fbpx
Таг: наука

таг: наука

НАСА: Новите снимки на телескопот Веб кон инфрацрвеното небо ветуваат нови научни откритија

Според изгледот од последната фотографија од најсофистицираниот телескоп на НАСА, Џејмс Веб, сите четири главни инструменти се совршено усогласени и подговтвени за опсервирањето што ќе започне во јуни. Научниците на НАСА претставуваат зголемен приказ на фотографијата снимена од најстудениот инструмент, средно-инфрацрвениот или познат под името МИРИ. Тестирачката слика зумирана до 7,7 микрони покажува дел од сателитската галаксија, Големиот Магеланов облак. Оваа...

ФСС ФЕИТ в сабота организира научен настан за промовирање на актуелни технологии

Факултетското студентско собрание при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФСС ФЕИТ) в сабота, 07.05.2022 година, организира еднодневен, отворен настан за промовирање на актуелни технологии и запознавање на студентите со нив, насловен TECH@FEIT. Настанот ќе започне во 10 часот и ќе се одржува во Амфитеатарот на ФЕИТ. Концептот на годинашното прво издание на TECH@FEIT е составен од низа на предавања преку...

[Видео] Оптичките перформанси на Џејмс Веб ќе ги надминат очекувањата, тест-фотографија најавува големи откритија

По комплетирањето на последните чекори за подредување на огледалата на најсофистицираниот телескоп некогаш изграден и пуштен во вселената, експертскиот тим на НАСА кој стои зад мисијата на Џејмс Веб очекува неговиот оптички перформанс да ги надмине научните цели за кои првобитно е направен. https://youtu.be/MiGx8xv6xjE На 11-ти март, тимот ги заврши и последните чекори од клучната фазата позната како „фино фазирање“ која...

Една година од слетувањето на роверот „Истрајност“ на Марс, што постигна оваа мисија досега?

Марс
Денеска е годишнината од денот на успешното пристигнување на познатиот ровер на НАСА, „Истрајност“ (NASA's Perseverance Mars Rover) на Црвената планета. Неговата главна мисија е да ги истражува трагите за постоење на микробиолошки живот преку собирање примероци на почва и карпи, коишто на Земјата ќе бидат донесени за истражување. По неговото тргнување на 30 јули 2020 година и успешното слетување...

Иако половиот јаз во науката и истражувањата се намалува, тој е сè уште присутен

Науката и иновациите се од витално значење за економскиот раст и справувањето со општествените предизвици. Сепак, значителниот јаз помеѓу половите во науката и технологијата опстојува низ годините, но ситуацијата последниве години се подобрува, барем во С Македонија. Меѓународниот ден на жените и девојките во науката секоја година се одбележува на 11 февруари, откако за првпат беше воспоставен во 2015 година...

Ѓоргиевска: Жените се недоволно вклучени во науката

По повод Меѓународниот ден на жените и девојките во науката што се одбележува на 11 февруари, на иницијатива на сопругата на претседателот на Република Северна Македонија, Елизабета Ѓоргиевска, се одржа панел дискусија за улогата, застапеноста и видливоста на жените во науката. На панел дискусијата учествуваа жени научнички од земјава, а Ѓоргиевска истакна дека родовата еднаквост и дисбалансот сè уште се...

Џејмс Веб успешно ја помина и втората мисија – пристигна до точката Лагранж 2

Најмоќниот и најсофистицираниот телескоп некогаш создаден, Џејмс Веб вчера успешно пристигна и на неговата финална дестинација, точката Лагранж 2 на 1,5 милиони километри од Земјата, пишува Гардијан. По лансирањето во вселената на 25 декември, неговата прва мисија беше да ги расклопи сите свои панели со огледала додека е на позицијата Л1, а втората и крајна пред да започне со својата...

АНКЕТА: Младите не се запознаени со можностите што ги нуди ЕУ за финансирање научни проекти

Најголем број од младите во земјава, вклучувајќи ги студентите и постдипломците, не се запознаени со можностите кои им се нудат за развивање на проекти и нивно профилирање во областа на науката и научната дејност. Според Извештајот за следење на напредокот на Македонија кон ЕУ за 2021 година, државата направила минимален и лимитиран напредок во полето на наука и истражување....

„Наука за деца“ до 20 октомври очекува едноминутни видеа од најмладите на тема наука

„Наука за деца“ објави повик до најмладите од земјава за изработка на едноминутни видеа на македонски јазик на тема наука. Тие бараат да се направи видео во кое на кул начин ќе се објасни некој научен концепт (закон, правило или експеримент), по што едноминутното видео треба да се објави на било која социјална мрежа со хаштаг #НаукаЗаДеца до 20...

Бил Гејтс препорачува книга со 72 факти од чешко-канадскиот научник Вацлав Смил

Американскиот бизнисмен и филантроп Бил Гејтс деновиве промовира научно-популарна книга со факти на чешко-канадскиот научник Вацлав Смил, познат по неговите интердисциплинарни истражувања за енергетските политики и нивното влијание на животната околина и човечкиот род. Преку написoт „Што можат потта, виното и електрицитетот да нè научат за човештвото“ објавен во рубриката „Факти за животот“ на неговиот блог „Гејтс ноутс“ и преку...

MOН објави конкурс за финансирање научно-истражувачки проекти

Министерството за образование и наука објави повик за финансирање на истражувачки проекти на научни установи со дејност од висок стратешки и национален интерес. За оваа цел, обезбедени се дополнителни средства за поддршка на научно истражувачката работа на јавните научни институти, односно со средствата е предвидено да се финансира реализацијата на научно-истражувачки проекти на овие самостојни научни установи кои вршат дејност...

Царовска: Пандемијата ја покажа улогата и придонесот на науката и технологијата во справувањето со предизвици

Особено во изминатите неколку месеци се докажа круцијална улога на науката и технологијата и нивниот придонес во справувањето со глобалните предизвици, како што е пандемијата предизвикана од корона вирусот и затоа влогот во овие сегменти мора постојано да се зголемува, изјави министерката за образование и наука, Мила Царовска на денешната онлајн конференција „Иновација во образованието: поврзување на општествените и...

БИРН Косово: Ексминистерот за образование Бајрами имаше нереални очекувања за ПИСА 2018

Резултатите од тестирањата на ПИСА во 2015 година ја шокираа јавноста во Косово, експертите, но и политичарите. Косово беше рангирано меѓу последните од 72 земји -учеснички во читање, математика и наука на 15-годишници. Тогашниот министер за образование, Арсим Бајрами на 5 декември 2016 година ги нарече резултатите „очекувани“, додавајќи дека тие не ја одразуваат неговата работа, туку онаа на...

Грета Тунберг: Различноста не е болест и науката не нуди мислења туку факти

По говорот на Самитот на ООН за климатски промени шведската активистка Грета Тунберг ги коментираше огромниот број на напади против неа кои се појавија по социјалните мрежи. „Еве нè повторно ... Како што можеби забележавте, хејтерите се активни исто како порано - зборуваат за мене, за мојот изглед, мојата облека, моето однесување и моите разлики. Измислуваат незамисливи теории на заговор. Изгледа...

Користењето на алтернативните горива ќе го намали загадувањето

Употребата на алтернативните горива во индустријата ќе донесе видливи придобивки за животната средина, за општеството и за економијата на земјата и затоа нивната употреба во Македонија треба да се охрабри и стимулира, по примерот на развиените земји и членките на Европската Унија. Ова е еден од заклучоците и препораките на учесниците на панел-дискусијата посветена на темата за употребата на алтернативните...

„Месец на науката“ во Скопје

Друштвото на физичарите на Македонија, Сојузот на хемичарите и технолозите на Македонија, Друштвото на биолози, Македонското астрономско друштво, Македонското географско друштво, Скопското астрономско друштво, Природно-математичкиот факултет и „Скопје сити мол“ првпат заеднички ќе го организираат настанот „Ноември - месец на науката“ . Во рамките на овој настан ќе се одржи и школата „Млади физичари“, каде учениците ќе се натпреваруваат во...

Откриени три нови вида инсекти во Македонија

Три нови досега непознати видови водени инсекти се пронајдени во националниот парк „Маврово“. Како што јавува порталот „Балкан риверс“, научниците ги откриле инсектите што спаѓаат во видовите drusus krpachi, potamophylax lemezes и siphonoperla korab во соработка со Волфрам Граф, доцент на виенскиот Универзитет за природни ресурси и природни науки. Засега инсектите не се целосно истрaжени, но научниците апелираат дека тие веќе се...

Доделена наградата „Гоце Делчев“

Елизабета Бандиловска-Ралповска, Олгица Додевска-Михајловска, Снежана Велковска, Снежана Веновска-Антевска, Елка Јачева-Улчар, Виолета Николовска, Фани Стефановска-Ристеска, Катица Топлиска-Евроска и Живко Цветановски, се добитници на врвната национална награда „Гоце Делчев“ за Толковниот речник, дело на овој авторски тим. Заблагодарувајќи се во името на авторите, но и на другите добитници, Велковска посочи дека во речникот е претставена јазичната слика на Македонецот на крајот од...

Научниците бараат повеќе пари за науката

На светскиот ден на науката, научните работници од земјава укажаа дека е потребна посебна институционална организација која би била исклучително поврзана со науката. И покрај Националната програма за наука, научно-истражувачката дејност во земјава стагнира. Според дел од академската јавност, која работи на полето на науката без вложување, научен подмладок и без инфраструктура, но и со минимални финансиски средства што ги издвојува државата...

Лидерот на бугарската „Преродба“ бркаше новинари од прес-конференција и медиуми нарече „странски агенти“

Три дена по парламентарните избори, на првата прес-конференција по гласањето, Костадин Костадинов, претседателот на проруската политичка партија „В'зраждане“ (Преродба), инаку нарекуван и „бугарскиот Копејкин“, почна со расправија и обиди...