fbpx
Таг: ПитерВанхауте

таг: ПитерВанхауте

ЗНМ и ССНМ инсистираат политичките партии да го прифатат предлогот на Ванхауте

Утре политичките партии продолжуваат со преговори за реформите во медиумите, па затоа ги повикуваме ЕУ и САД да инсистираат кај преговарачите да го прифатат предлогот на белгискиот олеснувач Питер Ванхауте, истакна на денешната прес-конференција претседателот на Здружението на новинари, Насер Селмани. Според него, овој предлог е најдобро решение затоа што во него се имплементирани најдобрите европски практики дополнети со искуствата...

Ванхауте од Брисел ќе донесе нов предлог-закон за медиумите

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте се очекува утре да донесе нов предлог-закон за медиуми, кој ќе им биде презентиран на партиите потписнички на Договорот од Пржино. Според нашите информации, посредникот викендов бил на консултации во Брисел за случувањата во Македонија. Утре попладне повторно ќе се одржи средба на работните групи во Клубот на пратеници, каде ќе се разговара паралелно и за методологијата за прочистување...

Ванхауте: Избори на кои не учествуваат сите политички партии се проблематични избори

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте денеска, пред почетокот на средбата на работните групи во Клубот на пратеници, рече дека, според него, можно е да се постигне договор за законот за медиуми и дека е добро што политичките партии даваат свои предлози, кои не се конечни решенија, туку само предлози. Тој потврди дека со некои од предлозите има проблем затоа што не...

Брисел загрижен и разочаран од нападите во говорот на Груевски

Европската унија е разочарана од изјавата на поранешниот премиер Никола Груевски, дознава „Мета“ од официјални извори во ЕУ. „Веќе ја изразивме нашата загриженост и разочараност од изјавата на поранешниот премиер во врска со почитувањето на политичкиот договор – изјави за „Мета“ висок претставник на ЕУ, кој побара да остане анонимен, на прашањето како ги коментира нападите на Груевски врз олеснувачот...

ВМРО-ДПМНЕ доставила нови предлози за избирачкиот список и за медиумските рефрми

ВМРО-ДПМНЕ доставила два предлога на денешната средба на работните групи на партиите потписнички на Договорот од Пржино, која се одржа попладнево во Клубот на пратеници со посредство на белгискиот олеснувач Питер Ванхауте. Едниот од предлозите се однесувал на прочистување на избирачкиот список, а другиот на медиумските реформи. Другите партии за меѓупартиски консултации имаат време до утре, до 18.30 часот, за кога е закажана нова...

Ванхауте за нападите од Груевски: Ако не ти се допаѓа пораката, убиј го гласникот

„Ако не ти се допаѓа пораката убиј го гласникот“, беше одговорот на белгискиот олеснувач, Питер Ванхауте, на новинарско прашање за коментар за вчерашниот говор на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во кој беше споменато и неговото име. Инаку, членовите на политичките партии претставници на работните групи попладнево повторно се сретнаа во Клубот на пратеници за да разговараат за реформите во медиумите...

ЕУ му твитна на Груевски: Кој потпишал, мора да ги поддржи и Јанева и Ванхауте

Мисијата на Европската унија во Скопје денеска преку својот официјален твитер-прифил ги повика политичките партии да ги почитуваат Договорот од Пржино и работата на специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева. „Сите потписници на Договорот од Пржино треба да ја поддржуваат работата на Специјалното јавно обвинителство и на четиристраните работни групи“, напишаа од Делегацијата на ЕУ на „Твитер“. Special Prosecutor and 4 party...

Ванхауте: Едностраната одлука да се оди на избори ја уништи довербата во процесот

Немам чувство дека партиите сакаат понатаму заедно да работат и да се обидуваат заеднички да ги постигнат целите, изјави белгискиот олеснувач во преговорите за Договорот од Пржино, Питер Ванхауте, пред вчерашната средба на работните групи во Клубот на пратеници, која почна околу 18 часот. Како главна причина за ваквата состојба, Ванхауте го посочи датумот на изборите, односно „унилатералната одлука“ да се...

Ванхауте: Заканите по безбедноста ми се во втор план во споредба со интересите на граѓаните

По изјавата на eвроамбасадорот Аиво Орав, дека тој, како и еврокомесарот Јоханес Хан и Питер Ванхауте добивале закани и дека поради тоа мора да се зголеми нивното обезбедување, белгискиот олеснувач вели дека заканите по неговата безбедност му се во втор план. - За мене заканите по безбедноста се во втор план во споредба со интересите на граѓаните, потребата од имплементација...

Пропаднаа преговорите: ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА сакаат избори на 24 април, СДСМ е против

Пропаднаа преговорите помеѓу четирите политички партии на лидерската средба што се одржа во Пржино со посредништво на еврокомесарот за проширување и соседска политика, Јоханес Хан, амбасадорот на САД, Џес Бејли, евроамбасадорот Аиво Орав и белгискиот олеснувач Питер Ванхауте. Четирите најголеми партии не можеа да се договорат околу датумот за одржување на предвремените парламентарни избори. ВМРО-ДПМНЕ, ДУИ и ДПА се согласни изборите да...

Ванхауте за „Вистиномер“: Изборите треба да бидат цреша врз колачот, но колачот е невидлив

„Изборите треба да бидат цреша врз колачот, при што ќе се видат спроведени сите неопходни реформи. За жал, иако црешата може да им изгледа многу привлечно на некои од партиите, колачот е речиси невидлив“, вели белгискиот олеснувач Питер Ванхауте во интервју за „Вистиномер“. - Политичките партии често прибегнуваат кон тоа да ги разбираат медиумите како нешто што треба да се...

Ванхауте е оптимист дека денеска ќе се решат преостанатите две прашања од договорот

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте пред денешната средба на работната група во Клубот на пратеници, рече дека е оптимист и дека се надева дека денеска ќе се решат двете преостанати прашања од Договорот од Пржино. Тој рече дека денеска ќе се разговара за два проблеми, односно за медиумите и за методологијaта за прочистувње на избирачкиот списиок. - Очекуваме дека денеска ќе има...

Продолжуваат преговорите на работните групи со Ванхауте

Работна група составена од претставници на четирите политички партии потписнички на Договорот од Пржино, денеска во 14.30 часот ќе се сретне за да ги продолжи преговорите за медиумите и за правилникот за методологија за водење и за ажурирање на избирачкиот список, најави белгискиот олеснувач Питер Ванхауте преку соопштение за медиуми. „Работната група ќе го опфати и правилникот за методологија за целосен...

Ванхауте: Сите беа конструктивни, но има уште многу да се сработи до изборите

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте го поздрави денеска постигнатиот договор за експертите во ДИК. - Многу сум задоволен што можам да ве информирам дека лидерите на политичките партии постигнаа договор за ДИК. Се надевам дека наскоро ќе почне да работи, да избере генерален секретар. Можам да кажам дека сите партии беа конструктивни – рече Ванхауте. Олеснувачот, сепак, нагласи дека до изборите има...

Селмани: Предлогот на Ванхауте е прифатлив за ЗНМ

Предлогот на белгискиот олеснувач Питер Ванхауте за законот за медиуми е прифатлив за ЗНМ, вели претседателот на здружението, Насер Селмани. Тој вели дека во него се вградени најголем дел од нивните забелешки. - Треба јасно да се истакне дека владините реклами ќе бидат забранети со закон, а кампањи од јавен интерес ќе можат да се објават бесплатно на јавниот сервис, откако Советот на Агенцијата за...

Политичките партии сè уште далеку од договор за медиумите

Политичките партии кои денеска преговараат за медиумите во Клубот на пратеници во Скопје, повторно не постигнаa напредок околу спорните прашања, дознава „Мета“. Според нашите информации, преговарачите разговарале за Агенцијата за медиуми, но не постигнале решение. Се очекува преговорите за медиумите да продолжат и утре. Денеска ВМРО–ДПМНЕ ги повика новинарските здруженија да достават предлози што тие ќе ги претстават на средбите на работните групи....

Преговорите за медиумите висат, се чека Ванхауте да ги свика учесниците

Преговорите на политичките партии потписнички на Договорот од Пржино за проблемите во медиумите денеска нема да продолжат, откако ВМРО-ДПМНЕ вчера ја напушти средбата во Клубот на пратениците во Скопје, дознава „Мета“. Според нашите информации, од канцеларијата на белгискиот олеснувач Питер Ванхауте до партиите било доставено соопштение дека преговори денеска ќе нема. Засега нема ниту информации кога тие би продолжиле. Од...

Партиите дури денеска почнаа дебата за проблемите во медиумите

ВМРО-ДПМНЕ дури денеска доставила предлози за решенија во сферата на медиумите, па затоа се пролонгира последниот рок за решение на оваа проблематика опфатена со Договорот од Пржино, брифираат извори од преговарачкиет тимови. Се очекува попладнево тие да ги изнесат своите забелешки околу решенијата, по што ќе треба да дебатираат за да ги усогласат ставовите. Според информациите, СДСМ се залага за целосна департизација и...

Седницата на Анкетната комисија за прислушување одложена за в понеделник

Седницата на Анкетната комисија за прислушувањето е одложена за в понеделник. Претседателот на комисијата Петре Шилегов, рече дека е постигнат значителен напредок околу ставовите и затоа ќе даде дополнително време членовите целосно да ги усогласат ставовите. - Бидејќи веќе постигнавме некаков напредок во усогласувањето на ставовите, идејата е седницата да се одложи за понеделник, на паузата од пленарната седница и до...

Ванхауте соопшти дека денес се преговара за Агенцијата за медиуми

Белгискиот олеснувач Питер Ванхауте, објави соопштение до медиумите насловено „Прогрес во преговорите за медиумите“. Тој вели дека на денешната средба на работните групи се дискутира за Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, поконкретно за улогата и функционирањето на Агенцијата. „На средбата на работната група денес се дискутира за Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги, поконкретно за улогата и функционирањето...

Почнаа геомеханичките испитувања за изградба на автопатите на Коридорот 8

Со активности за геомеханичко испитување на земјиштето каде ќе минува алтернативниот пат на автопатот Тетово-Гостивар денеска на терен започнаа со реализација теренските градежни работи за изградба на автопатите на...