fbpx
Таг: Горан Грујовски

таг: Горан Грујовски

Нинџа за свои сведоци ги предлага Груевски и бегалците Грујовски и Бошковски

Поранешниот премиер, Никола Груевски, двајцата бегалци и поранешни началници во петтата управа Горан Грујовски и Никола Бошковски, поранешниот директор во УБК Владимир Атанасовски екс началник во УБК Љубо Петович и Благоја Василевски – обезбедувањето на Груевски се најдоа на листата сведоци на Александар Василевски Нинџа, еден од обвинетите во крвавиот четврток. Според извори на телевизија „Телма“, со Грујовски и Бошковски...

Ако не се екстрадираат Грујевски и Бошкоски, одвоено ќе им се суди на Мијaлков и Јанкулоска

Доколку до 15 мај обвинетите Горан Грујевски и Никола Бошкоски во предметот на СЈО „Тврдина - Таргет“ за масовното прислушување не бидат екстрадирани од Грција, Основниот суд Скопје 1 ќе одлучува за раздвојување на постапката по однос на овие двајца обвинети. Судското рочиште денеска беше одложено за 15 мај бидејќи обвинетите Грујевски, екс-началник на Петтата управа во МВР, и...

Одложено рочиштето во Атина за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски

Врховниот суд во Атина за 9 март го одложи рочиштето на кое требаше да биде разгледана жалбата на одлуката за екстрадиција на Судот во Солун за поранешниот началник во УБК Горан Грујевски и неговиот колега Никола Бошковски поради отсуство на еден од адвокатите. Минатото рочиште што беше одржано на 16 февруари, беше одложено поради краткиот период што го имале адвокатите...

Судот во Солун следната среда треба да ја соопшти одлуката за Грујовски и Бошковски

Судот во Солун се очекува во среда следната недела да ја соопшти одлуката дали ќе го прифати барањето на македонските власти за екстрадиција на поранешните началници во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Грујовски и Никола Бошковски, обвинети од Специјалното јавно обвинителство во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, пренесува „Алсат М“. Денешното рочиште траело речиси четири часа и се одвивало...

Почна рочиштето за екстрадицијата на Грујовски и Бошковски во судот во Солун

Во судот во Солун денеска почна рочиштето по барањето на македонските власти за екстрадиција на поранешните началници во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Грујовски и Никола Бошковски, обвинети од Специјалното јавно обвинителство во случаите „Таргет“ и „Тврдина“. Адвокатот Петар Василев за државната новинска агенција МИА изјавил дека судењето почнало, но дека рочиштето е затворено во јавност. Во меѓувреме,...

Грујовски и Бошковски побарале азил во Грција, судењето одложено за 17 мај

Поранешните разузнавачи Горан Грујoвски и Никола Бошкоски во средата побарале азил во Грција, потврдиле адвокатите што ги застапуваат, јавува „Макфакс“. Судот за прекршоци во Солун го одложил денешното судење за двајцата бегалци од правдата за 17 мај, а ним треба да им се суди за поседување лажни патни исправи. Судењето е одложено бидејќи не бил присутен еден од групата што била со нив,...

Рочиштето за екстрадицијата на Грујовски и на Бошковски одложено за 13 декември

Судот во Солун за 13 декември го одложи рочиштето за одговор на барањето на Министерството за правда на Македонија за екстрадиција на поранешните функционери во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Горан Грујовски и Никола Бошковски, обвинети во случаите „Таргет“, „Тврдина“ и „Тврдина 2“ на СЈО. Рочиштето, кое беше закажано за денеска, е одложено бидејќи била отсутна адвоката од адвокатскиот...

На 22 декември ќе почне судењето за „Тврдина-Таргет“

На 22 декември во Основниот суд Скопје 1 е закажано судењето за предметот на СЈО „Тврдина-Таргет“, за нелегалното масовно прислушување на граѓани од 2009 до 2015 година од страна на УБК. Предметот ќе го суди судијката Ленка Давиткова, а рочиштето почнува во 10 часот. Во случаите „Таргет“ и „Тврдина“, кои се споени во еден обвинителен акт, првообвинети се поранешниот директор на...

Шврговски најави жалба на пресудата за Грујовски за „Тврдина 2“

Адвокатите на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, најавија жалба на пресудата за една и пол година затворска казна, по завршувањето на денешното рочиште на кое судијката Лидија Петровска ги соопшти пресудите и казните за обвинетите во случајот „Тврдина 2“ на Специјалното јавно обвинителство. - Ние очекувавме ослободителна пресуда бидејќи сме на став дека не постои како објект на заштита...

Горан Грујовски доби година и пол затворска казна во случајот „Тврдина 2“

Поранешниот началник на петтата управа во МВР, Горан Грујовски, кој беше во бегство, доби една и пол година затворска казна за незаконското палење на илјадници списи во случајот „Тврдина 2“ на СЈО. Другите шест обвинети, вработени во УБК, добија условни казни за фалсификување службена исправа, пет од нив се осудени на условна казна од 9 месеци, а една од...

Ристоска побара од судот максимална казна за Грујовски за „Тврдина 2“

Обвинителката на Специјалното јавно обвинителство, Ленче Ристоска, денеска побара од судот максимална казна за поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, за случајот „Тврдина 2“, додека за другите шест службенички од УБК, обвинети во случајот, таа му предложи на судот да им одреди алтернативни, односно условни казни. Инаку, Грујовски и службеничките во УБК беа обвинети за уништување на документацијата од...

Завршни зборови за „Тврдина 2“ и ново рочиште за случајот „Транспортер“

Специјалното јавно обвинителство и одбраната на обвинетите, денеска во Кривичниот суд во Скопје треба да ги изнесат завршните зборови во случајот „Тврдина 2“, во кој првообвинет е поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, заедно со шестмина вработени во УБК. Тие се товарат за уништување на документација поврзана со системите од незаконското прислушување. Со завршните зборови судењето за случајот „Тврдина...

Саљији: Деновиве ќе биде испратено барањето за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски

Министерот за правда, Билен Саљији, денеска потврди дека министерството ја добило од Кривичниот суд документацијата за екстрадиција на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, од Грција во Македонија и дека деновиве официјално ќе биде потпишано и доставено барањето за екстрадиција до грчките власти. Саљији денеска присуствуваше на презентацијата на извештајот за соработка со француската Национална академија за...

В понеделник завршни зборови за „Тврдина 2“, СЈО очекува осудителна пресуда

На денешното рочиште заврши доказната постапка за случајот „Тврдина 2“, а судијката Лидија Петровска за понеледник ги закажа завршните зборови на Специјалното јавно обвинителство и на одбраната, по што треба да биде донесена пресудата. На рочиштето денеска се изведени докази, декласифицирани само за судскиот процес, поради што јавноста, односно медиумите беа исклучени од овој дел од расправата, која траеше околу...

Судот нема да чека екстрадиција, ќе му суди на Грујовски во отсуство за „Тврдина 2“

Кривичниот суд нема да ја чека екстрадицијата на поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, кој е првообвинет во случајот „Тврдина 2“, и ќе му се суди во отсуство, одлучи денеска судијката Лидија Петровска. Таа, на денешната главна расправа, го отфрли барањето на Љупчо Шврговски, адвокат на Грујовски, судењето да се одложи на неопределено време, додека не се заврши неговата...

Судот ја комплетирал документацијата за екстрадиција на Грујовски и на Бошковски

Кривичниот суд во Скопје ја комплетирал потребната документација за екстрадицијата на поранешните началници во УБК, Горан Грујовски и Никола Бошковски, од Грција во земјава и ја доставил до Министерството за правда. Грујовски и Бошковски беа уапсени на 18 октомври на аеродромот во Солун, досека со лажни бугарски пасоши се обидувале да отпатуваат за Будимпешта. Тие во моментов се во екстрадициски...

Судот го прифати обвинението за случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на СЈО

Кривичниот суд во Скопје го прифати обвинителниот акт за случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), потврдија од судот. Како што велат оттаму, Советот за оценка на обвинителниот акт дал зелено светло предметот да оди на судење. Тој веќе бил распореден кај судија, а од понеделеник следната недела треба да биде закажан и датум за почеток на судскиот...

Спасовски: Имаме многу информации за логистиката на Грујовски и на Бошковски

Министерството за внатрешни работи има многу податоци за логистичката поддршка што поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошковски, вработен во УБК, ја имале од лица во земјава, вели министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој денеска присуствуваше на меѓународната конференција „Приватна и јавна безбедност - соработка и партнерство“, што се одржа на Факултетот за безбедност во...

Судењето на Грујовски и на Бошковски во Солун одложено за 1 декември

Судењето против поранешните разузнавачи Горан Грујовски и Никола Бошковски, кое требаше да се одржи денеска во судот во Солун, одложено е за 1 декември, објави „Телевизија 24“. Судењето е одложено поради тоа што судот немал преведувач. По Грујовски и Бошковски македонските власти имаат распишано меѓународни потерници, по обвинението од Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување, случаи...

Заев не очекува Грција да ја попречи екстрадицијата на Грујовски и на Бошкоски

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека не очекува Грција од политички причини да ја попречи екстрадицијата на Горан Грујовски и на Никола Бошкоски, за кои е распишана меѓународна потерница и кои Специјалното јавно обвинителство ги обвини за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување. Одговарајќи на новинарски прашања, Заев истакна дека Македонија има воспоставено соработка со Грција и дека очекува...

„Ориентациска недела“ за подобро снаоѓање на бруцошите на ФИНКИ

Факултетското студентско собрание на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ) втора година по ред организира „Ориентациска недела“ – настан кој има за цел да ги воведе студентите...