МАНУ на заедничко чествување со БАН на Свети Кирил и Методиј во Софија


Скопје, 8 мај, 2018 - 12:31 (META) 

Делегација на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), предводена од претседателот Таки Фити, в четвток и петок ќе престојува во Софија во посета на Бугарската академија на науките (БАН).

Двете академии ќе организираат заедничко чествување на празникот на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј.

Притоа, в четврток во Институтот за економски истражувања на БАН, ќе бидат претставени два научноистражувачки проекта реализирани од страна на МАНУ и БАН.

Едниот проект, објавен на македонски и на бугарски јазик, ги третира прашањата поврзани со последиците од европската должничка криза врз интеграциските процеси на двете земји. Другиот проект е кофинансиран од ИПА-програмата на ЕУ и се однесува на градење капацитет за иновативност и конкурентност на претпријатија од Северниот плански регион на Македонија и од Ќустендилската област на Бугарија. Овој проект е објавен на англиски, на македонски и на бугарски јазик.

Во попладневните часови в четврток, еминентниот бугарски писател, академик Антон Дончев ќе го претстави преводот на бугарски јазик на романот „Балканвавилонци“ од академик Луан Старова.

Информациите за посетата се појавија во голем број бугарски медиуми, што зборува за голем интерес во бугарската јавноста за соработката со Македонија, по потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу двете земји.


МАНУ: Апсурдни, неодржливи, невозможни и неостварливи се предлозите за името


Скопје, 20 март, 2018 - 17:21 (META) 

Претседателот на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ), Таки Фити во своето експозе на годишното собрание на академијата апелираше за изнаоѓање заемно прифатливо решение за прашањето за името и ги охрабри властите на Македонија и на Грција да ја преземат одговорноста и храбро да се соочат со реалностите на времето.

Tој порача и дека решение за име за сеопшта употреба е неостварливо и дека не смее да се преговара за идентитетот.

Дефинирајќи ги ставовите на МАНУ во своето обраќање, Фити рече и дека спорот е всушност билатерален, а не интернационален и дека се преговара само за името, а не за идентитетските прашања, кои влегуваат во сферата на елементарни човекови права, за кои не се преговара. Тој се изјасни и против име на македонски јазик кое нема да биде преведено.

– Предлозите името Република Македонија, или евентуално име со географска одредница да се изговара како во македонскиот јазик и да се пишува само со латинско писмо, односно името на јазикот, македонски, исто така да се пишува со латинско писмо и да се изговара како што тоа се прави во нашата земја, се апсурдни и неодржливи. Прифаќањето на ерга омнес решение, едно име за севкупна, значи едно име и за меѓународна и за внатрешна употреба  би значло промена на уставот на Републима Македонија, промена на имињата на нашите институции, ревизија на сите меѓународни договори, билатерални и мултилатерални во кои се користи уставното име на земјата, и тн. Според тоа ваквото решение е фактички невозможно и неостварливо – рече Фити.


ВМРО-ДПМНЕ повикува да се формираат работни групи за законот за јазиците


Скопје, 23 јануари, 2018 - 19:57 (META) 

Најмалку што парламентарното мнозинство сега може да го направи е да го повлече предлог-законот за јазиците и да се направат работни групи од сите политички партии, со вклученост на експерти по уставно право и експерти-јазичари, како и МАНУ, за да се види се дојде до решение на оваа ситуација, рече Владимир Ѓорчев, член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ и в.д. координатор на пратеничката група на партијата.

Одговарајќи на новинарски прашања по денешната прес-конференција тој порача оти ВМРО-ДПМНЕ уште еднаш го повикува владиното мнозинство уште еднаш да направи чекор назад за да се види што ќе се прави со законот, откако претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, не го потпиша указот за стапување на сила на законот за јазиците што парламентарното мнозинство го усвои минатата седмица.

– Имаме закон кој што секојдневно на дневна основа, дури и експерти кои и до вчера но и денес се блиски до СДСМ, го критикуваат тој закон. Се работи за закон кој што засега голем број на луѓе во Република Македонија, го засега и целото општество – рече Ѓорчев.


Анѓушев: Состојбите во економијата не се најдобри, потребни се правилни решенија


Скопје, 20 декември, 2017 - 13:31 (META) 

Состојбите во економијата не се најдобри во моментов, но добро е да се прикажат вистинските состојби, за Владата да преземе конкретни и соодветни чекори за правилни економски решенија, рече вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев на тркалезната маса во организација на Македонската академија за науките и уметностите на тема „Растот на македонската економија: состојби, проблеми и перспективи“.

Тој исто така додаде дека, потребно за економски пораст и развој се владеење на правото, за стопанствениците да се чувствуваат безбедно за своите инвестиции, како и стабилна политичка состојба, односно стабилност на земјата.

– Кога зборуваме за поддршка на стопанството, не е решение да поддржуваме монополи и да се задолжуваме за скапи, непродуктивни градежни проекти. Единствено решение е да се поддржат македонските компании да се развиваат, да бидат поконкуретни и да освојуваат нови пазари – нагласи Анѓушев.

Тркалезната маса во МАНУ се организираше во чест на одбележување на 90-годишнината на академик Никола Кљусев, поранешен премиер и доајен на македонската економска наука.


Конференција за ретки болести во МАНУ


Скопје, 11 ноември, 2017 - 9:51 (META) 

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска ја организира шестата конференција за ретки болести, на која учествуваат педијатри, интернисти, невролози, нефролози, лекари за семејна медицина, генетичари, биохемичари, биолози, лекари од Македонија и од Југоисточна Европа.

Од МАНУ истакнуваат дека благодарение на ваквите состаноци, на кои се прави размена на искуства и сознанија, повеќе болести што порано не се лекуваа во земјата сега се лекуваат.

Поддржувачи на конференцијата се Македонското лекарско друштво и Лекарската комора на Македонија.


Јубилеј на МАНУ – 50 години темелник на македонската наука, јазик, култура и историја


Скопје, 9 октомври, 2017 - 22:42 (META) 

Македонската академија на науките и на уметностите (МАНУ) даде голем придонес во изградбата на современата македонска држава, континуирано ја поттикнува и ја развива научната мисла и работи на негувањето и на унапредувањето на уметностите, изјави вечерва во Македонската опера и балет претседателот Ѓорге Иванов, на свечената академија посветена на 50-годишнината од основањето на МАНУ.

– Многу често, академиите се плод на независноста. Но, во нашиот случај, Академијата не само што ѝ претходеше, туку и создаде услови за независноста на Република Македонија. Академијата поттикнува и врши проучувања на прашања од битно значење за македонската национална култура и за општиот развој на нашата држава – истакна Иванов, кој е покровител на свечената академија.

Иванов рече дека неопходно е функционално партнерство меѓу државата и науката заради носење мудри одлуки и креирање политики темелени на научна основа. Тој рече дека Македонија е исправена пред големи предизвици за кои мора да се бараат решенија, но дека не смее да се отстапуваа од принципите за нашето постоење и опстојување.

Претседателот на МАНУ, Таки Фити, се осврна на почетоците на Академијата, истакнувајќи дека развојот на МАНУ потврдува дека уште од првите декади по формирањето, Академијата навлегла во фазата на нејзината зрелост и израсна во темелник на македонската наука, јазик, култура, историја и во еден од стожерите и симболите во државноста на Македонија.

Фити во име на МАНУ порача дека Македонија била и е мултикултурна земја и дека е потребна изградба на нов и обединет Балкан. Во тој контекст, Фити го поздрави Договорот за пријателство и за соработка на Владата на Македонија со Бугарија.

Во рамки на одбележувањето, на кое присуствуваа премиерот Зоран Заев, претседателот на Собранието, Талат Џафери, пратеници, министри во Владата, претседатели на академии на земјите од регионот и амбасадори, покрај музичката програма, беше прикажан и филмот „50 години МАНУ“.


МАНУ бара стручна и научна расправа за Законот за употреба на јазиците


Скопје, 12 септември, 2017 - 12:30 (META) 

Пред усвојувањето на Законот за употребата на јазиците, треба да се отвори стручна и научна расправа за одделните прашања што ги регулира овој предлог-закон, со учество на експерти од различен профил – лингвисти (македонисти, албанолози, специјалисти од областа на ареалната лингивистика), правници и социолози.

Ова е ставот на претседателството на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) по повод Законот за употреба на јазиците, кој е во собранска процедура со европско знаменце, односно треба да биде донесен по скратена постапка.

Ваквата расправа, велат од претседателството на МАНУ, ќе придонесе подобро да се разберат предложените решенија, да се расчистат одделни недоречености што можат да создаваат проблеми при примената на Законот во практиката и да се разјаснат некои различни толкувања што се појавија во досегашната расправа.

„Македонската академија на науките и уметностите цврсто стои на гледиштето дека Република Македонија треба да ја градиме и да ја развиваме како демократско, економски просперитетно и европски ориентирано мултиетничко и мултикултурно општество. Предлог-законот за јазиците, респектирајќи го принципот на бројната застапеност на заедниците, значајно ја проширува и ја унапредува примената на албанскиот јазик во Република Македонија, за да се затвори едно отворено прашање, кое создава меѓуетнички тензии и по промената на Уставот на Република Македонија во 2001 година… За сите отворени прашања и дилеми поврзани со оваа проблематика пратениците во Собранието на Република Македонија, респектирајќи ги стручните и научните мислења, треба да иницираат конструктивна дебата, заснована врз принципите на отвореност, толерантност, заемно уважување и избегнување секаков вид ултимативност и исклучивост, сеедно од која страна тие и да доаѓаат“, стои во обраќањето на претседателството на МАНУ.

Оттаму додаваат дека јазичниот плурализам е иманентна карактеристика на мултикултурното општество и дека „легитимни се инсистирањата на заедниците за унапредување на нивните јазични права“.

Македонците, подвлекуваат од Академијата, „треба да го почитуваат тоа и да покажат интерес за јазиците на нивните сограѓани и за унапредување на нивните јазични права, култура и традиции, но, и обратно – претставниците на другите заедници мора да покажат разбирање, толерантност и респект за македонскиот јазик, како јазик на мнозинскиот народ, и за неговата интегративна, обединувачка функција“.


ВМРО-ДПМНЕ: Молчењето на Заев отвора сомнеж за распродавање на државата


Скопје, 10 јули, 2017 - 10:11 (META) 

Нетранспаретноста на Заев во целиот процес на преговори и неговото молчење во однос на навредите кон Македонија упатени од страна на Божидар Димитров, директор на бугарскиот Национален историски институт, дека исполнувањето на договорот ќе значи крај за македонизмот и дека македонскиот јазик е бугарски дијалект, отвора сомнеж дека Заев ги распродава македонските национални и државни интереси, порача ВМРО-ДПМНЕ денеска.

Партијата вели и дека е индикативно што претседателот на МАНУ, Таки Фити, иако се сретна со Заев, не побарал од него увид во договорот кој е од особено значење за државата.

„Таки Фити треба да го надмине стравот од Заев и да покаже минимум кредибилитет, бидејќи ја води институцијата со најголем научен потенцијал во Македонија“, се вели во соопштението.


Заев очекува МАНУ да биде дел од успешната приказна


Скопје, 7 јули, 2017 - 16:34 (META) 

На иницијатива на премиерот Зоран Заев, во Македoнската акaдемија на науките и уметностите (МАНУ) се одржала средба со претседателството и со раководителите на одделенијата на академијата, информираше Владата.

Средбата, на која присуствувале и вицепремиерот Бујар Османи, министрите за правда и економија, Билен Саљији и Крешник Бектеши, како и високи раководители од неколку други министерства, како што рекол Заев, е за да се отвори соработка и да бидат сослушани сите сугестии на МАНУ за актуелните политики на Владата.

Академик Фити се заблагодарил што првата средба на највисока владина делегација со институција надвор од државната управа е токму со МАНУ и порачал дека академијата има проекти што можат да бидат од исклучителна полза за владините политики и порачал дека одделенијата на академијата ќе учествуваат со совети за владата.


МАНУ: Загрижува што наши политички партии се „прилепуваат“ на провокации од Бугарија


Скопје, 6 јули, 2017 - 13:06 (META) 

Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) ги оцени како неточни и крајно тенденциозни тврдењата на Божидар Димитров, директор на Националниот историски музеј на Бугарија. Смета дека неговите антимакедонски ставови им се добро познати на МАНУ и на пошироката македонска јавност и не заслужуваат посебен коментар.

Божидар Димитров во емисија на бугарската телевизија БТВ, „Ова утро“, рече дека македонската нација е создадена од Сталин, по барање на Георги Димитров. Тој рече и дека договорот кој Зоран Заев го договараше во Софија со Борисов, а ќе го потпише на 2 август во Скопје, ќе значи промена во македонските учебници по историја, велејќи и дека МАНУ не смее да се изјасни против промените во учебниците по историја, кои ќе следуваат како обврска од договорот бидејќи Заев ќе ги избрка од работа.

„Меѓутоа, загрижува фактот што на таквите провокации се „прилепуваат“ наши политички партии, кои, без претходно да ги проверат фактите, ја обвинуваат МАНУ за „молчење за суштински прашања од посебен национален интерес, за наводна нејзина приврзаност кон една или друга политичка партија, за клиентелизам и за поткупливост“. МАНУ енергично и со индигнација ги отфрла ваквите ставови и квалификации. МАНУ е врвна научна и уметничка институција, а нејзината самостојност и независност е загарантирана со Законот за МАНУ“, соопшти претседателството на МАНУ како реакција на обвинувањето од ВМРО-ДПМНЕ.

Опозициската партија денеска на прес-конференција пред МАНУ реагираше преку пратеникот Зоран Илиоски.

– Таки Фити, претседателот на МАНУ, го нема, молчи и се крие. Да имаше грам достоинство ќе застанеше и ќе го одбранеше својот личен углед, угледот на институцијата и угледот на Република Македонија. Јавноста се прашува каков човек е Таки Фити, кога се повлекува и се крие додека некој како директорот на бугарскиот национален историски институт, јавно му порачува нему и на колегите од МАНУ дека се луѓе кои сакаат да живеат и да примаат плати. Јавно ги навредува дека знаат за ризикот Зоран Заев да ги избрка од работа сите ако тргнат против него. Цела Република Македонија е револтирана од ваквите јавни омаловажувања на државата,  институциите и на самиот народ, а Таки Фити мува не го лази. Таки Фити лично може да се согласува или не со тврдењата на Димитров или со најавите дека Заев договорил да се бришат учебници, но како претседател на највисоката научна установа има обврска да ги брани националните интереси – рече Илиоски.

Во дописот до медиумите, МАНУ пишува дека не била и нема да биде приврзок на ниту една политичка партија и дека не поседува информации за преговорите и за содржината на договорот за пријателство и за соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија поради што, наведува, и не може во оваа фаза од преговорите да ги соопшти своите оцени и ставови.

„Апсурдни се и неразбирливи сомневањата искажани од некои политички партии дека МАНУ, не реагирајќи на провокациите на д-р Божидар Димитров, се откажува од заштитата и од одбраната на македонскиот јазик, македонската историја, идентитет и култура. Напротив, фактите се сосема поинакви. МАНУ и Бугарската академија на науките (БАН) во периодот по 2014 година остварија извонредно богата научна и културна соработка, базирана врз принципите на рамноправност и на заемно почитување и уважување“, информира Академијата.