fbpx

Академик Живко Попов е нов претседател на МАНУ

На денешната седница беше формиран новиот состав на Претседателство на МАНУ за периодот од 2024 до 2027 година

-

Живко Попов е новоизбраниот претседател на Собранието на Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ).

На денешната седница беше формиран новиот состав на Претседателство на МАНУ за периодот од 2024 до 2027 година, а мандатот на досегашното Претседателство предводено од Љупчо Коцарев завршува на 31 декември оваа година.

За потпретседател е избран Алајдин Абази, а за секретар е избран Блажо Боев.

Останатите членови на МАНУ ги вклучуваат и Ѓорги Поп-Атанасов – секретар на Одделението за лингвистика и литературна наука, акад. Владо Камбовски – секретар на Одделението за општествени науки, акад. Нада Поп-Јорданова – секретар на Одделението за медицински науки, акад. Љупчо Коцарев – секретар на Одделението за технички науки, акад. Дончо Димовски – секретар на Одделението за природно-математички и биотехнички науки, акад. Влада Урошевиќ – секретар на Одделението за уметност и акад. Глигор Каневче – избран член.

Дополнително, на седницата беше усвоен и Четиригодишниот извештај на Претседателството за работата на МАНУ во периодот 2020 – 2023 година, соопштија од МАНУ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Скопскиoт аквадукт – заборавено наследство затрупано со отпад

Душеци од кревети, теписи, автомобилски гуми, завеси, градежен шут, искршени плочки, пластични пишиња. На ваква слика ќе наидете ако појдете да го посетите Скопскиот аквадукт близу Визбегово, покрај булеварот...