!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Фабриката „Санос“ произведе автобуси за извоз во Казахстан


Скопје, 19 јули, 2017 - 17:47 (META) 

Фабриката за автобуси „Санос“ произведе пет автобуси за извоз во Казахстан, а вредноста на зделката изнесува 800.000 евра, информираа денеска од компанијата.

Автобусите се целосно произведени во фабриката во Скопје, со вградени агрегати на германската компанија „Ман“. Од „Санос“ исто така информираа дека планирано е во Казахстан да бидат испорачани 70 автобуси.

Фабриката „Санос“, поранешен ФАС „11 Октомври“, ја купи бизнисменот Славе Распашковски во 2004 година и оттогаш до денес, успеа да ја рестартира.

Денеска фабриката ја посети и премиерот Зоран Заев, кој уште еднаш ја нагласи поддршката на Владата за македонските компании, за да можат да произведуваат и да извезуваат.


СДСМ Аеродром и Општина Аеродром се расправаат за „бесплатното“ рекламирање


Скопје, 12 јули, 2017 - 16:09 (META) 

Со остра реакција за рекламирањето на Општина Аеродром во медиумите, на билборди и на автобуси на ЈСП „Скопје“ се огласи општинската организација на СДСМ во општина Аеродром, прашувајќи „зошто се трошат народни пари за рекламирање општина“ или, ако навистина рекламирањето е бесплатно, зошто и со што ги задолжила Општината медиумите и огласувачите да го даваат рекламниот простор бесплатно.

– Повеќе од еден месец гледаме реклами на ТВ, радио, на „Фејсбук“, автобуси, билборди, во кои Ивица Коневски се промовира себеси. Во период кога централната власт крати на трошоци за рекламирање, Коневски продолжува да фрла пари на скапи реклами, како што ВМРО-ДПМНЕ правеше повеќе од десет години. Коневски вели дека овие реклами се бесплатни. Тоа значи дека бесплатно ги снимаат, бесплатно ги пуштаат на ТВ, бесплатно ги лепат на автобуси, можеби дури и бесплатно ги објавува на „Фејсбук“. Ако е така, се поставува прашањето зошто толку фирми и медиуми бесплатно работат за Коневски и со што ги има задолжено? – праша на прес-конференција Златко Марин, претседател на општинската организација на СДСМ во Аеродром.

Општина Аеродром реагираше прашувајќи зошто на СДСМ му пречи Општината да се пофали со реализираното. Нагласи дека целото рекламирање е бесплатно, оти медиумите донирале, а рекламирањето на „Фејсбук“ на градоначалникот Ивица Коневски е од негов џеб.


Во Охрид пристигнаа полски туристи со првиот чартер-лет од Катовице


Охрид, 22 јуни, 2017 - 15:26 (META) 

„ТАВ Македонија“ утрово го пречека првиот чартер-лет од Полска на аеродромот „Св. Апостол Павле“ во Охрид, одбележувајќи го почетокот на соработката меѓу „ТАВ Аеродроми“ и еден од најголемите полски тур-оператори „Рего-бис“.

Првиот чартер-лет, управуван од полската авиокомпанија „Смол планет ерлајнс“ (Small Planet Airlines), пристигна од Катовице и донесе 220 полски туристи во Охрид.

– Ќе имаме еден чартер-лет неделно, односно секој четврток, од Катовице, опериран од „Смол планет ерлајнс“ (Small Planet Airlines) за време на летната сезона во 2017 година. Од денеска, па сè до крајот на септември, на охридскиот аеродром ќе пристигнат вкупно 14 сезонски летови од Катовице – изјави генералниот директор на „ТАВ Македонија“, Алпер Ерсој.

Како што изјавија од „ТАВ Македонија“ и во согласност со најавите од полскиот тур-оператор, авиолинијата Катовице – Охрид е само првата рута на која ќе сообраќаат чартер-летови од Полска. Варшава е следна дестинација, од каде што се очекуваат полски туристи да пристигнуваат на Охридско Езеро.

„Повеќе од 3.000 туристи ќе пристигнат со 14 летови со „ербас 321“, а со секој лет 220 патници ќе слетуваат во Охрид. Другите туристи ќе пристигнуваат со комфорни автобуси на секои десет дена. Ова не е само можност да им се излезе во пресрет на полските туристи за да можат да патуваат, туку ова е исто така можност да им помогнеме да ја истражат македонската култура и историја“, изјави Габриела Манка-Сокулу, сопственичка на „Рего-бис“.


Во Охрид летово ќе биде забрането движење за туристички автобуси во центарот


Охрид, 15 мај, 2017 - 17:05 (META) 

Во текот на летната сезона, во централното подрачје на Охрид ќе биде забранет влезот на туристичките автобуси, било договорено на денешната средба на претставници на СВР Охрид, општинскиот сектор за локален економски развој, сообраќајни инспектори и на туристичките агенции.

Како што соопшти СВР Охрид, туристичките автобуси не ќе смеат да влегуваат во централното градско подрачје, а на дел од улицата Партизанска, на потегот од студентскиот дом „Кузман Шапкарев“ до „Комерцијална банка“, ќе биде одредено паркиралиште за  привремено запирање на туристичките автобуси. Тоа паркиралиште ќе биде исклучиво за кратко застанување на туристичките автобуси и за симнување на туристите.

Дозволена рута за туристичките автобуси се булеварот Туристичка и улиците Димитар Влахов, Кузман Јосифоски Питу и Партизанска, односно 15. Корпус, Питу Гули и Јане Сандански.

Дозволени места за паркирање за туристичките автобуси, по договор со Јавното претпријатие „Биљјанини извори“, останува просторот кај Градскиот полигон, на булеварот АСНОМ и во непосредна близина на Јавното претпријатие „Водовод“ кај „Биљјанини извори“.


Денеска градските автобуси во Скопје по изменети траси


Скопје, 7 мај, 2017 - 10:19 (META) 

Поради одржувањето на „Скопски маратон 2017“, денеска, во периодот од 7 до 14 часот, градските автобуси во Скопје, односно тие на ЈСП „Скопје“ и на приватните превозници, ќе сообраќаат по посебни траси, кои ќе отстапуваат од вообичаените линии.

Toчниот распоред може да се види на веб-страницата на ЈСП „Скопје“.


Бесплатен јавен превоз во Скопје поради загадувањето


Скопје, 6 февруари, 2017 - 14:21 (META) 

Бесплатен јавен превоз од денеска – и во автобусите на ЈСП и во тие на приватните превозници, миење на улиците и контрола на градилиштата и на возилата што ги напуштаат градилиштата, како и повик граѓаните да одат на работа или на факултет со автобус наместо со автомобили, се мерките на Град Скопје за справување со енормното загадување на воздухот во последниве седмици, објави денеска на прес-конференција градоначалникот Коце Трајановски.

Овие мерки и препораки ќе важат сè до намалување на загадувањето под прагот на алармирање.

Ќе се врши и интензивно миње на улиците.

– Го задолжувам ЈП „Комунална хигиена“ да го продолжи интензивното миење на градските улици и булевари што се во надлежност на Град Скопје и им препорачувам на скопските општини да го направат истото на улиците што се во нивна надлежност – рече Трајановски.

Скопскиот градоначалник најави и дека доколку временските услови се поволни за тоа, ќе продолжи прскањето на улиците со калциум ацетат, соединение за кое се верува дека за себе врзува дел од штетните честички во воздухот.

Трајановски рече дека засега нема услови да се воведе систем „пар – непар“, но побара  од министерствата за животна средина и просторно планирање, за внатрешни работи и за здравство да предложат измени во законот за да може да се спроведува оваа мерка.

Тој апелираше вработените во Град Скопје да доаѓаат на работа со градски автобуси, а Град Скопје и јавните претпријатија ќе ги ослободат од работа бремените жени и лицата над 60 години со хронични заболувања. Службените возила на Град Скопје ќе се користат исклучиво за потребите на градскиот инспекторат.

– Во врска со шпекулациите што се појавија во јавноста дека топланите загадуваат, инспекцискиот надзор спроведен викендов во сите топлани покажа дека сите тие работат исклучиво на гас – рече градоначалникот на Скопје.


Забраната за товарни возила за влез во Грција сè уште важи


Скопје, 12 јануари, 2017 - 10:04 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, на места со остатоци од снег, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила има на планинскиот премин Пресека, како и на патниoт правец Маврово – Дебар, каде за другите возила задолжително е користење на зимска опрема.

Поради лошите временски услови и состојбата на патиштата, не се дозволува влез на товарни возила и на автобуси во Грција.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Д.Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Забранет влез за камиони и за автобуси во Грција, поради лошите временски услови


Скопје, 11 јануари, 2017 - 18:55 (META) 

Сообраќајот по државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, со остатоци од снег на коловозот, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Од АМСМ велат дека поради лошите временски услови и состојбата на патиштата, не се дозволува влез на товарни возила и на автобуси во Грција.

Забранa за сообраќај за тешки товарни возила има и на патниот правец Маврово – Дебар.

Снег со слаб интензитет провејува во Делчево, Крива Паланка и во Маврово. Поради ниската температура, на места е можна појава на голомразица.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Манчевски: Груевски прв да го замени „мерцедесот“ од 600.000 евра со електричен автомобил


Скопје, 26 септември, 2016 - 17:26 (META) 

Ако обвинетиот Груевски навистина веруваше во електрични автомобили и самиот ќе нарачаше еден наместо да нарачува луксузни „мерцедеси“ од 600.000 евра, вели потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, како реакција на најавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за нови мерки во областа на автомобилизмот и заштита на животната средина.

– Доцна е Груевски да ветува мерки со кои покажува лажна грижа за животната средина. Изминатите години Груевски и Коце Трајановски целосно го уништија зеленилото во главниот град и секаде каде што стигнаа, направија Скопје, заедно со Тетово и со Битола, да биде меѓу најзагадените градови во Европа. Впрочем, и во делот на гасификација на Македонија, само Струмица и Куманово се единствените два гасифицирани града во Македонија каде што СДСМ има градоначалници од своите редови. Вистинската гасификација на Македонија ќе се случи по изборите на 11 декември од владата предводена од СДСМ – вели Манчевски.

Манчевски рече дека Груевски знаел само да спроведува пропаднати проекти чијашто единствена цел е неговата јавна промоција и сликање.


Скопскиот „трамвај наречен (пуста) желба“, Груевски го смести во историјата


Скопје, 26 септември, 2016 - 16:58 (META) 

Владејачката партија бега од идејата за трамвајски превоз во Скопје. Откако скопскиот градоначалник, Коце Трајановски, во март 2015 година го стави проектот во мирување, денеска и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, најави дека наместо трамвај, Градот Скопје ќе набави „зглобни дводелни електрични автобуси со дизајн на трамвај“.

– Иако се планираше, трамвајот не се реализираше само поради високата цена што ја побараа сите производители и можни концесионери, и со која, за да има приближно иста цена како автобусот, требаше две третини од цената да ја субвенционира државата, што заедно со инвестицијата за копање и за поставување шини, како и за набавка на возилата за трамвај, ќе ја чинеше државата годишна субвенција меѓу 11 и 14 милиони евра во период од 30 години – рече Груевски.

По два неуспешни тендери на Град Скопје за избор на фирма која ќе учествува во изградбата на трамвајска линија, во март 2015 година Трајановски го стави овој проект во мирување. Сепак, рече дека Градот не се откажува од овој проект.

– Градот Скопје нема да се откаже од изградба на трамвај. Имаме контакт со странска компанија која предложи во друга форма да го гради градскиот трамвај, така што Градот Скопје со помош на Владата не се откажува – изјави тогаш Трајановски.

Проектот за изградба на трамвај е дел и од изборната програма на Трајановски:

„Градот Скопје ќе продолжи со постапките за изградба на трамвај во Скопје, по пат на јавно-приватно партнерство. Преку овој проект се очекува да се надгради досегашниот концепт на јавен превоз во градот Скопје, кој покажува одделни недостатоци и ќе се воведе побрз и поголем капацитет на јавен превоз на патници“.

Желбата за трамвај датира уште од времето на поранешниот градоначалник, Трифун Костовски. Во 2013 година беше поништен првиот тендер затоа што само една фирма достави понуда, но не ги исполнуваше условите. Веднаш потоа беше распишан вториот, кој заврши без доставена понуда.