!На 1 февруари 2017 година, заврши промотивниот период на слободно користење на содржините на „Мета“. Во периодот што претстои го воведуваме новиот систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително

Бесплатен јавен превоз во Скопје поради загадувањето


Скопје, 6 февруари, 2017 - 14:21 (META) 

Бесплатен јавен превоз од денеска – и во автобусите на ЈСП и во тие на приватните превозници, миење на улиците и контрола на градилиштата и на возилата што ги напуштаат градилиштата, како и повик граѓаните да одат на работа или на факултет со автобус наместо со автомобили, се мерките на Град Скопје за справување со енормното загадување на воздухот во последниве седмици, објави денеска на прес-конференција градоначалникот Коце Трајановски.

Овие мерки и препораки ќе важат сè до намалување на загадувањето под прагот на алармирање.

Ќе се врши и интензивно миње на улиците.

– Го задолжувам ЈП „Комунална хигиена“ да го продолжи интензивното миење на градските улици и булевари што се во надлежност на Град Скопје и им препорачувам на скопските општини да го направат истото на улиците што се во нивна надлежност – рече Трајановски.

Скопскиот градоначалник најави и дека доколку временските услови се поволни за тоа, ќе продолжи прскањето на улиците со калциум ацетат, соединение за кое се верува дека за себе врзува дел од штетните честички во воздухот.

Трајановски рече дека засега нема услови да се воведе систем „пар – непар“, но побара  од министерствата за животна средина и просторно планирање, за внатрешни работи и за здравство да предложат измени во законот за да може да се спроведува оваа мерка.

Тој апелираше вработените во Град Скопје да доаѓаат на работа со градски автобуси, а Град Скопје и јавните претпријатија ќе ги ослободат од работа бремените жени и лицата над 60 години со хронични заболувања. Службените возила на Град Скопје ќе се користат исклучиво за потребите на градскиот инспекторат.

– Во врска со шпекулациите што се појавија во јавноста дека топланите загадуваат, инспекцискиот надзор спроведен викендов во сите топлани покажа дека сите тие работат исклучиво на гас – рече градоначалникот на Скопје.


Забраната за товарни возила за влез во Грција сè уште важи


Скопје, 12 јануари, 2017 - 10:04 (META) 

Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, на места со остатоци од снег, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила има на планинскиот премин Пресека, како и на патниoт правец Маврово – Дебар, каде за другите возила задолжително е користење на зимска опрема.

Поради лошите временски услови и состојбата на патиштата, не се дозволува влез на товарни возила и на автобуси во Грција.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Д.Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Забранет влез за камиони и за автобуси во Грција, поради лошите временски услови


Скопје, 11 јануари, 2017 - 18:55 (META) 

Сообраќајот по државните патишта се одвива во зимски услови по претежно влажни коловози, со остатоци од снег на коловозот, информираат од Автомото-сојузот на Македонија.

Од АМСМ велат дека поради лошите временски услови и состојбата на патиштата, не се дозволува влез на товарни возила и на автобуси во Грција.

Забранa за сообраќај за тешки товарни возила има и на патниот правец Маврово – Дебар.

Снег со слаб интензитет провејува во Делчево, Крива Паланка и во Маврово. Поради ниската температура, на места е можна појава на голомразица.

Во клисурите и во засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.


Манчевски: Груевски прв да го замени „мерцедесот“ од 600.000 евра со електричен автомобил


Скопје, 26 септември, 2016 - 17:26 (META) 

Ако обвинетиот Груевски навистина веруваше во електрични автомобили и самиот ќе нарачаше еден наместо да нарачува луксузни „мерцедеси“ од 600.000 евра, вели потпретседателот на СДСМ, Дамјан Манчевски, како реакција на најавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, за нови мерки во областа на автомобилизмот и заштита на животната средина.

– Доцна е Груевски да ветува мерки со кои покажува лажна грижа за животната средина. Изминатите години Груевски и Коце Трајановски целосно го уништија зеленилото во главниот град и секаде каде што стигнаа, направија Скопје, заедно со Тетово и со Битола, да биде меѓу најзагадените градови во Европа. Впрочем, и во делот на гасификација на Македонија, само Струмица и Куманово се единствените два гасифицирани града во Македонија каде што СДСМ има градоначалници од своите редови. Вистинската гасификација на Македонија ќе се случи по изборите на 11 декември од владата предводена од СДСМ – вели Манчевски.

Манчевски рече дека Груевски знаел само да спроведува пропаднати проекти чијашто единствена цел е неговата јавна промоција и сликање.


Скопскиот „трамвај наречен (пуста) желба“, Груевски го смести во историјата


Скопје, 26 септември, 2016 - 16:58 (META) 

Владејачката партија бега од идејата за трамвајски превоз во Скопје. Откако скопскиот градоначалник, Коце Трајановски, во март 2015 година го стави проектот во мирување, денеска и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, најави дека наместо трамвај, Градот Скопје ќе набави „зглобни дводелни електрични автобуси со дизајн на трамвај“.

– Иако се планираше, трамвајот не се реализираше само поради високата цена што ја побараа сите производители и можни концесионери, и со која, за да има приближно иста цена како автобусот, требаше две третини од цената да ја субвенционира државата, што заедно со инвестицијата за копање и за поставување шини, како и за набавка на возилата за трамвај, ќе ја чинеше државата годишна субвенција меѓу 11 и 14 милиони евра во период од 30 години – рече Груевски.

По два неуспешни тендери на Град Скопје за избор на фирма која ќе учествува во изградбата на трамвајска линија, во март 2015 година Трајановски го стави овој проект во мирување. Сепак, рече дека Градот не се откажува од овој проект.

– Градот Скопје нема да се откаже од изградба на трамвај. Имаме контакт со странска компанија која предложи во друга форма да го гради градскиот трамвај, така што Градот Скопје со помош на Владата не се откажува – изјави тогаш Трајановски.

Проектот за изградба на трамвај е дел и од изборната програма на Трајановски:

„Градот Скопје ќе продолжи со постапките за изградба на трамвај во Скопје, по пат на јавно-приватно партнерство. Преку овој проект се очекува да се надгради досегашниот концепт на јавен превоз во градот Скопје, кој покажува одделни недостатоци и ќе се воведе побрз и поголем капацитет на јавен превоз на патници“.

Желбата за трамвај датира уште од времето на поранешниот градоначалник, Трифун Костовски. Во 2013 година беше поништен првиот тендер затоа што само една фирма достави понуда, но не ги исполнуваше условите. Веднаш потоа беше распишан вториот, кој заврши без доставена понуда.


Малку волонтери во бесплатните автобуси на ЈСП кон поплавените подрачја


Скопје, 12 август, 2016 - 10:17 (META) 

Еден од автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) наменет за превоз на волонтери кои ќе помагаат во поплавените подрачја утрово во 9 часот тргна кон селото Стајковци, кое е едно од местата кои беа најпогодени во саботното невреме. Во автобусот има три девојки, волонтерки, кои на жителите во Стајковци ќе им помогнат во расчистувањето на нивните домови.

Девојките се качија на линијата која тргнува од Ѓорче Петров, поминува кај трговскиот центар „Сити мол“, во Карпош и „Југодрво“, во центарот на градот, а последната станица на која собира волонтери е кај хотелот „Континентал“.

Волонеторките велат дека одлучиле да помогнат затоа што веќе неколку дена ги гледале апелите за помош на социјалните мрежи, но немале како да се организираат за да одат во поплавените места. Тие носат средства за чистење и дезинфекција.

ЈСП пушти вкупно три линии кои ќе возат до поплавените подрачја.

Автобусите на ЈСП кон погодените подрачја ќе тргнуваат во три термини, 9, 12 и 15 часот од следните локации:

  • Ѓорче Петров – пред црквата „Св. Петар и Павле“, кон Карпош, спроти „Сити мол“, потоа продолжува кон
  • Центар – Југодрво, потоа кон Хотел „Континентал“ (спроти Општина Гази Баба) и продолжува кон крајната точка
  • Кисела Вода – пред општина Кисела Вода, продолжува кон Аеродром на булевар Србија пред ОКТА и продолжува кон крајната точка
  • Бутел – пред стара општина Бутел, продолжува кон црква „Св. Јован“ и продолжува кон крајната (Пункт кон Стајковци)

Автобусите кои ги певезуваат волонтерите се означени со бел лист хартија на кој пишува „бесплатен превоз“, „волонтери“ и „поплава“.

На последната станца за собирање на волонтери, кај хотелот „Континентал“ еден човек го замоли возачот на автобусот да почека десет минути за да дојдат уште волонтери, но, подоцна се предомисли и рече дека тие ќе дојдат со возила.

Автобусите на ЈСП за враќање на волонтерите од погодени подрачја кон градот ќе тргнуваат во 13, 16 и 19 часот.


Од 1 септември со картичка „скопска“ во сите автобуси


Скопје, 24 јули, 2016 - 15:55 (META) 

Од 1 септември целосно се укинуваат хартиените билети. Сите граѓани што се возат со јавниот превоз, задолжително ќе мора да користат персонализирана или непресонализирана картичка „скопска“, која ќе важи и за државните и за приватните автобуси. На тој начин ќе се забрза автобускиот превоз, а граѓаните ќе заштедат време, нерви и пари.

– Почнувајќи од 1 септември 2016 година, сите лица што ќе го користат јавниот превоз во Град Скопје, задолжително ќе мораат да ги користат картичките „скопска“, без разлика дали ќе користат возила од ЈСП Скопје или, пак, од приватните превозници – велат од Град Скопје.

Цените на услугите на ЈСП- Скопје и на приватните превозници ќе се изедначат.


„Ван Хол“ започна со изградба на втора фабрика во Бунарџик


Скопје, 18 мај, 2016 - 14:48 (META) 

Белгиската компанија „Ван Хол“ започна со изградбата на втората фабрика во технолошко-индустриската зона Бунарџик 2.

Изградбата на фабриката ќе се одвива во три фази, а вкупната инвестиција ќе чини 17 милиони евра.

Во фабриката во која ќе се произведуваат автобуси за американскиот пазар планирани се околу 400 вработувања.


Полицијата не дозволи „блиска средба“ меѓу двете групи демонстранти


Скопје, 21 април, 2016 - 22:02 (META) 

Голем број полицајци, меѓу кои и припадници на специјалните единици беа поставени кај Соборниот храм во центарот на Скопје за да спречат можен судир помеѓу демонстрантите на „Протестирам“ и поддржувачите на ГДОМ.

Откако заврши протестот пред Владата, демонстрантите од граѓанската иницијатива „Протестирам“ се упатија по булеварот Климент Охридски, каде беа спречени од полицискиот кордон бидејќи по булеварот Партизански одреди поддржувачите на ГДОМ се движеа кон автобусите со кои дојдоа од другите градови.

Граѓаните им довикуваа „Каде ви се сендвичите“, Одете си во автобусите“, „Никола на робија“ и „Оставка“.

Немаше инциденти меѓу полицијата и демонстрантите, но имаше силни негодувања заради автобусите со поддржувачите на ГДОМ кои го напуштаа Скопје.

По кратко време тие си заминаа, а ситуацијата во центарот на Скопје е мирна.

 


Исплашени од инцидентите, бегалците си заминуваат од Идомени


Атина, 13 април, 2016 - 9:46 (META) 

Околу 800 до 1.000 бегалци си заминаа од Идомени во последните 48 часа. Во понеделникот и во вторникот од Идомени заминаа 15 автобуси полни со бегалци, а во кампот и понатаму доаѓаат автобуси подготвени да ги пренесат бегалци до организираните центри.

Исплашени од насилството во неделата, бегалците кои се главно дојдени со семејства по повеќе од два месеци во Идомени одлучија да го напуштат кампот кој сметаат дека веќе не е безбеден ниту за нив, ниту за нивните деца.

Со заминувањето од Идомени бегалците покажуваат дека веќе се губи надежта дека ќе може како било да се премине границата и да се замине од Грција. Бегалците се префрлаат во центрите во Северна Грција и во Пиреја каде има место, а грчката влада бара празни стари индустриски хали околу Солун и Атина кои би можеле да се расчистат и да се уредат како привремени прифатни центри за бегалците.

Новиот бегалски центар Скарамага, кој е со капацитет за 1.000 луѓе, во рок од два дена се преполни и таму веќе има и повеќе од што може да собере. Идејата на грчката влада е да се најдат нови простори и да се обезбедат дополнителни 20.000 места за да може комотно да се згрижат сите бегалци од Идомени каде има повеќе од 10.000 бегалци во моментов, од Пиреја каде има околу 3.800 луѓе, но и од стариот аеродром Елинико каде веќе има околу 6.000 бегалци.

Грчката полиција која продолжува со построгите контроли на влезот на Идомени вчера приведе 17 странски активисти и волонтери од Германија, Британија, Шведска, Чешка, Австија, Португалија, Палестина, но и тројца Грци. Повеќето беа ослободени, а полицијата задржа само еден активист од Германија поради поседување нож.

Тензичната клима и насилството, за жал, продолжуваат во камповите. Тензично е и на Идомени, но и во Пиреја каде доцна ноќеска дојде до тепачка меѓу бегалци од Авганистан и од Сирија.

Во меѓувреме Европската комисија ѝ даде рок од две недели на Грција да се подобри начинот на кој се заштитуваат надворешните граници. Во европскиот извештај од надзорот на начинот на кој Грција се справува со бегалската криза, се наведува дека Грција има направедно напредок од последниот извештај, меѓутоа треба да направат уште ред други работи за да се осигури дека ќе може да продолжи да добива финансиска помош од ЕУ за неопходната инфраструктура, техничка и експретска помош за справување со бегалските проблеми.

Во извештајот е наведено дека од 2015 година Грција има добиено 181 милион евра за бегалската криза и тоа 75 милиони на државните органи како министерствата, полицијата, војската и 106 на невладини организаии како УНХЦР, Европската канцеларија за поддршка за азил и Меѓународната организација за миграција.