократската држава

-

Со непочитување на основните демократски принципи, јасно е дека со изборите нема да се подобори демократијата, туку тоа ќе биде погреб на остатоците на она што некогаш беше една демократска држава, вели белгискиот експерт и поранешен олеснувач во преговорите за Договорот од Пржино, Питер Ванхауте во пост објавен на неговиот фејсбук-профил. Во постот тој ги коментира последните случувања на политичката сцена во земјава, по повлекувањето и оставките на министрите на Демократската унија за интеграција (ДУИ) од Владата.

Ванхауте вели дека тоа што во една ваква ситуација премиерот воопшто не реагира, а неговата улога ја презема претседателот на најголемата партија „не е нешто нормално за една демократска држава“.

„Замислете, една Влада, каде што еден од коалициските партнери си поднесува оставка. Премиерот молчи. Претседателот на најголемата партија тврди дека: „Тие можат да ги пополнат отворените места кога сакаат… Заклучок: Влада без ДУИ е Влада без мнозинство. Што ќе се случи во нормален демократски систем? Премиерот дава изјава за јавноста, признавајќи дека постои политичка криза. Премиерот веднаш се упатува кон Парламентот и ја нуди оставката на Владата или премиерот бара гласање на доверба за да се види дали има мнозинство во парламентот кое сè уште ја поддржува владата. Фактот дека премиерот не реагира воопшто, не е нешто нормално за една демократска држава, бидејќи кризата е негова основна одговорност. Дека претседателот на партијата ја презема де-факто неговата улога, е многу загрижувачки и докажува дека земјата ја води партијата, а не Владата. Принципот на одвојување на партијата од државата не се почитува“, пишува Ванхауте.

Вчера претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски изјави дека според неговите информации ДУИ не ја напушта Владата туку само ќе изврши замена на своите кадри.

На ова реагираше Артан Груби, шеф на кабинетот на лидерот на ДУИ, Али Ахмети кој на својот фејсбук-профил напиша дека „одлуката за следните чекори на Демократската унија за интеграција по повлекувањето на министрите и замениците-министри е екслузивно само во рацете на претседателот Али Ахмети“.

Три дена по одлуката на ДУИ сè уште нема реакција од Европската унија и амбасадите на земјите вклучени во процесот на решавање на политичката криза.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...
Premium WordPress Themes Download
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download lenevo firmware
Download WordPress Themes
free online course