fbpx
Таг: фотографии

таг: фотографии

Брза и масовна била помошта од граѓаните за идентификување на тројцата насилници од 27 април

Брза и масовна била реакцијата на граѓаните што помогнале во идентификувањето и во пронаоѓањето на трите лица осомничени за учество во насилствата во Собранието, од 27 април, за кои МВР, по налог на Основното јавно обвинителство Скопје, вчера објави фотографии на својата интернет-страница и побара помош од граѓаните, дознава „Мета“ од извори во истрагата. Неофицијално, голем број граѓани експресно реагирале по објавувањето...

МВР бара помош од граѓаните за пронаоѓање на тројца насилници од 27 април

Министерството за внатрешни работи, по претходно одобрение на јавен обвинител, на својата интернет-страница јавно објави фотографии од три лица кои се бараат во врска со насилствата во Собранието од 27 април годинава. Од МВР наведуваат дека станува збор за лица кои се важни за постапката. „Ги повикуваме сите граѓани што имаат какви било сознанија за лицата, за тоа веднаш да ја известат...

Британија ја прекина размената на разузнавачки податоци со САД

Британската полиција ја прекина размената на информации за терористичкиот напад во Манчестер со службите од САД. Повеќе детали за нападот во Манчестер во кој загинаа 22 лица се појавија во американските медиуми, посебно телевизиите „Ен-би-си“ и „Си-би-ес“, пред британската полиција да ги пушти во британските медиуми. Освен тоа, американските медиуми објавуваа фотографии кои наводно ја прикажуваат експлозивната направа користена во нападот...

Изложба на фотографии на тема „Победата над фашизмот“

Денеска во Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид беше отворена изложбата „Победата над фашизмот“, по повод Денот на победата над фашизмот, 9 Мај. – Преку 30 фотографии е претставен денот на ослободувањето на различни градови низ Европа, во кои учествувала и руската армија. Ова е еден наш придонес во севкупното одбележување и манифестаците кои се одвиваат во Македонија и во светот...

Гутереш ги повика лидерите на земјите да ги спречат заканите за новинарите

По повод Светскиот ден на слободата на медиумите, 3 мај, генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, ги повика лидерите на земјите и граѓаните да се спротивстават на дезинформациите и да ги спречат заканите за новинарите секаде во светот. - Слободата на медиумите ги унапредува мирот и правдата за сите и таа е клучна во борбата против дезинформациите. Потребна е заедничка борба...

Македонците пушат по 18-19 цигари дневно, четврти сме во светот

Македонија е при врвот на листата од 184 земји според потрошувачката на цигари и се наоѓа на високото четврто место. Според табелата на „Википедија“, пред нас се само Црна Гора, Белорусија и Либан. Според слободна проценка на директорот на пазар за Македонија, Косово и за Албанија на „Империал тобако“, Кирил Величковски, пак, Македонците пушат по 18-19 цигари дневно. Но, иако нашата држава...

ДИК: Изводите од избирачкиот список ќе содржат и лични фотографии од гласачите

Државната изборна комисија денеска соопшти дека се преземени сите потребни законски мерки за почитување на сите рокови за спроведување на изборните дејства, како и техничко-организациски мерки за спречување на евентуалните неправилности во процесот. - Гласачките ливчиња и изводите од избирачкиот список се во фаза на подготовка за печатење, заедно со другиот доверлив изборен материјал, кој до општинските изборни комисии ќе се...

На хуманитарната изложба собрани околу 3.000 евра за поплавените граѓани

Уметниците и дизајнерите собраа 178.425 денари (2.925 евра) на хуманитарната изложба која синоќа се одржа во кафулето „Концепт 37“, објавија организаторите на акцијата на нивниот профил на „Фејсбук“. На изложбата се продаваа слики, фотографии, книги, цртежи, накит, модни креации, а продажбата продолжува и денеска. Средствата ќе бидат наменети за поплавените граѓани.  

Вечерва изложба „Спомени од Чешка“ на охриѓанецот Никола Павлески

Вечерва, од 19 часот, во Културно-информативниот центар „Култура 365“ во Охрид, ќе биде отворена изложбата на фотографии, со наслов „Спомени од Чешка“, на охриѓанецот Никола Павлески. Сè до 18 март изложени ќе бидат фотографии со мотиви од културното наследство и од секојдневието на Република Чешка. Никола Павлески своите фотографии на разни теми ги има изложено во Македонија и во други земји,...

„Мртвиот“ охридски лебед, што го влечеше туристка е жив, но со повредено крило

Фотографиите, снимени пред неколку денови во Охрид, а на кои се гледа како туристка „од една соседна земја“, извлекува повреден лебед од водата, наводно, за да се слика со него, и понатаму се повод за коментари, реакции и за осуда по социјалните мрежи и во текстови во македонските и во светските медиуми. Реакциите се движат од згрозување, до сериозни обвинувања...

Нигерија објави фотографии на најбараните терористи од Боко харам

Фотографии на 100 најбарани припадници на исламистичката група Боко харам, објави денеска нигериската армија, која во изминатите неколку месеци ги интензивира своите напори за уништување на терористичката организација. Армијата, со фотографиите, упатила и барање до граѓаните да се јават на специјално отворените телефонски линии доколку забележат некои од осомничените милитанти, пренесува „Би-Би-Си“. Нигерискиот претседател, Михамаду Бухари, кој стапи на должност во мај...

Нова ексклузивна фото-публикација за Охрид

Двајца автори, искусниот фотограф Петар Боев и долгогодишниот туристички водич Пател Џингис, објавија нова, ексклузивна промотивна фото-публикација за Охрид, насловена „Охрид на брегот на вечното езеро“. - Книгата е направена преку очите на еден фотограф и низ приказните на еден туристички водич, врз основа на долгогодишното искуство во професиите. Со ова издание се надеваме дека ќе придонесеме за популаризирање и...

Одбележани 52 години од катастрофалниот земјотрес во Скопје

Изложба „Скопје 1963 - пред и потоа“ беше отворена синоќа, по повод одбележувањето 52 години од катастрофалниот земјотрес што Скопје го остави во урнатини во 1963 година. - Од колективната меморија на скопјани, не е избришан 26 јули 1963 година.Скопје се сеќава на неколкуте минути во кои жителите на нашата престолнина ја почуствуваа уривачката моќ на природата. Скопје денес е познат...

Објавени првите фотографии од Плутон: Џуџестата планета покажува знаци на геолошка активност

На Плутон има планини од мраз високи колку Карпестите Планини во Северна Америка, покажуваат фотографиите од сондата „Нови хоризонти“, а кои вчеравечер беа објавени од НАСА. Исто така, на џуџестата планета биле забележани знаци на геолошка активност, како и на нејзиниот природен сателит Харон. Сондата „Нови хорзиноти“ во вторникот помина покрај Плутон, доближувајќи се на 12.500 километри од џуџестата планета, собирајќи...

Фото-изложба во Охрид: „Замоци, дворци и споменици на УНЕСКО во Чешка“

Утревечер, во 19 часот, во Галеријата на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид, ќе биде отворена изложбата „Замоци, дворци и споменици на УНЕСКО во Република Чешка“. Организатор на настанот е Амбасадата на Република Чешка во Македонија, во соработка со Националната установа - Центар за култура „Григор Прличев“ од Охрид, градот кој, исто така, е под патронат на УНЕСКО. Изложбата ќе ја...

Еван Шпигел е најмладиот милијардер со само 24 години

Еван Шпигел, откако добил идеја да направи апликација за споделување фотографии, станал најбогатиот човек на светот. Со 24 години, тој поседува една од највредните апликации на светот, проценета на 15 милијарди долари, а тоа е популарната апликација за споделување фотографии „стартап снепчет“ (Startup Snapchat). Шпигел пораснал во богато семејство во Лос Анџелес. Студирал на престижниот „Стенфорд“, но се откажал на неколку...

Словенија: Бура ја претвори планината Јаворник во снежно кралство

Словенечкиот фотограф Марко Корошец, кој е специјалист за метеоролошки фаномени, направил фантастични фотографии по силното невреме што ја зафати Словенија. По 10 дена силна бура, проследена со снег и со ниска температура, Корошец одлучил да се искачи на планината Јаворник за со својот апарат да го фати моментот. Кога се искачил на врвот, познатиот скијачки центар бил прекриен со мразулци,...

„Фејсбук“ автоматски ќе ги подобрува вашите фотографии

Социјалната мрежа „Фејсбук“ додаде алатка што автоматски ќе ги подобрува вашите фотографии. Оваа функција засега е достапна само за уредите со оперативен систем „иос“, но подоцна ќе стигне и на уредите со оперативен систем „андроид“. Новата фото-функција на „Фејсбук“ потсетува на функцијата „аутоосом“ што ја има „Гугл фотос“. Секако, треба да се истакне дека корисниците што сакаат сами да ги прилагодуваат своите фотографии и...

Изложба на фотографии – „Охрид, слики од минатото“

Во рамките на чествувањата посветени на патронот на Охрид, св. Климент Охридски, синоќа беше отворена изложба на фотографии од Охрид во минатото. Изборот е направен од фотографии објавени на фејсбук-страницата „Охрид слики од минатото“, додека љубителите на фотографијата можат да ја погледаат во атрактивниот галериски простор на „Куќата на Уранија“. Фејсбук-групата во 2010 година ја креираше Никола Зафировски, една е од најпопуларните...

Обвинителството бара да се вештачат сликите и видеозаписот на „Фокус“

Државното јавно обвинителство му наредило на Министерството за внатрешни работи да ја провери снимката на „Фокус“ за фабриката за пасоши, јавува „24 Вести“. Јавниот обвинител бара МВР да изврши дигитална форензика врз објавениот видеозапис и врз фотографиите што се објавени од неделникот. Информацијата доаѓа по ставот на МВР дека во аферата „Пасош“ нема елементи на кривично дело и дека не е...

Стотици илјади луѓе во Франција на улица против пензиските реформи

Втор бран на протести ја зафати Франција против плановите на францускиот претседател Емануел Макрон за да се зголеми старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години. Осум големи...