Шпанскиот Врховен суд почна да го процесуира обвинението за бунт поднесено против претседателката на каталонскиот парламент, Кармен Форкадела, како и други високи законодавци од тој регион, соопшти денеска портпаролот на судот.

Шпанскиот државен обвинител, Хозе Мануел Маса, како што беше најавено во понеделникот, го обвини поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, за побуна, измама и за злоупотреба на јавните фондови.

Сменетиот каталонски лидер е во Брисел и не се крие, рече неговиот адвокат Пол Бекарт, не отфрлајќи ја можноста Пучдемон да побара азил.

– Тој ги има сите права да биде таму, против него не се води постапка – рече Бекарт за фламанското државно радио.
Прашан дали Пучдемон планира да побара азил во Белгија, Бекарт рече дека сите опции се отворени и дека сè уште ништо не е одлучено.