fbpx

ЗНМ и Ванхауте лобираат кај новата влада за спроведување на реформите во медиумите

-

Поранешниот посредник на ЕУ во Договорот од Пржино, белгискиот експерт Питер Ванхауте, оваа недела е во посета на Скопје на покана на Здружението на новинари на Македонија, за да лобира кај новата влада за спроведување на медиумските реформи.

Ванхауте денеска, заедно со претставници на ЗНМ, се сретнал со министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, и со претставници на Амбасадата на САД во земјава.

Во текот на наредните денови Ванхауте ќе има средба со претставниците на ЗНМ и на Новинарскиот форум, со дипломатскиот кор, како и со владини претставници.

„Утре претпладне Ванхауте ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, со кој ќе разговара за потребата за медиумски реформи во Македонија. По средбата со Заев, Ванхауте и претставници на ЗНМ ќе одржат прес-конференција, на која ќе ги споделат впечатоците за престојаниот процес на медиумски реформи. На крајот на престојот во Македонија, Ванхауте и претставници на ЗНМ ќе одржат заеднички брифинг со дипломатскиот кор за потребата од реформи“, информираат од ЗНМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
Download Premium WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
lynda course free download
download coolpad firmware
Download WordPress Themes
online free course