fbpx
Таг: обвиненија

таг: обвиненија

Три физички и едно правно лице кривично ќе се гонат за пожарот во Модуларната болница во Тетово

Основното јавно обвинителство Тетово до надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против три физички и едно правно лице во врска со пожарот во Модуларната болница во Тетово. Двајцата првообвинети се товарат дека сториле по едно кривично дело – Тешки дела против општата сигурност по чл.292 ст.4 в.в. со чл.288 ст.4 в.в. со ст.2 од Кривичниот законик, третиот обвинет сторил кривично дело...

Јовески и Јанева разговарале за одлуката на Врховен суд, СЈО ќе продолжи „да постапува“

Јавниот обвинител на Република Македонија Љубомир Јовески денеска се сретнал со Специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, информираа преку заедничко соопштение двете обвинителства. Јовески и Јанева разговарале за одлуката донесена на вчерашната седница на Врховен суд дека СЈО не може да покрене обвинение или да нареди запирање на истражната постапка после 18 месеци од денот на преземањето на предметите и материјалите...

Врховен суд: СЈО не смеело да отвора истраги по рокот од 18 месеци

Специјалното јавно обвинителство не смеело да отвора нови случаи по истекот на „рокот на траење“ од 18 месеци, заклучи Врховниот суд. На денешната општа седница Врховниот суд утврдил вакво начелно правно мислење, по иницијативите на адвокатите Боро Тасевски и Еленко Миланов. - Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите...

ИК на ВМРО-ДПМНЕ ги исклучи пратениците кои гласаа за уставни измени

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ (ИК) на вечерашната вонредна седница донесе одлука да ги исклучи од партијата седумте пратенци кои гласаа за измена на Уставот на Република Македонија заради имплементација на Договорот од Преспа, информираше лидерот на партијата Христијан Мицкоски на прес-конференција. - Оние седум пратенци од ВМРО-ДПМНЕ кои постапија спротивно на партискиот став и волјата на граѓаните, кој беше, пак,...

Фетаи: Ако има добра волја ќе се најде решение за подигање обвиненија и за новите истраги

Обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи во интервју за емисијата „360 степени“ на „Алсат-М“, изјави дека „несреќниот член 22“ од Законот за СЈО го ограничува ова обвинителство во овој момент да подига обвиненија, но, формално правно не го ограничува да отвора нови истраги. Таа најави дека е можно некои од отворените истраги, кога ќе стигнат до фаза за подигање на обвиненија,...

Шпанскиот Врховен суд почна процес против каталонските законодавци

Шпанскиот Врховен суд почна да го процесуира обвинението за бунт поднесено против претседателката на каталонскиот парламент, Кармен Форкадела, како и други високи законодавци од тој регион, соопшти денеска портпаролот на судот. Шпанскиот државен обвинител, Хозе Мануел Маса, како што беше најавено во понеделникот, го обвини поранешниот лидер на Каталонија, Карлес Пучдемон, за побуна, измама и за злоупотреба на јавните фондови. Сменетиот...

Сашо Мијалков бил средно имотен, стои во обвиненијата на СЈО

Специјалното јавно обвинителство на својата нова интернет-страница ги објави обвинителните акти за сите 20 случаи што ги отвори, а кои се поврзани и кои произлегуваат од прислушуваните разговори. Единствено, како што може да се види, не е објавена содржината на обвинението за случаите „Таргет“ и „Тврдина“. Во објавените обвиненија може се видат интересни моменти и куриозитет за обвинетите во случаите и...

СЈО: Први јули не менува ништо, продолжуваме со истрагите

Специјалното јавно обвинителство денеска го објави четвртиот шестмесечен извештај за својата работа во периодот од 15 март до 15 септември оваа година. Според извештајот, она што е карактеристично и што го разликува од претходните е што во овој период се поднесени обвиненија за повеќето истраги што ги отвори СЈО. „Поднесени се вкупно 18 обвиненија за 19 предмети против 120 лица за...

СЈО со нова интернет-страница ја најави двегодишнината од формирањето

Специјалното јавно обвинителство в петок полни две години од своето формирање, односно од донесувањето на Законот за СЈО и од изборот на Катица Јанева за специјална јавна обвинителка. Според Законот за СЈО, Јанева в петок треба да го објави четвртиот шестмесечен извештај за работата на обвинителството и да го достави до Собранието и до Советот на јавни обвинители. Во пресрет на...

За Ердоган е скандалозно поднесувањето обвиненија во САД против неговите телохранители

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, денеска го оцени како „скандалозно“ поднесувањето обвинение во САД против неколку негови телохранители, обвинети за насилството во Вашингтон за време на неговата посета на градот. - Тоа е скандал. Тоа е скандалозна демонстрација на начинот на кој функционира американското правосудство – рече Ердоган. Вкупно 19 лица, вклучувајќи и 15 агенти на безбедносните служби и телохранители на Ердоган, се...

Стојаноски: СЈО се обидуваше со пари да дојде до лажни изјави

Обвиненијата на СЈО за сите отворени случаи се без никакви докази, а за да се врши политички прогон на ВМРО-ДПМНЕ инспириран од СДС, изјави денеска Бојан Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ пред просториите на СЈО. - СЈО се обидуваше со пари да дојде до лажни изјави за да ги поткрепи монтираните случаи. Таму каде што не можеше да поткупи, СЈО се служеше со заплашување...

Апелација сè уште ги чека жалбите од СЈО

Во Апелацискиот суд Скопје досега не пристигнала ниту една од жалбите на Специјалното јавно обвинителство и на одбраната на обвинетите на одлуките на кривичните совети за одбиените барања на СЈО за притвори и за мерки за претпазливост, велат за „Мета“ од второстепениот суд. Инаку, СЈО и обвинетите првин ги доставуваат жалбите до Основниот суд Скопје 1, од каде потоа се...

СЈО попладнево ќе ги поднесе првите жалби за одбиените притвори

Специјалното јавно обвинителство се очекува денеска попладне до Апелацискиот суд Скопје да ги поднесе првите жалби на одбиените барања за одредување мерка притвор на 18 лица, против кои минатата недела беа поднесени обвиненија, потврдија за „Мета“ од СЈО. Жалби на одлуките на првостепениот суд, СЈО ќе поднесува и во наредните денови, во согласност со роковите (од три дена) кои почнаа...

Нè чека долга судска недела: Рокови, жалби, одлуки, претреси

Денеска Кривичниот суд во Скопје треба да ги соопшти и последните одлуки по барањата за притвори против функционери на ВМРО-ДПМНЕ и поранешни министри, обвинети во случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство. Станува збор за барањата за притвор на Никола Груевски, Мартин Протогер, Гордана Јанкулоска, Миле Јанакиески и Кирил Божиновски. Одлуките, како што можеше да се заклучи од соопштението на судот,...

Мијалков остана без пасош, одлуките за притворите во „Титаник“ – утре

Кривичните совети на Основниот суд Скопје 1 го отфрлија како неосновано и барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување мерка притвор за поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, кој е првообвинет во случаите „Трагет“ и „Тврдина“, што СЈО ги спои во едно обвинение. Бараната мерка притвор, како што соопшти денеска Кривичниот суд, е замената со...

ВМРО-ДПМНЕ: СЈО е димната завеса за покривање на неспособноста на Владата

Специјалното јавно обвинителство е димната завеса за покривање на неспособноста на Владата и за штетните одлуки и договори за државата, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. „СJO има задача да води цел еден политички процес со единствената намера - елиминација на ВМРО, заради слабеење на државата. СЈО ја има задачата секогаш кога ќе биде актуелен договорот со Бугарија со...

И Канческа-Милевска и Пешевски останаа без пасоши, засега нема притвори

Кривичните совети на Основниот суд Скопје ги одбија како неосновани барањата на Специјалното јавно обвинителство да им биде одредена мерка притвор на поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа-Милевска и на поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски. На Канческа-Милевска и на Пешевски, кои се обвинети во случаите „Тендери“ и „Траекторија“ на СЈО, судот наместо притвор им одредил мерки на претпазливост...

ВМРО-ДПМНЕ апелира судот да не подлегнува на притисоци и на закани

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска упати апел до судот да не подлегнува, како што стои во соопштението, на притисоците и на заканите кои се вршат, а во врска со обвиненијата што ги поднесе Специјалното јавно обвинителство против високи функционери на партијата и поранешни министри, помеѓу кои е и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски. Од партијата повторно нагласуваат дека со...

Јанева: Не гонам луѓе според имиња или функции, туку според докази

„Би била многу среќна ако тие луѓе се невини и да се повлечат сите тужби против нив. Ако кој било има аргументи дека рaботам против поединци или слично, јавно нека го каже тоа“, изјави денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, прашана за коментар на наводите од вчерашната прес-конференција на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. Јанева, која денеска присуствуваше на меѓународната...

Кривичниот суд бара уште време за судиите да одлучат за притворите на СЈО

Кривичниот суд Скопје денеска попладне соопшти дека не може да каже колку време ќе трае процедурата, кога ќе заврши и кога ќе бидат соопштени одлуките по барањата на Специјалното јавно обвинителство за одредување притвор и мерки на претпазливост за лицата против кои вчера беа поднесени обвиненија. Од судот велат дека поради големиот број барања и доказниот материјал доставен со нив,...
Логото нa The Game Awards 2022 од Wikipedia

Најдобрите моменти од The Game Awards 2022

На The Game Awards 2022 беа презентирани и наградени голем број на нови игри, од кои некои се и постари, но модернизирани со надградена графика. Имаше повеќе категории во...