!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Ристоска: Ако не ни го продолжат рокот, имаме резервен план


Скопје, 3 април, 2017 - 21:17 (META) 

Јавната обвинителка од Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска вечерва во гостувањето на „Топ тема“ ги повтори апелите за продолжување на рокот за поднесување обвиненија кое го има СЈО, но истакна дека доколку тоа не се случи тие имаат план „б“.

– Апелираме да се продолжи рокот за покренување на обвиненија кој исткува на 30 јуни. Доколку тоа не се случи, имаме неколку варијанти кои ги разгледуваме и затоа се воздржуваме од коментирање на план „б“. Постојат повеќе опции. Со сигурност тие материјали нема да останат во некој сеф, граѓаните заслужуваат да знаат што се случило – рече Ристоска.

Ристоска рече дека не може да каже уште колку обвиненија СЈО ќе поднесе до истекот на рокот, односно до 30 јуни, но се надева ќе бидат во голем број.

На прашањето каде е бизнисменот Сеад Кочан за кого е издадено барање за притвор, Ристоска рече дека официјалната информација која на СЈО му е достапна е дека тој е во бегство.

Обвинителката Ристоска рече дека не се плашат дека Уставен суд ќе го прогласи СЈО за неуставна институција и одговарајќи на новинарско прашање рече дека очекува СЈО во иднина да биде интегрирано во редовното јавно обвинителство.

Ристоска потенцираше дека СЈО се уште се соочува со несоработка од страна на други институции и како последен пример го наведе проблемот со соработката што СЈО го има со Управата за финансиско разузнавање.

-Имаме поднесено барања за казнување на одговорни лица и тоа некако чудно се одолговлекува. Како пример ќе го посочам барањето за казнување кое го поднесовме против директорот на Управата за безбедност и контраразузнавање затоа што таа институција не одговара на нашите барања – додаде Ристоска.


Нови избори, како што бара ВМРО-ДПМНЕ, значат нова неизвесност за мандатот на СЈО


Скопје, 30 јануари, 2017 - 11:34 (META) 

Повторно распуштање на Собранието и распишување на нови предвремени парламентарни избори, како што бара ВМРО-ДПМНЕ, значат и нова неизвесност за продолжувањето на мандатот или, поточно, на рокот од 18 месеци за поднесување обвиненија на Специјалното јавно обвинителство.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар, Никола Груевски, синоќа до полноќ не успеа да обезбеди коалициско мнозинство за формирање влада, откако претседателството на ДУИ и по неколкудневни сеанси не донесе одлука за евентуална коалиција со Груевски и со ВМРО-ДПМНЕ и ги остави сите опции отворени.

По ова, ВМРО-ДПМНЕ излезе со соопштение во кое се вели дека одржувањето нови избори е зрело решение, во функција на надминување на кризата и на поставување на реформските приоритети во прв план.

Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, и нејзиниот тим имаат уште околу пет месеци месеци (значи до 4 јуни, односно 30 јуни!) за отворање истраги и за поднесување обвиненија за случаите што се поврзани и кои произлегуваат од „бомбите“ на СДСМ, односно од незаконското следење на комуникациите.

Ова произлегува од актуелниот Закон за СЈО, во кој е определено дека СЈО има 18 месеци од преземањето на предметите за отворање или затворање истраги и обвиненија. Имено, СЈО предметите и материјалите од Јавното обвинителство и од СДСМ ги презеде на два пати, на 4 декември 2015 година и на 30 декември 2015 година.

„Јавниот обвинител кој раководи со јавното обвинителство, може да поднесе обвинение или да нареди запирање на истражна постапка во период не подолг од 18 месеци од денот на преземањето на предметите и на материјалите во негова надлежност“, стои во членот 22 од актуелниот Закон за СЈО.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и Основното јавно обвинителство на 4 декември 2015 година, на СЈО му предадоа 31 предмет од незаконското прислушување, а Јанева и нејзиниот тим добија и случаи од обвинителствата во Битола и во Куманово.

На 15 декември 2015 година, специјалната јавна обвинителка соопшти дека СЈО е надлежно и ќе работи по 34 предмети, вклучувајќи го и случајот „Пуч“. На 30 декември 2015 година, пак, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на СЈО му ги предаде сите материјали, снимки и транскрипти од „бомбите“.

Според ова, Јанева до почетокот, односно до крајот на јуни годинава има рок за истраги и за поднесување обвиненија. Во досегашниот период од една година, СЈО отвори 11 истражни постапки и поднесе две обвиненија против стотина лица.

Според ставот 3 од членот 1, Законот за СЈО ќе биде на сила пет години од усвојувањето од страна на Собранието и може да се продолжува еднаш годишно, со одлука донесена со двотретинско мнозинство од пратениците.


Март, април, мај или јуни: Кога точно им истекува мандатот на Јанева и на СЈО?


Скопје, 14 јануари, 2017 - 10:06 (META) 

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и нејзиниот тим имаат уште околу шест месеци (значи до 4 јуни, односно 30 јуни!) за отворање истраги и за поднесување обвиненија за случаите што се поврзани и кои произлегуваат од „бомбите“ на СДСМ, односно од незаконското следење на комуникациите. Ова произлегува од актуелниот Закон за СЈО, во кој е определено дека СЈО има 18 месеци „од преземањето на предметите“ за отворање или затворање на истраги и на обвиненија. Имено, СЈО предметите и материјалите од Јавното обвинителство и од СДСМ ги презеде на два пати, на 4 декември 2015 година и на 30 декември 2015 година.

Дали ќе му биде продолжен мандатот на СЈО? Што ќе се случува со СЈО ако Груевски и Ахмети повторно формираат влада? Ќе значи ли тоа крај за СЈО? Тактизираат ли ВМРО-ДПМНЕ со рокот на СЈО за да се спасат нејзините функционери од понатамошни истраги против нив? Ова се дел од прашањата што произлегоа од постизборното лимбо, како последица на тесните резултати од изборите на 11 декември, а кои деновиве добија интензитет.

Продолжувањето на мандатот на СЈО е една од црвените линии кои ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ си ги поставија во пресрет на преговорите за новата влада, за чие формирање мандатот го доби лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Ставовите, односно црвените линии за СЈО на двете партии се дијаметрално спротивни и ја носат назнаката „за тоа не преговараме“.

ДУИ:

„Продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство за расветлување на сите сомнежи што произлегуваат од скандалот со прислушувањето, е цел која не може да биде предмет на преговарање“.

ВМРО-ДПМНЕ:

„Независно на исходот околу составувањето влада во следниот период, дали таа ќе се формира и кој ќе ја формира, ВМРО-ДПМНЕ нема да преговара и нема да дозволи продолжување на мандатот на Специјалното јавно обвинителство“. 

Од СЈО за „Мета“ неделава изјавија дека нема да ги коментираат „политичките“ изјави на Груевски и дека од новиот собраниски состав очекуваат „продолжување на мандатот и изгласување на законот за заштитени сведоци“.

На иста линија со ДУИ се и другите две партии од албанскиот блок, Движењето Беса и Алијанса за Албанците.

Реакција по ова прашање засега нема од СДСМ, кој периодов е невообичаено молчелив во однос на прашањата за состав на новата влада, можните коалиции и за СЈО. Од СДСМ во текот на предизборната кампања и по изборите беа категорични дека „по победата на изборите“, веднаш ќе биде продолжен мандатот на СЈО, а ќе бидат формирани и специјални судски одделенија за процесирање на предметите на Специјалното јавно обвинителство.

Во јавноста деновиве, но и претходно, има толкувања дека мандатот, односно рокот за истраги и за поднесување обвиненија, на СЈО му истекува за неполни два месеци, во март.

Еве што за тоа вели членот 22 од актуелниот Закон за СЈО:

„Јавниот обвинител кој раководи со јавното обвинителство, може да поднесе обвинение или да нареди запирање на истражна постапка во период не подолг од 18 месеци од денот на преземањето на предметите и на материјалите во негова надлежност“.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и Основното јавно обвинителство на 4 декември 2015 година, на СЈО му предадоа 31 предмет од незаконското прислушување, а Јанева и нејзиниот тим добија и случаи од обвинителствата во Битола и во Куманово.

На 15 декември 2015 година, специјалната јавна обвинителка соопшти дека СЈО е надлежно и ќе работи по 34 предмети, вклучувајќи го и случајот „Пуч“. На 30 декември 2015 година, пак, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на СЈО му ги предаде сите материјали, снимки и транскрипти од „бомбите“.

Според ова, Јанева до почетокот, односно до крајот на јуни годинава има рок за истраги и за поднесување обвиненија. Во досегашниот период од една година, СЈО отвори девет истражни постапки и поднесе две обвиненија против стотина лица.

СЈО во овој период се соочи и со низа опструкции од другите државни институции, особено од Кривичниот суд во Скопје и од Јавното обвинителство.

Според ставот 3 од членот 1, Законот за СЈО ќе биде на сила пет години од усвојувањето од страна на Собранието и може да се продолжува еднаш годишно, со одлука донесена со двотретинско мнозинство од пратениците.


Вучиќ: Ќе бараме екстрадиција на Харадинај


Белград, 5 јануари, 2017 - 12:46 (META) 

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека Србија ќе бара екстрадиција на претседателот на Алијанса за иднината на Косово, Рамуш Харадинај, кој е уапсен во Франција, врз основа на меѓународна потерница распишана од српските власти.

Вучиќ пред новинарите во владата на Србија рече дека обвинителството има повеќе основи за кои го товари Харадинај и дека никој нема право да ги урива одлуките на обвинителството на Србија, како независен орган.

„Што има друго да правиме освен да бараме негова (на Рамуш Харадинај, н.з.) екстрадиција“, рече Вучиќ и додаде дека очекува оти Франција како правна држава ќе постапи во согласност со правото.

Француската полиција вчеравечер го уапси Харадинај врз основа на меѓународна потерница издадена од Србија. Потерницата против Харадинај, Србија ја распиша во 2006 година поради сомневања за извршени воени злосторства во 1998 и во 1999 година, во времето кога беше еден од командантите на Ослободителната војска на Косово (ОВК).

Обвинителството за воени злостроства на Србија денеска соопшти дека се собрани нови докази што го дополнуваат обвинението против Харадинај.

На Харадинај му се судеше и во Хашкиот трибунал за воени злосторства, но во 2012 година тој беше ослободен од сите обвиненија.


СЈО има уште 6 месеци за истраги и за обвиненија, дали ќе продолжи ќе решат изборите


Скопје, 4 декември, 2016 - 9:17 (META) 

Денеска навршува точно една година откако Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги презеде од Јавното обвинителство предметите поврзани со незаконското прислушување. Со ова, според актуелниот Закон за СЈО, на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и на нејзиниот тим им остануваат уште шест месеци за истраги и за поднесување обвиненија во врска со случаите што произлегуваат од „бомбите“.

Според членот 22 од Законот за СЈО, специјалната јавна обвинителка Јанева „може да поднесе обвинение или да нареди запирање на истражната постапка во период не подолг од 18 месеци од денот на преземањето на предметите и на материјалите во негова надлежност“.

Дали СЈО ќе добие продолжен мандат за истраги и за обвиненија, директно зависи од резултатот од предвремените парламентарни избори, односно од тоа која од политичките партии ќе го добие мнозинството во Собранието и ќе формира влада.

Лидерот на владејачката ВМРО-ДПМНЕ и носител на кандитската листа во четвртата изборна единица, Никола Груевски, на митингот во Штип, во петокот порача дека тој што бара да се пролонгира работата на СЈО, се залага за пролонгирање на политичката криза и нема добри намери за државата.

– Потребно е победата да биде силна за да не може никој да ја пролонгира политичката криза и хаосот во Македонија. Единствена гаранција дека политичката криза ќе заврши на 11 декември се 63 пратенички места за ВМРО-ДПМНЕ и за Коалицијата за подобра Македонија – истакна Груевски.

Носителот на кандидатската листа на СДСМ во првата изборна единица, Стево Пендаровски, на првиот ден од изборната кампања, на 21 ноември, истакна дека ако ја добијат довербата од граѓаните, ќе биде продолжен мандатот на СЈО, а ќе бидат формирани и специјални судски одделенија за процесирање на предметите на Специјалното јавно обвинителство.

– По изборната победа на 11 декември, веднаш ќе се продолжи мандатот на СЈО, со што ќе се овозможи доволно време за процесирање на предметите што произлегуваат од нелегално прислушуваните разговори – изјави Пендаровски, додавајќи дека по изборите ќе биде направен и реизбор на сите судии, за да се овозможи правично, а не судење по диктат на некоја политичка партија.

За продолжување на мандатот на СЈО се заложи и Коалицијата за промени и правда – Трет блок, предводена од Демократскиот сојуз на Павле Трајанов. Тој, исто така, побара веднаш по изборите да биде направен нов договор за формирање специјално одделение во Кривичниот суд, кое ќе ги процесира предметите на СЈО.

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција и Основното јавно обвинителство на 4 декември лани, на СЈО му предаде 31 предмет од незаконското прислушување, а Јанева и нејзиниот тим добија и случаи од обвинителствата во Битола и во Куманово.

На 15 декември минатата година, специјалната јавна обвинителка соопшти дека СЈО е надлежно и ќе работи по 34 предмети, вклучувајќи го и случајот „Пуч“. На 30 декември, пак, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на СЈО му ги предаде сите материјали, снимки и транскрипти од „бомбите“.

Во досегашниот период од една година, СЈО отвори девет истражни постапки и поднесе две обвиненија против стотина лица.

СЈО во овој период се соочи и со низа опструкции од другите државни институции, особено од Кривичниот суд во Скопје и од Јавното обвинителство.

Последниот ваков случај за кој информираше СЈО  е блокирањето на истрагата за случајот „Таргет“. СЈО во петокот соопшти дека Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, составен од судиите Владимир Панчевски, како претседател на судот, и судијките Дијана Груевска-Илевска (заменик-претседател на судот н.з.) и Љубинка Башеска (судијката во случајот „Пуч“ н.з.), вторпат одбил да издаде наредба за да може Специјалното јавно обвинителство да изврши претрес на компјутерските системи во еден од телекомуникациските оператори во врска со случајот „Таргет“.


Борисов предупреди дека е можен терористички напад по немирите во бегалскиот камп


Софија, 25 ноември, 2016 - 15:48 (META) 

Состојбата во бегалскиот камп во Харманли на југот на Бугарија се нормализира по безредијата и немирите, кои избувнаа вчера и продолжија во текот на ноќта. Повеќе од 400 мигранти се задржани во притвор поради вандалско однесување, а во нередите се повредени 24 полицајци, од кои најтешко настраданиот има скршеница на раката.

Од Министерството за внатрешни работи на Бугарија соопштија дека се формирани две предсудски постапки за лицата кои учествувале во нередите.

Бугарскиот премиер во оставка, Бојко Борисов, кој ноќеска за време на немирите пристигна во бегалскиот камп, соопшти дека против сите што учествувале во безредијата ќе бидат поднесени обвиненија.

Тој повика и предупреди да се внимава на повиците за напади и на она што се објавува на социјалните мрежи бидејќи вакви настани вообичаено се проследени со терористички напади.

„Обично, онаму каде што има зголемување на насилствата, секогаш има и терористички акт, секогаш се активираат ќелиите со спијачи… Мрежите на Исламска држава многу внимателно го следат „Фејсбук“ и она што излегува во медиумите. Таквите, кои се прават големи херои, треба да знаат дека со вакво поведение можат да изложат на ризик огромен дел од населението“, изјави премиерот во оставка.

Претседателката на Агенцијата за бегалци, Петја Прванова, истакна дека најверојатно постои поврзаност меѓу мигрантските протести во Бугарија со оние во камповите во другите европски земји.

„Кога се запали кампот во Кале (Франција), инциденти имаше и во Харманли, кога имаше инцидент во Германија, имаше и тука. Вчера се запали камп на островот Лезбос, сега и тука. Очигледно има врска меѓу овие настани“, изјави Прванова за БТВ.

Немирите во кампот во Харманли биле предизвикани главно од мигранти од Авганистан.

„Групи Авганистанци тепаа Сиријци, за да излезат да се бунтуваат“, изјави Борисов.

Според него, постои можност бунтот да е организиран од надвор. Како аргумент за ова, тој го посочи фактот дека самите мигранти преку мобилни телефони пуштале снимки на социјалните мрежи.

Во декември треба да почне екстрадицијата, односно враќањето назад во нивната земја, на мигрантите од Авганистан. Како што соопшти Борисов, веќе бил нарачан авион од Кабул, а летот е организиран од бугарските власти во координација со Европската агенција за гранична и крајбрежна заштита.

По нередите, кампот во Хармални е целосно оштетен. Нанесена е сериозна материјална штета, а според зборовите на Борисов, не е останат ниту еден здрав прозорец.

Во моментов во центарот во Хармални има околу 2.700 лица, кои се разделени и групирани според нивната националост за да не дојде до нови судири. Во кампот има околу 600 деца и од 400 до 500 жени, кои, како што соопшти Прванова, се сместени на безбедно.


ЛДП: Груевски да понесе политичка и морална одговорност поради масовното прислушување


Скопје, 20 ноември, 2016 - 12:01 (META) 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, да понесе политичка и морална одговорност за масовното прислушување, за кршењето на основните човекови права и за уништувањето на демократијата воопшто, се вели во соопштението на Либерално-демократската партија (ЛДП).

– Наместо да се крие зад пораки на „Фејсбук“ за изградба на локални патишта и канализации, Груевски да излезе пред македонската јавност и да се извини за големата лага за „странските служби и жолтите комбиња“, за лагите и убедувањата дека прислушуваните материјали во „бомбите“ биле сечени, лепени и монтирани. Да се извини за злоупотребата на прислушните апарати, зошто јасно е како ден кој масовно прислушкувал во оваа држава и за чии потреби – се вели во соопштението на ЛДП.

Во него, исто така, се додава дека „сосема е јасно и зошто Груевски не се појавува на рочиштата за случајот „Пуч“, затоа што и самиот знае дека од сведок многу лесно може да премине во главен осомничен.“

Според оваа партија, „молчењето на Груевски за случајот „Таргет“ само ја потврдува неговата длабока инволвираност во овој криминално–политички и патолошки процес.“

„ЛДП стои на ставот дека овие судови не можат да ја истераат правдата на виделина. Особено не, по најновиот скандал во Основниот суд Скопје 1 и воопшто во правосудството во државата. СЈО не смее веќе да се потпира на овие судови, затоа укажуваме до македонската и меѓународната јавноста на нужноста од формирање на специјален судски оддел кој ќе ги процесуира обвиненијата на СЈО,“ се вели во соопштението на ЛДП.


Сваровски-судијката за 28 ноември закажа судење за обвинението на СЈО против Грујовски


Скопје, 4 ноември, 2016 - 16:48 (META) 

Кривичниот суд за 28 ноември го закажа судењето на седумтемина обвинети за уништување на документација поврзана со опремата за нелегално прислушување, меѓу кои и поранешниот директор на петтата управа, Горан Грујовски. Станува збор за едно од првите две обвиненија што Специјалното јавно обвинителство ги поднесе на 15 септември годинава.

За второто, односно за насилствата во Општина Центар од јуни 2013 година, во кое на обвинителна клупа треба да седнат актулениот лидер на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, и ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, судот веќе го закажа првото рочиште, кое треба да се одржи на 21 ноември, во 10 часот.

Од судот информираат дека за судењето на 28 ноември, судијката Лидија Петровска веќе испратила покани до странките во случајот.

„Судечкиот судија кај кого беше распореден обвинителниот предлог на Обвинителството за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите (СЈО) против седум лица осомничени за кривичното дело фалсификување на службена исправа, од член 361, став 2, во врска со став 1, во врска со член 22 од Кривичниот законик, по добивањето на предлогот оформи предмет со К.бр.1905/16 и закажа рочиште за 28 ноември 2016 година, во 11.30 часот, за кога се испратени покани до странките во постапката заедно со примерок од обвинителниот предлог“, стои во соопштението на Кривичниот суд.

Инаку, Специјалното јавно обвинителство веднаш по поднесувањето на обвинението побара изземање на судијката Лидија Петровска, но претседателот на Основниот суд Скопје 1, Владимир Панчевски, го одби барањето, а неговата одлука ја потврди и Апелацискиот суд Скопје.

Лидија Петровска беше спомената во една од „бомбите“ што лани ги објави СДСМ, во разговор воден меѓу судијката Софија Лаличиќ и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, во кој се тврди дека Петровска местото го добила со купување подароци од брендот „Сваровски“ за претседателката на Врховниот суд, Лидија Неделкова.


Ноември ќе биде „најсудски“ месец во годината


Скопје, 27 октомври, 2016 - 15:37 (META) 

Следниот месец во Кривичниот суд во Скопје се закажани и треба да се одржат рочиштата од судските процеси што предзвикуваат најголем интерес во јавноста, меѓу кои судењето за „Пуч“, за настаните во Општина Центар од јуни 2013 година, за „Диво Насеље“ итн.

Речиси сите судења се за случаи кои имаат директна или индиректна врска со прислушуваните разговори, протестите и со политичката криза во земјава. Меѓу обвинетите се лидерите на двете најголеми политички партии, а обвиненијата против нив ги застапува Специјалното јавно обвинителство, кое треба да го има своето деби во судницата.

  • 1 ноември – Треба да се одржи рочиштето за случајот „Пуч“, во кој меѓу обвинетите се поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Зоран Верушевски, и лидерот на СДСМ, Зоран Заев. Овој случај е во надлежност на Специјалното јавно обвинителство. Единствен сведок во „Пуч“ е лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски. (Инаку, според договорот меѓу СЈО и судот, доколку рочиштето не се одржи на 1 ноември, следното ќе биде на 3 ноември, а во случај и тогаш да биде одложено, следниот термин е 7 ноември);
  • 3 ноември – Продолжува судењето за случајот „Диво Насеље“, односно за настаните од 9 и 10 мај минатата година;
  • 10 ноември – Закажано е судењето против новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски. Тој се товари за злостроничко здружување, шпионажа и за уцена;
  • 14 ноември – Судење на активистот Павле Богоевски, кој е обвинет дека за време на протестите на „Шарената револуција“ го оштетил објектот каде е сместено Министерството за култура;
  • 21 ноември – Закажан е почетокот на судењето за случајот наречен „Шамарите во Општина Центар“. Првообвинети во слулајот се лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и ексминистерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, кои се товарат за поттикнување и за организирање на насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 година. „Шамарите во Општина Центар“ е едно од двете први обвиненија што ги поднесе СЈО;
  • 22 ноември – Треба да се одржи рочиштето од случајот „Поткуп“, во кој обвинет е лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој се товари за барање поткуп од 163.924 евра, од струмичкиот бизнисмен Иван Николов-Сачевалиев за приватизација на државно земјиште.

Италијанското обвинителство ги отфрли обвиненијата против синот на Ердоган


Рим, 21 септември, 2016 - 20:59 (META) 

Билал Ердоган, синот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, е ослободен од кривично гонење за перење пари, соопшти денеска италијанското обвинителство.

Билал, кој во меѓувреме се врати во Турција, ги негираше обвиненијата.

Обвинението против Билал Ердоган (35) дека бил вмешан во перење пари додека студирал во Италија, прв го изнесе Мурат Хакан Узан, кој моментално живее во Италија, а е член на едно од најбогатите турски семејства и противник на Ердоган.