fbpx
Tag: ПитерВанхауте

tag: ПитерВанхауте

Vanhojte për zgjedhjet: Partia ju jep grimca ndërsa ik me tortën

Përzgjedhja e politikanëve të sinqertë që nuk kanë qenë të lidhur me korrupsion është hapi i parë në ndërtimin e demokracisë suaj- porositi eksperti belg dhe ish ndërmjetësi në grupet e punës për zbatimin e Marrëveshjes së Pëzhinës, Piter Vanhojte. Ai thotë se megjithatë zgjedhjet nuk janë qëllimi final, por se fillimi i ndryshimeve të n nevojshme. Ai paralajmëroi se...

Ligji për media i SHGM dhe SPPM nuk kaloi në Kuvend

Deputetët nuk e miratuan propozim- ligjin për reforma në media, që me propozim të SHGM-së dhe SPPM-së e propozoi Lidhja socialdemokrate e Maqedonisë. Propozim- ligji është përpiluar sipas propozimeve të ndërmjetësit, Piter Vanhojte. Propozim- zgjidhja përmban reforma në këshillim programor të RTM-së dhe Këshillit të Agjencisë së mediave si dhe financim të plotë të RTVM-së nga buxheti i shtetit.  

Vanhaute: Po shqyrtohen opsione të ndryshme që të ketë pajtueshmëri për mediat

Për momentin, për fat të keq, nuk është e mundur të vazhdohen takimet për reformat në media ku deri më tani janë zhvilluar, njofton ndërmjetësi belg Piter Vanhaute. "Duke pasur parasysh interesin e opinionit për bisedimet për media në suazat e grupit politik të punës, duam t'ju informojmë se tani për tani është e pamundur të vazhdojnë takimet e grupeve...

BE dhe SHBA sot duhet të njoftojnë nëse janë plotësuar kushtet për zgjedhje më 24 prill

Ambasadorët e BE-së dhe SHBA-së në vend, Aivo Orav dhe Xhes Bejli, sipas paralajmërimeve sot pasdite pritet të publikojnë vlerësimin për atë nëse janë plotësuar kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve të parakohshme më 24 prill. Tani për tani nuk ka konfirmim zyrtar se në çfarë mënyre ambasadorët do të njoftojnë vendim, a do t’ia dërgojnë personalisht konkluzionet kryeministrit teknik Emil...

Dështojnë bisedimet për mediat- partitë nuk arrijnë marrëveshje

Ndërmjetësi belg Piter Vanhaute vonë mbrëma konfirmoi se partitë nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos nuk kanë arritur marrëveshje lidhur me rregullimin e mediumeve. “Negociojmë në mënyrë intensive dhe atë që mund ta them është se për momentin nuk kemi marrëveshje” tha Vanhaute. Duke u përgjigjur në pyetje të gazetarëve se kush është fajtor për dështimin e bisedimeve, Vanhaute tha se në...

Vanhojte: Nëse ka vullnet të mirë, marrëveshja mund të arrihet për disa orë

Partitë politike duket se kanë afruar qëndrimet për reformat në media, një ndër çështjet e pazgjidhura nga Marrëveshja e Përzhinës. Palët në dialog sot bisedojnë rreth përbërjes së Agjencisë së medias, e cila thuhet të jetë pika e fundit e pazgjidhur në këtë dialog. “Çështja kryesore është agjencia e mediave si trup rregullues. Duhet ta rregullojmë mënyrën se si do...

SHGM dhe SPGPM insistojnë partitë politike të pranojnë propozimin e Vanhoute

Nesër partitë politike do të vazhdojnë me bisedimet lidhur me reformat në mediume, kështu që i bëjmë thirrje BE-së dhe SHBA-së të këmbëngulim te biseduesit që të pranojnë propozimin e ndërmjetësit belg Piter Vanhoute, theksoi në konferencën e sotme për shtyp kryetari i Shoqatës së gazetarëve të Maqedonisë, Naser Selmani. Sipas tij, ky propozim është zgjidhja më e mirë sepse...

Vanhoute: Vendimi njëanësh që të shkohet në zgjedhje shkatërroi besimin në proces

Nuk besoj se partitë duan më tej të punojnë bashkë dhe të tentojnë së bashku t’i arrijnë qëllimet, deklaroi ndërmjetësi belg në bisedimet rreth Marëveshjes së Përzhinos, Piter Vanhoute para takimit të sotëm të grupeve të punës në Klubin e deputetëve, që filloi prej orës 18. Si arsye kryesore për gjendjen e këtillë, Vanhoute theksoi datën e zgjedhjeve gjegjësisht “vendimin...

Dështuan negociatat: VMRO-DPMNE, BDI dhe PDSH duan zgjedhje me 24 Prill,LSDM kundër

Dështuan negociatat mes katër partive politike në takimin e liderëve i cili u mbajte në Përzhino me ndërmjetësimin e euro komisarit për zgjerim dhe politik fqinjësore Johanes Han, ambasadorit amerikan Xhejms Belit, euro ambasadorit, Aivo Orav, dhe ndërmjetësuesit belg Piter Vanhaute. Katër partitë më të mëdha nuk mundën të merren vesh rreth datës të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. VMRO-DPMNE, BDI...

Vanhoute: Të gjithë ishin konstruktiv, por ka shumë punë deri në zgjedhje

Ndërmjetësi belg Piter Vanhoute përshëndeti marrëveshje e arritur sot për ekspertët e KSHZ-së. “Jam shumë i lumtur dhe mund të njoftoj se liderët e partive politike arritën marrëveshje për ekspertët e KSHZ-së. Shpresoj që sa më shpejtë të filloj me punë dhe të emërohet sekretari i përgjithshëm. Mund të them se partitë ishin konstruktive” tha Vanhoute. Ndërmjetësi megjithatë theksoi se deri...

Van Hojte: Grupi i punës fokusohet në takimet dypalëshe për çështjet kyçe

Duke pasur parasysh ngjarjet e fundit, grupi i punës është marrë vesh që të fokusohet në takimet dypalëshe që të tejkalohen dy çështjet kyçe, emërimi i pjesës së mbetur të ekipit në Prokurorinë speciale publike dhe emërimi i ministrave dhe zëvendës- ministrave, deklaroi ndërmjetësi belg Piter van Hojte për “Radio Evropën e Lirë”. Sipas tij, pasi të arrihet marrëveshje, do...

Van Hojte: Nëse nuk ka marrëveshje për KSHZ-në deri në nëntor, zgjedhjet në prill të pamundura

  Ndërmjetësi belg Piter van Hojte sot tha se nëse nuk ka marrëveshje për detajet e funksionimit të KSHZ-së deri në fillim të nëntorit, zgjedhjet në prill janë të pamundura. Ai tha se duhet të parashtrohet pyetja nëse partitë politike në përgjithësi duan të ketë marrëveshje politike ndërsa sipas tij bllokime ka nga gjithë anët. Si përparim më të madh Hojte...

Hojte: Ligji për “bombat” duhet të jetë evropian nëse keni aspirata për në BE

Filloi takimi i grupeve të punës të partive nënshkruese të Marrëveshjes së Përzhinos, ku duhet të arrijnë marrëveshje rreth ligjeve për Qeverinë, bombat dhe informatorët. Dje liderët e katër partive politike në takim me komisarin për zgjerim Johanes Han, nuk arritën marrëveshje. Ndërmjetësi belg Piter van Hojte para fillimit të takimit ju bëri thirrje partive t’i mbyllin çështjet e hapura...

Van Hojte: Partitë janë në rrugën e duhur për të arritur marrëveshje për kodin zgjedhor

Eksperti belg Piter van Hojte deklaroi se partitë janë në rrugën e duhur për të arritur marrëveshje për kodin zgjedhor, me çka shprehi kënaqësi. Megjithatë, ai tha se një parti pa saktësuar, është larguar nga bisedimet për shkak të mos- respektimit të Ligjit për prokurorin special. Sekretari i përgjithshëm i LSDM-së, Oliver Spasovski para Klubit të deputetëve ku u mbajtën bisedimet...

Filloi takimi për marrëveshje për Kodin Zgjedhor

Filloi takimi i grupeve të punës nënshkrues të Marrëveshjes së Przhinos në të cilin duhet të vendoset çështja rreth votimit të Diasporës dhe kompetencën e KSHZ-së. Në takim përveç ndërmjetësit Piter van Hojte arrijnë Ilija Dimovski dhe Silvana Boneva nga VMRO DPMNE, Damjan Mançevski dhe Cvetanka Ilieva nga LSDM, Artan Grubi dhe Fatmir Besimi nga BDI dhe Bekim Fazliu...

Piter van Hojt: Unë jam optimist

Përfundoi takimi biletaral me deputetin e BDI-së Artan Grubi, me ndërmjetësuesin belg Piter van Hojt. Ata nuk dëshironin të japin deklaratë. Van Hojt shkurt u përgjigj se është optimist, dhe për të tjera nuk deshi të komentojë. Në orën 16 eksperti belg do të ketë takim me përfaqësuesit e LSDM-së.

Piter van Hojte në takime dypalëshe me partitë në Kuvend

Ndërmjetësi evropian Piter Van Hojte po prezanton tekstin e Kodit Zgjedhor të përpiluar nga ndërmjetësit ndërkombëtar, në takime bilaterale me partitë politike në bisedime. Varësisht nga zhvillimi i këtyre takimeve bilaterale, do të vendoset nëse do të ketë apo jo edhe takim të përbashkët të grupit të punës, që mund të vijë vetëm në orët e mbrëmjes. Ende nuk...

Van Hojte: Njëra parti nuk e respekton marrëveshjen dhe emërimin e prokurorit special

Për momentin mund të them se një parti e madhe nuk i përmbahet asaj që do të thotë marrëveshje dhe nuk i respekton afatet përfundimtare që është e papranueshme në udhëheqjen e bisedimeve dhe arritjen e marrëveshjes përfundimtare. Këtë e deklaroi lehtësuesi belg, Piter van Hojte para fillimit të raundit të sotëm të bisedimeve mes katër partive politike nënshkrues të...

Van Hojte: Jemi afër marrëveshjes

Sot biseduam për ligjet zgjedhore dhe më duhet të them se ka avancim serioz, deklaroi eksperti belg Piter van Hojte pas takimit të grupeve të punës. Siç thotë ai, bisedimet ditët e fundit kanë qenë më produktive dhe konstruktive si dhe negociatorët që kanë dhënë kontribut të madh që të arrihet ky rezultat. Van Hojte thotë se është arritur avancim...

Grupet e punës: Sot marrëveshja rreth regjistrimit aktiv të votuesve?

Ka filluar takimi i ri i grupeve të punës për Marrëveshjen e Przhinos rreth listës zgjedhore, KSHZ-në dhe votimin e Diasporës. Krahas përfaqësuesve tanimë të njohur prezent në takim është edhe eksperti belg, Piter van Hojte. Sipas njohurive tona, sot pritet të arrihet avancim më i madh rreth regjistrimit aktiv të votuesve për zgjedhjet të parakohshme parlamentare që do të mbahen...