fbpx

Ванхауте: Честито, штотуку што ја убивте демократијата!

-

Белгискиот експерт и поранешен посредник во работните групи за имплементација на Договорот од Пржино, Питер Ванхауте, денеска со нови твитер-објави изреагира на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да ги прекине судските процеси против политичарите.

„Фундаменталната ЕУ-вредност е пуштена низ вода. Нема демократија без неа“, напиша белгискиот олеснувач.

Според Ванхауте, ова претставува уривање на демократијата во земјата. „Нема повеќе отчетност за шефовите“, напиша Ванхауте на „Твитер“, објавувајќи фотографија на која пишува „Честито: Штотуку ја убивте демократијата!

Во третиот твит, тој оцени дека со ваквата одлука, Иванов ја запечатил европската иднина на Македонија.

„Само народот може да ја врати европската иднина“, напиша белгискиот експерт, поткрепувајќи го твитот со фотографија на која пишува: „Збогум Македонијо. Без правда, ова е крај на ЕУ-интеграциите“.

Иванов денеска во своето обраќање до нацијата, рече дека политичката криза во Македонија е увезена од странство и оти Договорот од Пржино не ги дал саканите резултати. Од тие причини, тој, сам одлучил да донесе таква одлука која треба да стави крај на кризата.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

„Костал Македонија“ ќе вложи 50 милиони евра во фабрика за полначи на електрични возила

„Костал Македонија“ ќе инвестира нови 50 милиони евра во изградба на фабрика за производство на полначи за електрични и хибридни возила во периодот од јули 2023 до декември 2026...
Download Nulled WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
Download Nulled WordPress Themes
Download Nulled WordPress Themes
udemy paid course free download
download lenevo firmware
Download WordPress Themes
free download udemy course