Кривичните совети на Основниот суд Скопје 1 го отфрлија како неосновано и барањето на Специјалното јавно обвинителство за одредување мерка притвор за поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, кој е првообвинет во случаите „Трагет“ и „Тврдина“, што СЈО ги спои во едно обвинение.

Бараната мерка притвор, како што соопшти денеска Кривичниот суд, е замената со мерки за претпазливост, односно на Мијалков му е одземен пасошот и наложено му е еднаш неделно да се јавува во судот.

Судот ги одбил барањата за притвор и за другите четворица обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, меѓу кои е и поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски. И ним им се одземени пасошите и имаат обврска еднаш неделно да се јавуваат во судот.

Досега судот ги одби сите барања за притвор на СЈО, кое најави дека ќе поднесе жалби до Апелацискиот суд Скопје на одлуките на кривичните совети.

Рокот за поднесување на жалбите е три дена од донесувањето на одлуките.

Во врска со одлуките за случајот „Титаник“, каде СЈО бара да им бидат одредени притвори на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Мартин Протогер, поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, како и на поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, како што може да се заклучи од соопштението на судот, тие се донесени, но ќе бидат соопштени утре.

„Откако одлуките ќе бидат писмено изработени и доставени до странките, јавноста ќе биде известена во текот на утрешниот ден“, стои во соопштението.