!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Британија ја прекина размената на разузнавачки податоци со САД


Лондон, 25 мај, 2017 - 11:11 (META) 

Британската полиција ја прекина размената на информации за терористичкиот напад во Манчестер со службите од САД.

Повеќе детали за нападот во Манчестер во кој загинаа 22 лица се појавија во американските медиуми, посебно телевизиите „Ен-би-си“ и „Си-би-ес“, пред британската полиција да ги пушти во британските медиуми.

Освен тоа, американските медиуми објавуваа фотографии кои наводно ја прикажуваат експлозивната направа користена во нападот во Манчестер. „Њујорк тајмс“ објави фотографии кои наводно го прикажуваат можниот детонатор, батеријата и навртките кои биле користени како шрапнели, како и делови од ранецот користен во нападот.

Првобитните процени за загинатите, името на напаѓачот… Сето тоа е објавено преку американските медиуми, врз основа на податоците кои изгледа ги доставиле американските разузнавачки извори.

„Би-би-си“ наведува дека полицијата во Манчестер се надева дека наскоро повторно ќе биде воспоставена нормалната размена на разузнавачките податоци, но дека „во моментов е бесна“.

Странските агенции јавуваат дека британската полиција соопштила дека протекувањето информации за терористичкиот напад во Манчестер ја загрозува истрагата.

Портпаролот на полициската единица за борба против тероризмот рече дека истражителите се „потпреле на довербата“ во партнерите ширум светот, но дека тие „односи и истрагата се загрозени кога довербата е нарушена“.

Британската премиерка Тереза Меј за време на состанокот со претседателот на САД Доналд Трамп на самитот на НАТО во Брисел изрази загриженост поради протекувањето информации, јавува „Гардијан“.

Размена на разузнавачките податоци има меѓу Велика Британија, САД, Канада, Австралија и Нов Зеланд врз основа на спогодбата наречена „Пет очи“.


Изложба на фотографии на тема „Победата над фашизмот“


Охрид, 8 мај, 2017 - 15:40 (META) 

Денеска во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид беше отворена изложбата „Победата над фашизмот“, по повод Денот на победата над фашизмот, 9 Мај.

– Преку 30 фотографии е претставен денот на ослободувањето на различни градови низ Европа, во кои учествувала и руската армија. Ова е еден наш придонес во севкупното одбележување и манифестаците кои се одвиваат во Македонија и во светот по повод овој значаен историски датум – рече на отворањето почесниот конзул на Руската Федерација, Велимир Стојковски.

Првиот секретар во Амбасадата на Руската Федерација во Македонија, Александар Алексеев, рече дека експонатите, фотографирани во време кога не постоела современа технологија, се реален израз на луѓето кои со голема радост ја дочекале слободата.

– А, за оние кои се подготвуваат или имаат намера да го реинкарнираат фашизмот, ова треба да биде знак и јасен сигнал каков крај ќе го дочека таквиот обид да се внесе хаос и немир во светот – подвлече Алексеев.

Организатори на изложбата се Амбасадата на Руската Федерација во Македонија, почесниот конзулат на Руската Федерација во Охрид и Општина Охрид.


Гутереш ги повика лидерите на земјите да ги спречат заканите за новинарите


Њујорк, 2 мај, 2017 - 19:19 (META) 

По повод Светскиот ден на слободата на медиумите, 3 мај, генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, ги повика лидерите на земјите и граѓаните да се спротивстават на дезинформациите и да ги спречат заканите за новинарите секаде во светот.

– Слободата на медиумите ги унапредува мирот и правдата за сите и таа е клучна во борбата против дезинформациите. Потребна е заедничка борба за нашето право на вистината – изјавил Гутереш.

Тој истакнал дека медиумските работници се соочуваат со напади на личноста, сексуално насилство, притвори, па дури и со смрт, појаснувајќи дека заминуваат на најопасните места, за да им дадат глас на тие што го немаат.

– Кога ќе ги заштитиме новинарите, нивните зборови и фотографии ќе можат да го променат нашиот свет – изјавил Гутереш.


Македонците пушат по 18-19 цигари дневно, четврти сме во светот


Скопје, 19 април, 2017 - 13:33 (META) 

Македонија е при врвот на листата од 184 земји според потрошувачката на цигари и се наоѓа на високото четврто место. Според табелата на „Википедија“, пред нас се само Црна Гора, Белорусија и Либан.

Според слободна проценка на директорот на пазар за Македонија, Косово и за Албанија на „Империал тобако“, Кирил Величковски, пак, Македонците пушат по 18-19 цигари дневно.

Но, иако нашата држава е високо на листата на држави каде што најмногу се пуши, потрошувачката на цигари во Македонија од 2013 година бележи пад од два до четири отсто годишно.

Според Величковски, тоа се должи на промената на законската регулатива, ценовните политики, здравствениот аспект и на економската моќ на луѓето.

Овој пад е во рамките на европскиот просек, бидејќи во Европа постои пад на консумацијата на тутун во последните 15 години и тоа помеѓу два и шест отсто.

Врз намалување на пушењето, според Величковски, влијание имала и кампањата со фотографии на пакувањата на цигари, кои укажуваат на штетноста од пушењето.

„Имеприал тобако“ во Македонија постои 15 години, има инвестирано околу 33 милиони евра во осовременување на технолошкиот процес и во иновации. Компанијата е најголем производител на пазарот, при што извезува 42,6 проценти од производството и тоа во Русија и на пет пазари во регионот. За оваа година планирано е само извозот на рускиот пазар да достигне 30 отсто од производството.

Во компанијата се произведуваат шест брендови цигари за домашниот пазар со 60-процентен пазарен удел.


ДИК: Изводите од избирачкиот список ќе содржат и лични фотографии од гласачите


Скопје, 5 декември, 2016 - 13:37 (META) 

Државната изборна комисија денеска соопшти дека се преземени сите потребни законски мерки за почитување на сите рокови за спроведување на изборните дејства, како и техничко-организациски мерки за спречување на евентуалните неправилности во процесот.

– Гласачките ливчиња и изводите од избирачкиот список се во фаза на подготовка за печатење, заедно со другиот доверлив изборен материјал, кој до општинските изборни комисии ќе се достави во согласност со рокот предвиден во Изборниот законик – соопшти Љупка Гугучевска од ДИК.

Од Комисијата истакнаа дека првпат на овие избори, изводите од избирачкиот список ќе содржат и лични фотографии од гласачите.

– Фотографиите се во формат како од личните карти или патните исправи на гласачите, а истите ќе послужат за полесно идентификување на гласачите, како и за елиминирање на евентуални злоупотреби – рече Гугучевска.

Од ДИК соопштија дека утре е последниот рок до кога сите организации, домашни и странски, кои се заинтересирани и сакаат да го набљудуваат изборниот процес, треба да поднесат барање за овластување.

Комисијата ги повика изборните органи, државната и јавната администрација да се воздржуваат од каква било партиска активност сè до завршување на изборниот процес и истовремено ги охрабрува да не се плашат од евентуалните притисоци кои можат да доаѓаат од нивните претпоставени и истите да ги пријават.

– Апелираме и до сите гласачи да не подлегнуваат на провокации на лица кои евентуално пружаат поткуп, а кои на ваков начин сакаат да го злоупотребуваат правото на слободно, независно и демократско гласање. Сите гласачи на кои во која било фаза од изборниот процес им е повредено личното избирачко право, можат да поднесат приговор до Државната изборна комисија во рок од 24 часа по сторената повреда. ДИК е должна по секој приговор од гласачите да донесе одлука во рок од 4 часа по приемот – рече Гугучевска и додаде дека од почетокот на изборната кампања има отворено бесплатна телефонска линија за граѓаните (0800 555 44), на која граѓаните можат да ги пријават евентуалните нерегуларности.


На хуманитарната изложба собрани околу 3.000 евра за поплавените граѓани


Скопје, 10 август, 2016 - 10:31 (META) 

Уметниците и дизајнерите собраа 178.425 денари (2.925 евра) на хуманитарната изложба која синоќа се одржа во кафулето „Концепт 37“, објавија организаторите на акцијата на нивниот профил на „Фејсбук“.

На изложбата се продаваа слики, фотографии, книги, цртежи, накит, модни креации, а продажбата продолжува и денеска.

Средствата ќе бидат наменети за поплавените граѓани.

 


Вечерва изложба „Спомени од Чешка“ на охриѓанецот Никола Павлески


Охрид, 12 март, 2016 - 13:21 (META) 

Вечерва, од 19 часот, во Културно-информативниот центар „Култура 365“ во Охрид, ќе биде отворена изложбата на фотографии, со наслов „Спомени од Чешка“, на охриѓанецот Никола Павлески.

Сè до 18 март изложени ќе бидат фотографии со мотиви од културното наследство и од секојдневието на Република Чешка.

Никола Павлески своите фотографии на разни теми ги има изложено во Македонија и во други земји, а некои се објавувани и во разни публикации.

Најновата изложба е плод на неговата неодамнешна посета на Република Чешка, каде изложуваше фотографии од Македонија.


„Мртвиот“ охридски лебед, што го влечеше туристка е жив, но со повредено крило


Охрид, 9 март, 2016 - 15:43 (META) 

Фотографиите, снимени пред неколку денови во Охрид, а на кои се гледа како туристка „од една соседна земја“, извлекува повреден лебед од водата, наводно, за да се слика со него, и понатаму се повод за коментари, реакции и за осуда по социјалните мрежи и во текстови во македонските и во светските медиуми.

Реакциите се движат од згрозување, до сериозни обвинувања за институциите што дозволиле вакво нешто да се случува пред очите на јавноста.

Иако во некои медиуми се појави информација дека лебедот починал, тој и понатаму е на истото место, на влезот во пристаништето кај споменикот Богојавление Водици. Десното крило му е сериозно повредено, вкочането и неподвижно.

– Мајка ми веќе неколку дена го храни лебедот на кој му е скршено крилото. Во Охрид нема услови за лекување на такво животно. Треба стручно лице да го прегледа и да го лекува. Не е во животна опасност, но не може да функционира – ни вели охриѓанка, која денес ни ја испрати и фотографијата подолу.

lebed1

Лебедот, сепак е жив, но е повреден и му треба стручна помош

Лебедот итно треба да се однесе во Скопје, на Ветеринарниот факултет, или во Зоолошката градина, каде би можело да му се укаже соодветен третман и да му се помогне.

Во меѓувреме, по бурните реакции во охридската, но и во македонската јавност, веста за малтретираниот и злоупотребен повреден лебед, стигна и до страниците на угледните „Хафингтон пост“, „Дејли мејл“ и „Мирор“.  Во текстовите се вели дека туристката е најверојатно од Бугарија.

Информација се појави и на британски „Телеграф“, но текстот е повлечен од нивната страница.

„Дејли мејл“ пишува дека „птицата не реагирала бурно затоа што лебедите навикнале на присуството на луѓето.

Српски „Б-92“ ја пренесе веста со коментар дека „луѓето се подготвени на сè, па дури и да си наштетат за да направат совршена фотографија, но дека не мора да загрозуваат недолжни суштества како лебедот“.


Нигерија објави фотографии на најбараните терористи од Боко харам


Абуџа, 29 октомври, 2015 - 16:15 (META) 

Фотографии на 100 најбарани припадници на исламистичката група Боко харам, објави денеска нигериската армија, која во изминатите неколку месеци ги интензивира своите напори за уништување на терористичката организација.

Армијата, со фотографиите, упатила и барање до граѓаните да се јават на специјално отворените телефонски линии доколку забележат некои од осомничените милитанти, пренесува „Би-Би-Си“.

Нигерискиот претседател, Михамаду Бухари, кој стапи на должност во мај годинава, ѝ даде рок на армијата до средината на ноември конечно да се пресмета со Боко харам.

Исламистичката група почна да дејствува во 2009 година, во северо-источниот дел на Нигерија, но оттогаш ги прошири своите активности и во Чад, Камерун и во Нигер.

Од почетокот на оваа година, Боко харам загубил голем дел од територијата што беше под нејзина контрола, но од мај го зголеми бројот на самоубиствени напади.

Боко харам, инаку, е во сојузништво со Исламска држава (ИД), која се бори за воспоставување глобален калифат.


Нова ексклузивна фото-публикација за Охрид


Охрид, 6 октомври, 2015 - 9:48 (META) 

Двајца автори, искусниот фотограф Петар Боев и долгогодишниот туристички водич Пател Џингис, објавија нова, ексклузивна промотивна фото-публикација за Охрид, насловена „Охрид на брегот на вечното езеро“.

– Книгата е направена преку очите на еден фотограф и низ приказните на еден туристички водич, врз основа на долгогодишното искуство во професиите. Со ова издание се надеваме дека ќе придонесеме за популаризирање и за споделување на ова прекрасно место – вели Петар Боев за „Охридњуз“.

Фотопубликацијата е на англиски јазик, содржи висококвалитетни фотографии и е дизајнирана во согласност со најсовремените трендови за изработка на ваков тип промотивен материјал. Публикацијата е поделена во три тематски целини, посветени на езерото, градот и на планината, а паралелно со фотографите се објавени и информативни текстови за историјата на Охрид и за неговите знаменитости.

– Водевме сметка во рамки на текстот да има што повеќе интересни детали, податоци и приказни кои не се многу често јавно публикувани за публикацијата да биде интересна за туристите. На неколку последователни страници во изданието е направен „времеплов“, преку кој во кратки црти се прикажани сите најважни сегменти од минатото на Охрид – додава Пател Џингис, кој е автор на текстот.