Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска го оцени како „скандалозно“ поднесувањето обвинение во САД против неколку негови телохранители, обвинети за насилството во Вашингтон за време на неговата посета на градот.

– Тоа е скандал. Тоа е скандалозна демонстрација на начинот на кој функционира американското правосудство – рече Ердоган.

Вкупно 19 лица, вклучувајќи и 15 агенти на безбедносните служби и телохранители на Ердоган, се осомничени дека на 16 мај ги нападнале мирните курдски демонстранти во главниот град на САД.

Обвинението против тројца од нив е поднесено во вторникот.

Судирите избија на вечерта 16 мај, пред резиденцијата на турскиот амбасадор во САД, каде Ердоган бил по разговорите во Белата куќа со претседателот Доналд Трамп.

Во судирите се повредени 12 лица, меѓу кои и еден полицаец.