fbpx
Таг: фотографии

таг: фотографии

НАСА не промовирала фотографија од бугарска природна знаменитост, како да е снимена на Марс

Фотографијата којашто е споделена во постот што го рецензираме нема никаква поврзаност со НАСА. Иако објавената фотографија од местото во Бугарија е автентична, сепак не е точно дека некогаш НАСА ја објавила за наводно да промовира, а уште помалку да шири невистини за своите сопствени мисии. Од НАСА на 6 февруари 2021 година за Франс Прес изјавиле дека фотографијата...

Во четврток во Прилеп ќе се отвори изложбата „И јас сум тука“

Изложбата на фотопортрети „И јас сум тука“ ќе биде отворена на 15 октомври (четврток) од 19 часот во фоајето на ЦК „Марко Цепенков“ – Прилеп, информираат од прилепскиот Центар за култура. Притоа, ќе бидат промовирани и книгата „И јас сум тука“, во која се сместени сите приказни на луѓето-учесници на изложбата, како и македонскиот превод на „Не престанувајте да...

Изложбата на фотографот Иван Блажев „Сето време е сето време“ поставена во Кинотека

Во Галеријата на Кинотеката на Македонија синоќа беше поставена изложбата на фотографии „Сето време е сето време“ на фотографот Иван Блажев. Оваа изложба е заокружување на истоимениот циклус фотографии снимени во Дрезден во 2018 и 2020 година. Првично, избор од фотографиите беше прикажан во Скопје на изложбата „Дрезден: време/простор/лица“, како заедничко претставување на Иван Блажев, Александар Кондев и Матијас Шуман...

Отворена изложбата „Мултикултурализмот низ објективот на младите“

Средношколците од Скопје кои учествуваа на обуките за фотографија и камера како креативни алатки, во рамки на проектот „Мултикултурализам и радикализација: Нови пристапи кон старите проблеми“ кој го спроведе здружението Нексус- Граѓански Концепт денеска ги претставија своите дела. Отворањето на изложбата насловена „Мултикултурализмот низ објективот на младите“ се одржа во просториите на Млади Хаб во центарот на градот. Средношколците во јавноста...

Фото приказна: 2021 година претставена преку објективот на дел од македонските фотографи

Кон крајот на првиот месец од новата година правиме фотографска сторија заедно со повеќе фотографи од земјава кои учествуваат со по една своја фотографија што за нив ја претставува годината 2021. Секоја од фотографиите опишува различни животи на различни луѓе направени во различни моменти што за миг пренесуваат заедничка смисла кон годината што измина. По ублажувањето на ситуацијата со вирусот,...

[Фото] Поларни мечки на рускиот Арктик се вдомиле во напуштени згради

Руски фотограф снимил фасцинантна серија фотографии на кои се прикажани поларни мечки кои ги зазеле напуштените згради на метеоролошката станица на островот меѓу Русија и Алјаска. Во септември 2021 година, фотографот Дмитриј Кох патувал низ островите во Чукчиското Море, маргинално море на Арктичкиот Океан што се наоѓа помеѓу Русија и Алјаска. „Бидејќи е најоддалечениот и најисточниот дел на рускиот Арктик, ова...

Твитер ќе остранува фотографии и видеа твитнати без согласност

Твитер објави дека ќе се отстрануваат фотографии и видеа од приватни лица кои се публикувани на оваа социјална мрежа без дозвола на оние што се наоѓаат на нив, јавува Би-Би-Си. Ваквиот потег ќе се преземе доколку корисниците побараат да бидат отстранети вакви фотографии и видеа. Новото правило се надоврзува за политиките за забрана на објавување приватни информации, како што се...

Фотографска изложба на Милчо Манчевски во Бургас

По успешното претставување на изложбата „Таму“ на Милчо Манчевски во Софија, на 15 октомври (петок) 2021 истата ќе биде поставена и во Бургас, во Центарот за современа уметност и библиотека, информираат од Културно-информативен центар на Република Северна Македонија во Софија. „Колор делата на тема улична фотографија, на светски познатиот режисер Милчо Манчевски, ќе бидат достапни за публиката до 31 октомври....

МВР со кампања „Кажи не!“ ќе ја зголемува свеста за споделување фото и видео материјали на интернет

Сексуалната злоупотреба на деца на интернет остава далекусежни последици врз жртвата, која мора да живее со сознанието дека фотографиите и видеата добиени преку злоупотреба на довербата може да се шират на интернет во секое време и да бидат достапни за секого. Затоа, во соработка со полициите во регионот и Европол, МВР спроведува кампања чија цел е да им се...

Норвешка со закон им нареди на инфлуенсерите да го обележат „разубавувањето“ на фотографиите

Норвешка усвои закон којшто е насочен кон уредувањето на фотографиите, кој треба да помогне во решавање на прашањето за сликата на човековото тело во општеството. Имено, законското решение им наложува на инфлуенсерите на социјалните мрежи јавно да го назначат „разубавувањето“ на фотографиите што ги објавуваат, односно уредувањето на нивните фотографии мора да биде наведено во постовите на Фејсбук, Инстаграм...

„Копирајт тролинг“ – заштита на авторски права или обид за замолчување на медиумите?

„Копирајт тролингот“ (copyright trolling) или злоупотребата на авторските права на голема врата влегува во земјава. Негативниот феномен што започна да се појавува кон средината на минатата деценија низ развиените земји се прошири и во Македонија, со закани на одредени личности и компании преку адвокатски друштва дека ќе покренат судски постапки против медиумски куќи поради прекршување на авторските права за...

Студентски конкурс за избор на најдобра фотографија на тема: „Мојот омилен културен споменик во Европа“

Европското движење во Република Северна Македонија, кое дејствува во рамките на Меѓународното европско движење со седиште во Брисел, по повод одбележувањето на Денот на европското обединување – 9 Мај, организира избор на најдобра фотографија на тема: „Мојот омилен културен споменик во Европа“. Студентите може да учествуваат на овој натпревар со испраќање сопствени фотографии со нивниот омилен културен споменик во Европа....

Случувањата во 2020 година преку 20 фотографии

Две патки преминуваат на пешачки премин за време на полицискиот час Атиџе Муратова, главен лик од „Медена земја“ – македонски документарец номиниран за „Оскар“ Мигрантска криза во Турција и Грција Последениот патнички авион кој слета на Меѓународниот аеродром во Скопје пред неговото затворање поради пандемијата Првоаприлски снег Имамот на Мустафа-пашината џамија, сам ја одржа молитвата за првиот ден на светиот месец Рамазан по рестриктивните...

Утре во Комитет изложба на фотографии и ракотворби „Љубовта не може да чека“

Утре, 9 октомври со почеток во 11 часот во социјалниот центар Комитет ќе биде отворена изложбата „Љубовта не може да чека“ со фотографии на Лазар Зафировски изработени заедно со тимот од Сигурна куќа. Со овие фотографии се отсликува секојдневното изразување на љубов преку отворен наспроти прикриен говор, а освен нив, на изложбата ќе бидат претставени и останатите ракотворби изработени на...

„Молчењето не е решение“ – акција на активистите против семејното насилство

Денеска во Градскиот парк во Скопје, активисти поставија фотографии од жени жртви на семејно насилство со цел да алармираат за зголемувањето на бројот на вакви случаи. „Идејата на оваа акција е од една страна да се охрабрат жртвите да проговорат и да побараат помош, но од друга страна главна цел на акцијата е повеќе да се охрабрат сведоците на ваквите...

„Мета.мк“ помеѓу граѓаните кога стигна веста за првиот ковид-19 пациент во Македонска Каменица

Марија Мицевска има 77 години. Вели дека е особено внимателна, што беше и забележително, затоа што иако се движеше сама по улицата во Македонска Каменица, на носот и устата ја имаше ставено заштитната маска. Кога побаравме да ја фотографираме, ја симна за да ѝ се види лицето. „Послушни сме, внимаваме колку можеме. Младите се послободни, но секој треба прво да...

Добредојдовте во Македонска Каменица, последниот град кој попушти во корона битката

„Ние сме четири пријателки и комшивки и секое утро се собиравме кај некоја во домот или дворот за да пиеме кафе и да си поразговараме. Од кога кажаа дека има вирус, престанавме да си одиме на гости и сите пиеме кафе сами дома“. Вака го започнува разговорот госпоѓа Гуга, откако ги застанавме на улица со нејзината пријателка за да ги...

Фотограф го тужи Џастин Бибер за „украдена“ фотка

Фотограф го тужи Џастин Бибер бидејќи објавил негова папараци фотка на својот Инстаграм профил, без да го посочи фотографот кој ја направил фотографијата. Фотографот Роберт Барбера вели дека Џастин е виновен за прекршување на неговите авторски права со тоа што објавил негова фотографија без согласност од авторот на фотографијата. https://www.instagram.com/p/Bu82LNeHeA0/?utm_source=ig_embed Оваа тужба не е прва од ваков карактер. Во ваква ситуација...

„Единствена Македонија“ „по советски“ ги сече неподобните од фотографиите

Случајот со атрактивната руска пратеничка и радио и ТВ водителка Инга Јумашева, која во четвртокот била задржана на њујоршкиот аеродром „Џон Кенеди“, каде допатувала за учество на американско-руски форум, изнуди реакција и од македонската партија „Единствена Македонија“ на Јанко Бачев, која ја нарекува руската пратеничка „голема пријателка на Македонија“. Реакцијата на Фејсбук-страницата на „Единствена Македонија“ е илустрирана со три фотографии,...

ОЈО Скопје ги гони тројцата уапсени насилници за нападот врз Села на 27 април

Трите лица уапсени вчера, откако беа препознаени од граѓани, по објавувањето на нивните фотографии на веб-страницата на МВР, Основното јавно обвинителство Скопје ги гони за обидот за убиство на пратеникот и лидер на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, за време на насилствата во Собранието од 27 април. Од Обвинителството денеска соопштија дека ја прошириле истрагата за случајот, а надлежниот јавен...

Најталентираните млади пијанисти ќе настапат на Денот на пијаното во КИЦ

На 25 и на 29 март, по седми пат ќе биде одбележан Денот на пијаното (Piano Day) во салон 19:19 во Културниот информативен центар (KИЦ). Овој ден ќе биде...