fbpx
Таг: фотографии

таг: фотографии

Изложба на фотографии на Станко Неделковски

Четвртата самостојна изложба на Станко Неделковски, со наслов „Како за прв пат/ фотографијата во манипулација“, ќе се отвори утре во 20 часот во Музеј на град Скопје. На изложбата ќе бидат експонирани 43 фотографии со дигитален печат, создадени оваа година. Неделковски е поттикнат од идејата за поврзување на старите аналогни технологии со нивната дигитална обработка, во некоја форма на калемење...

Изложба на фотографии на Стефан Лупино

Хрватскиот фотограф Стефан Лупино вечерва во „Галерија 8“ во Безистен, во Старата скопска чаршија, ќе ја отвори својата изложба на 30 фотографии. Лупино е еден од најпознатите естрадни и модни фотографи од поранешните југословенски простори, кој има стекнато светско реноме. Тој, во текот на седумдесеттите и осумдесетите години на минатиот век, престојувал во Њујорк, каде е соработувал со големите издавачки куќи...

Притворен скопјанец, ја уценувал поранешната девојка со компромитирачки фотографии на „Инстаграм“

На 19-годишен скопјанец му бил одреден осумдневен притвор, откако на социјалната мрежа „Инстаграм“ објавил компромитирачки фотографии од својата поранешна девојка. Како што информираат од МВР, осомничениот А.Ш. на 13 ноември ѝ се заканил на својата поранешна девоја, дека доколку не му даде 5.000 денари, на „Инстаграм“ ќе ги објави фотографиите што ги снимил додека воделе љубов. Истиот ден, тој без согласност на девојката,...

Изложба на најдобри фотографии на конкурсот на Град Скопје

Вчеравечер во изложбениот салон на Културно-информативниот центар - Скопје, беше отворена изложба на фотографии од конкурсот за избор на најдобра фотографија, со мотиви од Скопје, како за наградените, така и за фотографиите, кои влегле во потесниот круг на избор од конкурсите во 2013 и во 2014 година Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, во рамки на отворањето на изложбата на...

Изложба на фотографии од Стефан Лупино

На 21 ноември, во 21 часот, во „Галерија 8“ во Безистен, во Старата скопска чаршија, ќе биде отворена изложбата на фотографии од Стефан Лупино од Република Хрватска. Стефан Лупино е еден од најпознатите естрадни и модени фотографи од поранешните југословенски простори, признаен и на светско ниво. Во златниот период на 70-тите и на 80-тите години на минатиот век, Лупино престојува во Америка, во...

Детски саем во „Скопје сити мол“

Четвртиот саем за деца од четврток до недела, ќе се одржи „Скопје сити мол“. Богатата програма вклучува попусти и голем број едукативни игри, конкурси, натпревари, детска мини-олимпијада, дружење со македонските фудбалски ѕвезди, претстави, како и детска модна ревија.  

Пронајдени необјавени фотографии од Че Гевара

Речиси 50 години од смртта на латионоамериканскиот герилски лидер Ернесто Че Гевара, локален шпански политичар пронајде необјавени фотографии од посмртните остатоци на славниот револуционер. Фотографиите се дело на Марк Хутен, репортер на „Франс прес“, кој во тоа време бил во Боливија. Шпанскиот мисионер Луис Куартеро Лапијеца ги донел фотографиите во Шпанија, а нив ги пронашол неговиот внук Иманол Артега, кој е...

Од „ала франга“ до современа мода во Музеј на македонската борба

Публиката ќе може да ги види креациите на Ненад Секирарски и Александар Рашковиќ
На 6 ноември (четврток), со почеток во 19 часот, во фоајето на Музејот на македонската борба, ќе се одржи модна ревија под наслов „Модните трендови и културата на живеење од „ала франга“ до современа мода“. Организатор на ревијата е НУ Музеј - Куманово, во соработка со  Музејот на македонската борба – Скопје. Преку фотографии и оригинални примероци, ќе биде  презентирана...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...