Анѓушев учествува на самит за енергетска сигурност во Германија


Берлин, 17 април, 2018 - 11:20 (META) 

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев е во службена посета на Германија, каде што учествува на четвртиот Самит за енергетска транзиција и дијалог за обновливи извори во енергетска сигурност, во организација на германската Влада.

Вицепремиерот ќе има обраќање на денешната попладневна сесија „Придонес на обновливите извори во енеретската сигурност“, а ќе оствари и средби со министри за енергетика кои ќе присуствуваат на настанот.


Интернетот расте, а со него и цензурата, малтретирањето и лажните вести


Лос Анџелес, 12 април, 2018 - 15:02 (META) 

Голем дел од луѓето стануваат сè посвесни за вистинското влијание на интернет врз нашите општества, економии и личната благосостојба, односно ги отвораат очите за фактот дека „колку е здрав интернетот“ не  е само техничко прашање, туку и „човечко“, се вели во извештајот „Здравствената состојба на интернетот 2018“ подготвен од Фондацијата „Мозила“.

Според подготвувачите, не е лесно да се даде кус одговор на прашањето во каква состојба е интернет и неговите корисници, но сепак посочува дека работите се подобруваат во три категории: пристап, достапност, енкрипција.

Наспроти тоа, приликите се влошуваат во поглед на цензурата, онлајн-малтретирањето и користењето на електрична енергија.

Извештајот „Здравјето на интернет 2018“ е групиран во пет категории: приватност и сигурност, отвореност, дигитална вклученост, веб-писменост и децентрализација. Според авторите, во текот на минатата година, најголемите причини за загриженост на „здравјето“ на интернет се сигурноста на интернетот на нештата, лажните вести и преголемите ИТ играчи.

Во делот за лажните вести како пример преку кој се илустрира овој феномен е искуството на дел од тимот на македонската Фондација за интернет и општество „Метаморфозис“, која од 2012 година со помош на УСАИД го има основано Сервисот за проверка на факти од медиумите.

За лажните вести, инаку, покрај „дежурните“ теми за Русија и изборите во САД во 2016 година, се одбележува дека дезинформирањето на социјалните медиуми станува тема што го загрижува целиот свет.

Истовремено се предвидува дека до 2020 година, дури 30 милијарди различни уреди ќе бидат онлајн, што може да бидат злоупотребени од злонамерни луѓе или фирми. Надминување на опасноста ќе значи поправање на лошиот софтвер, хардвер и практики на користење.

Како прва во „нездравите“ области е наведена категоријата на отвореноста и податоците, односно блокирањето на пристапот до социјалните медиуми и апликациите за комуникација, за огромен дел од светската популација. Тоа е случај во Кина, Русија, Индија, Турција, Иран, Украина, Египет, Бразил и Судан.

Во поглед на дигиталната вклученост, се вели дека иако медиумските компании стануваат посвесни за онлајн-малтретирањето, ситуацијата станува критична. Притоа, многу крупни играчи почнуваат да ја користат вештачката интелигенција, но таа, како што се наведува во извештајот, некогаш по грешка го блокира слободниот говор.

Во листата на негативности е вклучено и сè поголемото користење електрична енергија поврзано со интернет-активностите.


Полицијата во Северна Митровица ја загрозила безбедноста на новинарите


Приштина, 30 март, 2018 - 15:52 (META) 

Регионалната платформа на Западен Балкан за слобода на медиумите и безбедноста на новинарите, која застапува повеќе од 8.000 членови, ги осудува последните инциденти кои се случија врз новинарите за време на полициската интервенција во Северна Митровица.

Од таму информираат дека инцидентот се случил на 26 март, кога специјалната полициска единица Регионална единица за оперативна поддршка (ROSU) во Северна Митровица го уапси претставникот на српската влада Марко Ѓуриќ, кој според Владата на Косово, влегол во државата без претходно одобрение од властите во Приштина.

„Новинарите ја покриваа средбата на Ѓуриќ и другите претставници со граѓаните на Северна Митровица, кога полицијата изврши интервенција на тоа место. За време на интервенцијата, специјалците искористија шок бомби и солзавци за да ја разделат толпата која го блокираше влезот на зградата каде се одржуваше средбата. Во таа хаотична ситуација, неколку новинари беа повредени и дел од нивната опрема беше оштетена. Меѓутоа, и други новинари беа нападнати на друга локација“, се вели во соопштението.

Оттука, Платформата повторно ја истакнува својата загриженост во однос на безбедноста на новинарите и инсистира косовските власти да спроведат истрага за полициската акција.

Заменик-директорот на косовската полиција во Северна Митровица посочил дека ниту еден случај на нападнат новинар не бил пријавен од страна на ниту еден новинар.

„Платформата ги охрабрува сите новинари да ги пријават инцидентите и нападите секогаш кога се нападнати или добиваат закани на работното место. Исто така, ги повикува властите да направат се што е во нивна моќ за да обезбедат безбедна средина за работата на новинарите“, се додава во соопштението.

Од почетокот на 2018 година, Здружението на новинарите на Косово регистрирало седум инциденти врз новинари, вклучувајќи еден физички напад и шест случаи на застрашување, не вклучувајќи го последниот инцидент.


Иванов – Јилдирим: Поканата за НАТО е важен поттик за реформите и безбедноста


Анкара, 20 февруари, 2018 - 16:25 (META) 

Претседателот Ѓорге Иванов за време на неговата официјална посета на Република Турција денеска во Анкара се сретна со турскиот премиер, Бинали Јилдирим, и со претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Исмаил Караман.

Како што информираат од кабинетот на Иванов, на средбите биле разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу Република Македонија и Република Турција, при што било оценето дека двете земји негуваат традиционално пријателски односи, со интензивни контакти на високо и на највисоко ниво.

Во контекст на евро-атлантските аспирации на Република Македонија, претседателот Иванов изразил благодарност за досегашната принципиелна поддршка од Република Турција за членство на Република Македонија во НАТО и изразил очекување таа да продолжи.

„Покана за членство на Македонија во НАТО ќе биде дополнителен поттик за реформските процеси во земјата и ќе создаде огромни придобивки за долгорочната стабилност и безбедност на регионот“, порачал претседателот Иванов.

На средбите биле разменети мислења и за можностите за економска соработка, при што било констатирано дека треба да се следи примерот на одличните политички односи и двете земји да се стремат кон натамошно интензивирање на трговската размена.


Како новиот закон за кибер-безбедност на Макао ќе влијае на слободата на говор?


Макао, 29 јануари, 2018 - 11:00 (META) 

Макао, автономен урбан регион на јужниот брег на Кина, моментно развива закон за кибер-безбедност базиран на јавна консултација која се одржа во декември 2017 година, пишува „Глобал Војсис“.

Политичките кризи покажуваат дека сегашниот предлог не ја заштитува приватноста на граѓаните во целост, туку обезбедува правна рамка за масовен надзор.

Како бивша колонија на Португалија, Макао се обедини со Кина во 1999 година, но задржа голем дел од автономијата како посебен административен регион (слично како Хонгконг) со свој устав познат како „Основно право“ напишан според принципот „Една држава, два система“.

Законот за национална безбедност на Макао од 2009 година, ги криминализираше побунувањата, вклучително и неколку видови говор. Градот е сега тргнат кон повторно разгледување на предложениот закон за кибер-безбедност. Долга политичка „листа на набљудувани“ на поединци кои јавно проговориле за демократијата во Хонгконг биле обележани како „закана“ на стабилноста на градот и им е забрането да влезат во Макао за време на чувствителни периоди, како на пример за време на посетите на државниот врв на Кина или месецот за изборна кампања.

На 11 декември 2017 година, владата на Макао започна 45-дневна јавна консултација за предложениот закон за кибер-безбедност. Лидерите на комерцијалниот сектор и граѓаните се поканети да ги дадат своите мислења во пишана форма.

Според предложениот закон, телекомуникациските оператори и давателите на интернет-услуги (ИСП) би биле одговорни за имплементирање систем за регистрација со „вистинско име“, вклучувајќи и припејд картички со модул за претплатнички идентитет (СИМ). Исто така се бара од ИСП да ги зачуваат онлајн активностите на нивните корисници најмалку за една година.

Според моментниот предлог, законот би дал дозвола да се воспостави постојана комисија за кибер-безбедност во функција и кибер-безбедносен систем за предупредувања во случај на инциденти, како и центар за итни случаи наменет за справување со секакви закани за кибер-безбедноста. Комисијата ќе биде овластена да врши мониторинг на онлајн протокот на податоци во бинарен код, како и да внимава и да ги истражува идните кибер-напади.

Документот исто така предлага компаниите кои работат во 11 важни сектори да применат мерки за заштита вклучувајќи ги и интернет операторите и масовните медиуми, набавката на вода и струја, финансиските системи, играњето видео игри и здравјето, меѓу другите, согласно Документот за консултации (ЦД) 4.2. Овие сектори би биле под надзор на соодветните владини оддели и власти. На пример, монетарната власт на Макао по примањето инструкции од центарот за итни случаи поврзани со кибер-безбедност би бил одговорен за вршење надзор врз имплементацијата на мерките во банкарските и финансискитие системи.

На службеници од центарот за итни случаи поврзани со кибер-безбедност би им било загарантирано правото на влез во канцелариите и објектите на операторите на интернет услугите (и во приватниот и во јавниот сектор) за инспекција. Во таков случај, операторите ќе мора да ги исполнат сите разумни барања поставени од страна на службениците и да следат какви било инструкции што тие ќе ги дадат во врска со одржувањето на нивните комуникациски мрежи (ЦД 5.2).

Кога ќе се бараат вработени за главните позиции, операторите од овие сектори ќе мора да се консултираат со полициските служби во врска со историјатот на кандидатите (ЦД 5.1.) со тоа што ќе ѝ се даде неограничена моќ на полицијата.

Казните за операторите кои нема да го почитуваат законот ќе изнесуваат дури 500 милиони макаиски патаки или околу 62 милиони американски долари.

Кибер-безбедност или масовен надзор?

Вонг Сио Чак, министер за безбедност, потенцираше дека властите нема да вршат мониторинг на поединечни активности на интернет, или дека ќе ја ограничат слободата на говорот која ја имаат жителите на Макао. Но граѓаните се загрижени.

Друштвото на државни службеници на Макао (МЦСА) испрати отворено писмо со кое ја изразува загриженоста дека мониторингот и следењето на онлајн податоци преку бинарниот код е „арбитрарно, непропорционално и нелегално“.

Според член 32 од Уставот на Макао, „никаква јавна власт ниту поединец не смее да ја прекрши слободата и довербата на комуникациите на граѓаните, со било каква причина“ освен во случаи на неопходни истраги на јавната безбедност или криминални истраги спроведени и овластени од локалните власти.

МЦСА посочи дека бинарниот код „лесно може да се претвори во разбирливи податоци“ и со тоа властите не би требало да вршат мониторинг освен ако нема вистинска закана:

In accordance with international standards, monitoring of such data [by the authorities] should only be allowed after cyber attacks, in order to avoid spreading over critical city infrastructures, or in the following up of investigations.

Во согласност со интернационалните стандарди, мониторингот на такви податоци [од страна на властите] треба да се дозволи само по кибер-напади, со цел да се избегне проширување кон критични градски инфраструктури, или при собирањето дополнителни податоци за истраги.

Понатаму се вели дека одговорноста за мониторинг на податоци треба да се даде само на индивидуални оператори за кибер-безбедност на критични инфраструктури наместо на централизиран систем.

„Ново општество на Макао“ исто така го искритикува предлогот дека е драконски, бидејќи ја потенцира само одговорноста на граѓаните и бизнис секторите а не дефинира никакви механизми за јавноста да врши мониторинг и да ја урамнотежува моќта на полицијата за кибер-безбедност да спречува злоупотреби.

Политичкиот активист Џејсон Чао смета дека штом се усвои, законот за кибер-безбедност ќе даде зелено светло за „правната рамка за масовен надзор“.

Чао посочува дека со тоа што полицијата за кибер-безбедност ќе се овласти да врши мониторинг на бинарните кодови на интернет, протокот на податоци и пакет-форматите на податоци, полицијата ќе има преголема моќ за пресретнување на комуникациските податоци.

Чао мисли дека понатамошното проширување на моќта на полицијата може да ги поткопа привилегиите на новинарите кога станува збор за заштитата на изворите на информациите, при што посочува дека медиумите се дефинирани како едни од 11-те критични инфраструктури.

Како туристички град, во Макао се издале 1,38 милиони припејд СИМ картички кои се продаваат во автомати и мали продавници. Со имплементацијата на законот за регистрација со вистинското име, туристите ќе мора да го регистрираат својот идентитет при купувањето на СИМ картичка. Чао истакна дека новиот закон нема само да влијае на локалните жители на Макаo туку и на туристите.

По завршувањето на процесот на консултирање, владата ќе изготви предлог-закон за понатамошно разгледување.


АХВ со засилени контроли на увозот на бразилско месо


Скопје, 6 јануари, 2018 - 11:04 (META) 

Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) информира дека, на бразилската компанија „Сеара алиментос“ (Seara Alimentos LTDA) која извезува месо и во Македонија, и е одземена лиценцата за извоз и е избришана од регистарот на овластени извозници на месо од Бразил.

АХВ информацијата ја добила преку Министерството за надворешни работи, каде што пристигнало известување од дипломатско-конзуларното претставништво на Федерална Република Бразил во Софија, дека на компанијата и е одземена лиценцата за извоз и оти е избришана од регистарот на овластени извозници на месо.

„По минатогодишните случувања и истрагите во месната индустрија во Бразил, АХВ е во постојана комуникација со амбасадата на Македонија во оваа јужноамериканска земја, со која се разменуваат информации за случувањата во месната индустрија, за што се информираат и стопанските комори во земјава. Увозот на месо во Македонија се врши исклучиво од одобрени земји за увоз и од одобрени објекти“ се вели во соопштението на АХВ.

Од таму додаваат дека секоја пратка на увозно месо, задолжително е проследена со ветеринарно-здравствен сертификат со кој се гарантира безбедноста.

„Контролите на граничните премини од инспекциските служби на Агенцијата се засилени со цел спречување на евентуален влез во земјава на пратки со месо од Бразил, кои потекнуваат од објекти кои се забранети за извоз“, се додава во соопштението.


Непал им забрани на планинарите да се искачуваат на Монт Еверест без придружба


Катманду, 30 декември, 2017 - 16:53 (META) 

Непал им забрани на планинарите без придружба да се искачуваат на планинските врвови, вклучително и Монт Еверест за да се намали бројот на несреќи со смртни последици, пренесува „Би-би-си“.

Новите безбедносни мерки им забрануваат на слепите планинари и на оние кои имаат две или повеќе ампутации да се искачуваат на највисокиот врв на светот.

Оваа година рекорден број на планинари се обиделе да го освојат Монт Еверест, што довело и до зголемување на бројот на несреќи.

Во текот на овогодинешната сезона загинаа шест лица, меѓу кои и 85-годишен планинар кој се обиде да ја врати титулата за најстаро лице кое успеало да се искачи на Монт Еверест.

Според новите правила, странските планинари на патот кон највисокиот врв на светот ќе мораат да имаат водичи.

Повеќе од 200 луѓе загинале од 1920 година досега во обид да го освојат Монт Еверест, а најголем број на загинати планинари е забележан во 1980 година. Најголем број планинари настрадале во лавини, поради падови или од недостаток на кислород.


РСБСП: За безбедни и весели празници – возете внимателно и одговорно


Скопје, 30 декември, 2017 - 11:37 (META) 

Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до сите учесници во сообраќајот да бидат внимателни и одговорни во сообраќајот, да ја почитуваат сообраќајната сигнализација, да не возат под дејство на алкохол и да ги почитуваат правилата за ограничување на брзината.

Оттаму потсетуваат на статистиките кои покажуваат дека и понатаму доминантна причина за предизвикување на сообраќајни незгоди со фатални последици е човечкиот фактор.

„Празниците се време за радост, за уживање и за дружење со најблиските. Не дозволувајте сообраќајна незгода да ви го наруши празничното расположение на вас и на вашите најблиски. Возете внимателно и одговорно“, апелираат од РСБСП.


За Божик во Франција ќе има 100.000 полицајци


Париз, 23 декември, 2017 - 11:01 (META) 

Во Франција во недела и во понеделник ќе бидат распоредени речиси 100.000 припадници на полициските и другите безбедносни сили за да се осигури безбедноста за време на славењето на Божик.

Ова го соопшти францускиот министер за внатрешни работи Жерар Коломб.

-На целата територија на Франција на 24 и 25 декември ќе бидат распоредени 97.000 припадниците на силите за безбедност – рече Коломб. Ова претставува 6.000 луѓе повеќе во споредба со минатата година.

Министерот оцени дека христијанскиот празник може да биде мета на повеќе терористички закани и додаде дека апсолутен приоритет е безбедноста на Французите и сите туристи.

Во терористички напади во Франција од 2015 година загина 241 лице.


Генералот Величковски ќе говори во Конгресот на САД за безбедноста на регионот


Скопје, 6 декември, 2017 - 18:33 (META) 

Началникот на Генералштабот на Армијата на Република Македонија, генерал-потполковник Методија Величковски од утре ќе оствари работна посета на Соединетите Американски Држави, информираат од Генералштабот на АРМ.

Во соопштението се вели дека Величковски ќе оствари повеќе средби на високо ниво во здружениот штаб на Вооружените сили (ВС) на САД во Пентагон и во одделот за мировни операции на Обединетите нации (ОН).

„Величковски пред претставници на Конгресот на САД ќе има свое обраќање за безбедносните предизвици во регионот и за напорите на Македонија за полноправно членство во евроатланските структури, што ќе биде прв ваков настап на еден претставник на АРМ во Конгресот на САД“, се додава во соопштението.

На крајот од посетата, Величковски ќе учествува на конференцијата на НАТО-командата за трансформации во Норфолк.