!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

СДСМ: Груевски и ВМРО-ДПМНЕ мора да соберат храброст и да се соочат со правдата


Скопје, 29 јуни, 2017 - 17:58 (META) 

Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ мора да престанат да бегаат од правдата, да се ставаат над законите и правниот поредок и мора да соберат храброст да се соочат со одговорноста за напревните штети врз граѓаните и државата, се вели во реакцијата на СДСМ, на прес-конференцијата на Груевски по повод обвиненијата што денеска ги поднесе Специјалното јавно обвинителство.

„Граѓаните имаа можност да го чујат, видат и почуствуваат криминалното и антидржавничко владеење на Никола Груевски и на ВМРО-ДПМНЕ, кога преку криминал, корупција, насилство, притисоци и сеење омраза и поделби, ракововодството на ВМРО-ДПМНЕ криминално се богатеше на сметка на осиромашените и угнетени граѓани. Денес, кога се соочени со одговорноста за направените дела, Груевски и ВМРО-ДПМНЕ преку лаги, конструкции и манипулации се обидуваат да избегнат одговорност за сè она што го сториле“, стои во соопштението на СДСМ.

Од владејачката партија порачуваат дека сите, вклучително и Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ, мора да одговораат за своите постапки пред независен и професионален судски систем.

„Пред правдата сите мора да бидат еднакви и тоа важи и за Груевски и за ВМРО-ДПМНЕ. Врвен национален интерес за сите граѓани е враќање на правдата и правниот поредок во државата. Македонија мора да биде и ќе биде правна држава во која законите ќе важат за сите подеднакво без разлика на нивната етничка, верска, политичка или каква било друга определба“, порачуваат од СДСМ.


Груевски: СЈО нема да нè скрши, историјата ќе суди


Скопје, 29 јуни, 2017 - 17:19 (META) 

ВМРО-ДПМНЕ е нападната како никогаш досега во историјата, а целта е кршење на партијата и ставање под контрола за поголеми цели од страна на тој што го креираше овој процес, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, на прес-конференцијата по повод обвиненијата што денеска ги поднесе Специјалното јавно обвинителство.

– Се работи за политички, а не за правен процес. СЈО остана инструмент за партиски прогон и канцеларија на СДСМ. Најголем доказ е тоа што носи одлуки без никакви правни докази. Ова е срамен и кукавички чин и нема да остане без одговор од ВМРО-ДПМНЕ – рече Груевски.

Тој порача дека обидот партијата да биде скршена ќе заврши без успех и дека таа ќе остане на бедемот на државата.

– Конструктивноста или попустливоста, како што велат некои, во нашето дејствување завршува денеска. Сега историјата ќе суди, а СЈО ќе биде дел од историјата од кој ќе се срами секој што ја сака оваа земја – рече Груевски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека единствениот грев за кој се гонат функционери на партијата е тоа што тој и партијата 11 година биле на браникот на државата и во одбрана на националните интереси.

– Овде не е само Никола Груевски во прашање, туку цела една идеја за силна и цврста Македонија, која сакаат да ја урнат. Сега во врхушката на СДС се ситат за ова, но бргу ќе дојде денот кога ќе сфатат дека кругот се врти и дека ќе дојде момент кога ќе се најдат во долниот дел на кругот – рече Груевски.

Според него, станува збор за чиста политичка и антимакедонска конструкција на СЈО и дека иднината ќе го докаже тоа.

На прес-конференцијата, во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ присуствуваа голем број членови на партијата, а на подиумот Груевски беше придружуван од високи функционери на партијата, меѓу кои голем дел се и обвинети во случаите на СЈО.


Прес-конференција на Груевски во 16 часот


Скопје, 29 јуни, 2017 - 15:12 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска во 16 часот ќе одржи прес-конференција во седиштето на партијата, информираат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прес-конференцијата на Груевски следува по прес-конференцијата на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, на која таа соопшти дека СЈО ќе поднесе 17 обвиненија за 18 предмети за 94 физички лица и за 7 правни лица.

Според збирниот извештај на СЈО, се бара притвор за Груевски, за поранешниот шеф на неговиот кабинет, Мартин Протогер, за поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, како и за поранешните министри Миле Јанакиески и Гордана Јанкулоска.

Освен за нив, во поднесените обвиненија СЈО бара притвор и за поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, ексминистерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска, поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, за градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски, како и за уредникот на телевизијата „Сител“, Драган Павловиќ-Латас.

Покрај притворите, СЈО бара да им бидат одредени мерки на претпазливост на уште 47 лица.


СЈО почна да ги носи доказите за обвиненијата во Кривичниот суд


Скопје, 29 јуни, 2017 - 14:12 (META) 

Тимови на СЈО попладнево, по прес-конференцијата на која специјалната обвинителка Катица Јанева објави дека поднесува 17 обвиненија против 94 физички и седум правни лица, почнаа со пренесување на доказниот материјал во Основниот суд Скопје 1.

Доказите, спакувани во десетици кутии, со комбиња беа пренесени во Кривичниот суд, а како што најави Јанева, денеска и утре континуирано ќе се носат во судот доказите за предметите за кои се поднесени обвиненија.

Специјалната обвинителка истакна дека за процесуирањето нема да се чека завршувањето на судската ферија – која обично почнува на 15 јули, а завршува на почетокот на септмври – туку дека судот мора веднаш, во рок од 24 часа, да почне со постапките бидејќи има итни предмети во кои се бара притвор за обвинетите.


СЈО бара притвор за Груевски, Мијалков, Јанакиески, Јанкулоска, Канческа-Милевска…


Скопје, 29 јуни, 2017 - 13:32 (META) 

Специјалното јавно обвинителство денеска со 17-те обвиненија до Кривичниот суд ќе поднесе и барање за одредување притвор за вкупно 18 лица, меѓу кои и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање, Сашо Мијалков, ексминистрите за внатрешни работи, култура и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска, Елизабета Канческа-Милевска и Миле Јанакиески.

Според збирниот извештај на СЈО, за Груевски, за поранешниот шеф на неговиот кабинет, Мартин Протогер, за поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, за Јанакиески и за Јанкулоска, се бара притвор како осомничени во случајот „Титаник“, за фалсификување на избори.

Притвор се бара и за две лица во „Титаник 3“, потоа за градоначалникот на Гази Баба, Тони Трајковски, кој е обвинет во случајот „ТНТ“ за уривањето на комплексот „Космос“ на бизнисменот Фиат Цаноски.

За поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска и за уште дено лице, СЈО бара да им биде ореден притвор како обвинети во случајот „Тендери“.

Притвор се бара и за уредникот на телевизијата „Сител“, Драган Павловиќ-Латас, обвинет во случајот „Тотал“.

СЈО бара притвор и за поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски, како обвинет во случајот „Траекторија“.

СЈО бара да им се одреди притвор на Сашо Мијалков, поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и за уште три лица обвинети во „Таргет“ и во „Тврдина“, случаи кои се однесуваат на незаконското прислушување и за уништувањето на опремата во УБК со која биле следени комуникациите.

Покрај притвори, СЈО бара да им бидат одредени мерки на претпазливост на уште 47 лица.


СЈО поднесе 17 обвиненија, „Талир“ ќе почека


Специјалното јавно обвинителство поднесе 17 обвиненија за 18 предмети, против 94 физички и седум правни лица, соопшти денеска специјалната обвинителка Катица Јанева, додавајќи дека за овие предмети се обезбедени цврсти докази.

Таа истакна дека временскиот рок за истражување не бил доволно долг за да може сите материјали да се истражат, особено имајќи предвид дека СЈО било формирано на 15 септември 2015 година, а работело само 10 месеци.

Јанева рече дека обвинение не е поднесено единствено за случаите „Талир“ и „Табла“, додека случаите „Таргет“ и „Тврдина“ се споени во еден предмет. Таа истакна дека поради краткиот временски рок и големата обемност на случајот „Талир“, не е поднесено обвинение, но дека ќе продолжат да работат и изрази уверување дека ќе отворат обвинение и за тој случај.

– СЈО ќе ја продолжи истрагата за предметот „Талир“, за незаконското финансирање на партија. Временските рокови кои ни беа ставени на располагање не ни дозволија да преземеме истражни дејства за да може истражната постапка да заврши – рече Јанева, додавајќи дека откако ќе се истражат сите дејства со случајот, треба да се извршат вештачења од независни вештаци што ќе ја утврдат фактичката состојба.

На прашање зошто СЈО не го отвори случајот „Монструм“, Јанева рече дека очекува Советот на јавни обвинители да го достави до СЈО за да се одлучи дали ова обвинителство е надлежно за предметот.

– Поради несоработката, не сме биле во можност да продолжиме со работата која е во наша надлежност. Има многу предмети за кои можеби требало да бидат отворени. Но, јас го одредувам ритамот на СЈО. Јас не одлучив да го отворам и „Скопје 2014“, во кој се загрозени правата на сите граѓани на Македонија – рече Јанева.

Таа истакна дека 1 јули не значи крај за работата на СЈО, затоа што мандатот на обвинителството е пет години и нагласи дека ќе продолжат да се договараат со институциите како ќе се постапува по овие нови случаи. Таа, сепак, изрази надеж дека ќе се укине членот 22 од Законот за СЈО, со кој се ограничува периодот до кога СЈО може да отвора нови истраги.

Јанева истакна дека сите предмети треба да се процесираат по итна постапка и дека има повеќе барања за притвор, меѓу кои и за „лидер на политичка партија“ и додаде дека судот за нив ќе треба да одлучува во рок од 24 часа.


Прес-конференција на СЈО во 12 часот, се очекуваат нови обвиненија


Скопје, 29 јуни, 2017 - 9:33 (META) 

Специјалното јавно обвинителство за денеска во 12 часот најави нова прес-конференција, не прецизирајќи за што конкретно ќе станува збор.

Сепак, со оглед на тоа дека рокот за поднесување обвиненија на СЈО истекува утре, се очекува на денешната прес-конференција од ова обвинителство да соопштат за кои од отворените истраги ќе поднесат обвиненија.

На последната прес-конференција на СЈО на 22 мај, обвинителките соопштија дека се отворени три нови истраги „Талир“ – за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, „Траекторија“ – за кинеските провизии за автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид и „Тревник“ – за викендички во Зелениково кои биле изградени незаконски.

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, во изминатиот период неколкупати побара од Собранието да го продолжи рокот за поднесување обвиненија.

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, најави дека парламентарното мнозинство оваа недела ќе ги поднесе измените на Законот за заштитени сведоци и на Законот за СЈО, за продолжување на рокот за поднесување обвиненија.


СЈО за утре најави прес-конференција, се очекуваат нови обвиненија


Скопје, 28 јуни, 2017 - 15:08 (META) 

Специјалното јавно обвинителство најави прес-конференција за утре во 12 часот не прецизирајќи за што конкретно ќе станува збор.

Сепак со оглед на тоа дека рокот за поднесување на обвиненија на СЈО истекнува за два дена, се очекува на утрешната прес-конференција од ова обвинителство да соопштат за кои од отворените истраги ќе поднесат обвиненија.

На последната прес-конференција на СЈО на 22 мај обвинителките соопштија дека се отворени три нови истраги „Талир“ – за незаконското финансирање на ВМРО-ДПМНЕ, „Траекторија“ – за кинеските провизии за автопатите Миладиновци-Штип и Кичево-Охрид и „Тревник“ – за викендички во Зелениково кои биле изградени незаконски.

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева во изминатиот период неколку пати побара од Собранието да го продолжи рокот за поднесување обвиненија.

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев најави дека парламентарното мнозинство оваа недела ќе ги поднесе измените на Законот за заштитени сведоци и на Законот за СЈО, за продолжување на рокот за поднесување на обвиненија.


Јанева очекува продолжување на рокот и најави истраги за разговори на „разни јазици“


Охрид, 23 јуни, 2017 - 11:17 (META) 

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева очекува за кратко време да се најде решение за продолжување на рокот за поднесување обвиненија и најави дека во периодот што следи СЈО ќе продолжи со отворање истраги за други прислушувани разговори од кои произлегуваат кривични дела.

Ова Јанева го изјави од Охрид, каде учествува на првото издание на Охридската школа на природното право, на тема „Демократија и владеење на правото“, која се одржува оваа недела во научниот и уметнички центар „Уранија“ во Охрид, а е во организација на МАНУ и на Амбасадата на САД во Македонија.

– Мандатот на СЈО е пет години, односно четири години со право за продолжување за уште една година. Ние имаме мандат да работиме и ќе продолжиме да работиме на нашата мисија, односно да ги обработиме сите разговори. Што се однесува до рокот за поднесување обвиненија, тоа е дискутабилно, се разговара на таа тема и се надевам дека ќе се најде решение во најкус можен рок, а очекувајте дека и во периодот што следи исто така ќе отвораме истраги за други прислушувани разговори од кои произлегуваат кривични дела – рече Јанева.

Таа рече дека следната недела СЈО ќе донесе јавнообвинителски одлуки за повеќето од истрагите што досега ги отвори и дека за некои предмети ќе биде запрена истрагата, а за некои ќе бидат поднесени обвиненија.

– Повеќето од истрагите што се веќе спроведени од СЈО очекувам да завршат со обвиненија, за кои лица тоа е мошне важно прашање. За некои ќе има запирање на истрагата и отфрлање на обвиненијата, за некои ќе се поднесе обинителен акт. Но, во секој случај наредната седмица ќе бидат донесени јавнообвинителски одлуки – рече Јанева.

Прашана колку од прислушуваните материјали се обработени досега, специјалната обвинителка рече дека за работа остануваат повеќе од половина материјали, односно 55 отсто, а меѓу нив има многу разговори на новинари и на „разни јазици“.

– Процентулано, 12 отсто се само напишани, 45 отсто се во обработка, вклучително и тие 12 проценти, а 55 отсто се необработени. Но, тука мора да разберете дека има многу новинари, има прислушувани разговори на разни јазици. Тоа е еден дел кој сè уште не сме го почнале, а тоа ќе биде по 15 септември – изјави Јанева.

Инаку, за неколку дена, односно на 30 јуни, истекува рокот од 18 месеци во кој СЈО треба да поднесе обвиненија за случаите што ги отвори, а кои произлегуваат од прислушуваните разговори, кои СДСМ му ги предаде на СЈО на 30 декември 2015 година.

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, вчера информираше дека парламентарното мнозинство следната недела ќе ги поднесе предлог-измените на Законот за заштитени сведоци и на Законот за СЈО, за продолжување на рокот за обвиненија.


Рамуш Харадинај прогласи победа на изборите во Косово


Приштина, 11 јуни, 2017 - 21:31 (META) 

Рамуш Харадинај вечерва прогласи победа на коалицијата на Демократска партија на Косово, на предвремените парламентарни избори.

По затворањето на избирачките места, Харадинај изјави дека оваа коалиција убедливо победила со освоени 40 проценти од гласовите.

На второ место е движењето Самоопределување, кое добило 30 проценти од гласовите. На трето место е коалицијата на Демократскиот сојуз на Косово, Алијансата на ново Косово и иницијативата Алтернатива со 27 отсто од гласовите.

Поради изборни неправилности, обвинителството во Приштина поднесе седум обвиненија, а неколку лица се приведени. Изборите ги следеа 5.000 набљудувачи.

Околу 1,8 милиони запишани избирачи имаа можност да избираат 120 пратеници во собранието.