fbpx
Таг: безбедност

таг: безбедност

Почнува кампањата „Носи кацига, вози безбедно!“ за намалување на бројот на жртви на сообраќајниците

Минатата 2021 година е година со најмал број на жртви во сообраќајот во последните 15 години, а податоците од првите четири месеци во 2022 година покажуваат дека и оваа година продолжува трендот на значително намалување на бројот на жртви во сообраќајните несреќи. Министерството за внатрешни работи, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата(РСБСП) и Факултетот за безбедност од...

Во еден ден казнети 212 возачи и 146 пешаци

Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на С. Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 212 возачи, соопштуваат оттаму. Исто така, со последните котроли на сообраќајците, казнети се и 146 пешаци кои направиле прекршоци. „Од казнетите возачи, 17 возеле со брзина над 50 километри на час...

Украинска амбасада: Со дезинформации и забрането оружје Русија ја ескалира безбедносната ситуација

Користејќи дезинформациска кампања, гранатирање на украински позиции и цивилна инфраструктура со забрането оружје според договорите од Минск, Русија ја ескалира безбедносната ситуација во Украина, соопшти Украинската амбасада во Скопје. „Украински државјани живеат од двете страни на линијата на разграничување.  Нивниот мир, безбедност и благосостојба се апсолутен приоритет за Украина“, соопшти Украинската амбасада во Скопје пренесувајќи го ставот на украинското Министерство...

Во Бугарија се поставува прашањето за сигурноста на патниот правец и поставените знаци на патот

По вчерашната автобуска несреќа во близина на бугарскиот град Перник, експерти и искусни возачи коишто ја користат делницата на автопатот „Струма“ поставуваат многу прашања за сообраќајната безбедност и знаците на патот. Димитар Илиев, експерт по патна безбедност за bTV Novinite, утрово ја анализираше патната делница. Тој рече дека е многу важно да се поставиме на местото на возачот на автобусот...

РСБСП: Сообраќајните несреќи се меѓу петте најчести причини за смрт на деца во светот

Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата (РСБСП) апелира до родителите да се грижат за безбедноста на децата во сообраќајот, бидејќи секое нивно однесување децата го прифаќаат како свое. „Бидете им пример за правилно, совесно и одговорно учество во сообраќајот и почитување на сообраќајните правила и прописи,“ се вели во апелот на РСБСП. Од таму додаваат дека децата на возраст...

Авганистанската криза низ трансатлантската призма

Повлекувањето на НАТО од Авганистан не беше изненадување.  Во февруари 2020 година САД потпишаа договор со Талибанците за повлекување на меѓународните сили до мај 2021 година. Сепак, ЕУ како да се најде затечена, барајќи продолжување на рокот, но САД останаа на претходниот рок – 31 август. Се чини дека ваквиот исход е само логична последица на второстепената улога што...

Инстаграм ги прави автоматски затворени профилите на тинејџерите под 16 години

Инстаграм
Профилите на новите корисници на Инстаграм кои се помлади од 16 години, автоматски ќе бидат поставени како приватни, односно затворени, што значи дека само одобрените следбеници ќе можат да ги гледаат, лајкуваат или коментираат нивните слики и објави, се вели во најновото соопштение на оваа социјална мрежа. Тестовите на Инстаграм покажале дека само еден од пет нови корисници со автоматска...

АХВ со препораки за безбедноста на храната и за здравјето на животните, по најавените високи температури

Најавеното зголемување на дневните температури, кои според метеоролозите во одредени региони ќе надминат 40 степени Целзиусови, ги зголемуваат ризиците од труење со храна и претставуваат потенцијална опасност и за здравјето на животните, информираат од Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ). Агенцијата за храна и ветеринарство ги потсетува граѓаните да купуваат храна од проверени места, каде производите, особено лесно расипливите од...

Извештај за 2020 година: Зголемен број на напади врз новинари, слаб напредок во медумските слободи

Во 2020 година нема сериозни промени во медиумската сфера но има зголемување на трендот на напади, односно состојбата со безбедноста на новинарите и медиумските работници не е подобрена за разлика од минатата 2019 година туку напротив е влошена, се вели во извештајот Показатели за степенот на слобода на медиумите и за безбедноста на новинарите 2020, кој денеска беше презентиран...

Османи: Медиумската слобода е директен показател за цивилизацискиот напредок на општеството

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи учествуваше на видео-состанок на министерско ниво, за безбедност на новинарите и прашањето за неказнивост во рамки на Меѓународната конференција за слобода на медиуми на покана на министерот за надворешни работи на Кралството Холандија, Штеф Блок. „Република Северна Македонија е посветена на промоција, заштита и унапредување на сите човекови права и слободи, меѓу кои и...

Викендов санкционирани 539 возачи, од кои 26 за возење под дејство на алкохол

Министерството за внатрешни работи во текот на викендот продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 539 мерки, од кои 271 мерки се однесуваат на вчерашниот ден, а 268 се изречени во саботата, информираат од МВР. Полициските службеници во текот на викендов казниле 26 возачи кои управувале возило под дејство...

Полицијата вчера во Скопје казнила 409 возачи, од кои 57 за возење без возачка дозвола

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само на територијата на град Скопје изречени се вкупно 409 санкции, информираат од МВР. Полициските службеници во изминатото деноноќие изрекле 57 мерки за возење без возачка дозвола, 46 за неисправни и нерегистрирани возила и 55 мерки за неносење сигурносен појас. Воедно...

„Гранит“, „Битолска Млекара“ и „Макстил“ се трите најдобро рангирани компании за базбедност и здравје при работа

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска ги додели плакетите на трите најдобро рангирани компании, според Националната награда на компанија, со најдобра пракса за безбедност и здравје при работа 2020 година. Изборот го организира националниот Совет за безбедност и здравје при работа. Добитници на признанијата оваа година се компаниите: ГД Гранит, АД – Скопје, Млекара АД – Битола...

Санкциониран 301 возач вчера во Скопје, од кои 14 поминале на црвено

Министерството за внатрешни работи (МВР) во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје, во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 301 санкција, информираат од МВР. Полицијата вчера изрекла 69 прекршоци за пречекорување на дозволената брзина на движење, 14 мерки за возачи кои поминале на затворен семафор (црвено светло)...

Полицијата вчера во Скопје казнила 400 возачи, од кои 65 за пречекорување на брзината

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 400 санкции, информираат од МВР. Полициските службеници вчера напишале 65 казни за пречекорување на дозволената брзина на движење и 47 прекршоци за технички неисправни и нерегистрирани возила. Исто така...

Полицијата вчера исклучила од сообраќај 28 возила за јавен превоз во Скопје, 23 од нив немале исправни кочници

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот на територијата на град Скопје, санкционираше прекршоци за техничка неисправност на возилата кои вршат меѓуградски превоз на патници. „Санкционирани се 28 возила, од кои 23 поради неисправен уред за сопирање, а пет поради други неисправности. Возилата се исклучени од сообраќај и...

Полицијата вчера во Скопје казнила 401 возач, од кои 110 за пречекорување на брзината

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само во текот на вчерашниот ден, на територијата на град Скопје изречени се вкупно 401 санкција, информираат од МВР. Полицијата вчера казнила 24 лица кои возеле без возачка дозвола, а изречени се и 110 прекршоци за пречекорување на дозволената брзина на движење,...

Полицијата вчера во Скопје казнила 374 возачи, од кои 92 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само во текот на вчерашниот ден, на територијата на град Скопје изречени се вкупно 374 санкции, информираат од МВР. Полицијата вчера казнила 24 лица кои возеле без возачка дозвола, а изречени се и 92 прекршоци за пречекорување на дозволената брзина на движење,...

Во Скопје вчера санкционирани се 322 возачи, од кои 105 за пречекорување на брзината

Министерството за внатрешни работи (МВР) продолжува со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. Само во текот на вчерашниот ден, на територијата на град Скопје изречени се вкупно 322 санкции, информираат од МВР. Полицијата вчера казнила 18 лица кои возеле без возачка дозвола, а изречени се и 105 прекршоци за пречекорување на дозволената брзина на движење, како и 13 прекршоци...

Полицијата вчера во Скопје казнила 286 возачи, од кои 150 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје во текот на вчерашниот ден изречени се вкупно 286 санкции, информираат од МВР. Полициските службеници вчера казниле 13 лица кои возеле без возачка дозвола, напишале 150 прекршоци за пречекорување на дозволената брзина на движење, и 14 прекршоци...

Пендаровски: Ако од бугарска страна пак се спори идентитетот, да се повлечеме од преговорите

По денешната средба со членовите од Советот за безбедност, кажав дека откако францускиот предлог ќе влезе во Владата, очекувам во заклучоците на Влада, да стои дека од денот кога...