fbpx
Таг: автобуси

таг: автобуси

Возиме крш – просечната старост на автомобилите и автобусите се искачи на 19,5 години [инфографик]

По македонските патишта се вози крш од возила, чија што просечна возраст се зголемува од година во година. Нови загрижувачки податоци објави Државниот завод за статистика (ДЗС) за тоа каква била старосната возраст на возилата на крајот од 2021 година. Неславен рекорд на возниот парк е достигнат кај сите видови возила, но најзагрижувачка е состојбата кај регистрираните автомобили и...

РЕПОРТАЖА: Лисабон – град на шармантните стари трамваи и модерно метро [галерија]

Лисабон со право е една од најпосакуваните туристички дестинации во Европа поради богатото културно-историско наследство и неодоливата гостопримливост на неговите жители, збогатена со фактот дека градот е лоциран на брегот на Атланскиот океан. Сепак, едно парче од мозаикот што го прави Лисабон незаборавно место за патување е високоефикасниот и разновиден јавен превоз, кој е неизоставен дел од функционирањето на...

Дневниот билет почна да се продава и во возилата на ЈСП-Скопје

ЈСП-Скопје информира дека дневниот билет почна да се продава и во возилата на скопскиот јавен превоз. Тој чини 120 денари и важи за повеќекратно користење на сите линии во текот на еден ден, односно може да се користи за неограничен број преседнувања на сите линии, во период од 5 до 24 часот. Досега, дневниот билет беше достапен единствено во билетарниците...

Aвтобусите со број 19 не сообраќаат бидејќи Град Скопје не им плаќа на превозниците

Автобусите со број 19, кои сообраќаат во рамки на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) Скопје, се исклучени од сообраќај. Граѓаните се принудени да пешачат со километри за да фатат други линии со цел да стигнат до саканите дестинации. Според приватната компанија „Макекспрес“ која стопанисува со оваа линија, Град Скопје не им исплатил средства за превоз од февруари и заради тоа...

Две лица се тешко повредени во судар на два автобуси во Прилеп

Две лица се тешко повредени во судир на два автобуса утрово во 06.00 часот во прилепската населба Точила, а повеќе од 20 патници здобиле повреди кои не се животно загрожувачки. Повредените веднаш се упатени на лекарски преглед во Болницата во Прилеп, а една жена е оставена на болничко лекување. Од Основното јавно обвинителство Прилеп соопштија дека дежурен јавен обвинител заедно со...

Пуштен во продажба посебен дневен билет за јавниот автобуски превоз во Скопје

ЈСП Скопје соопшти дека од денеска во билетарниците и центрите за персонализација на јавното превозно претпријатие од денеска може да се купи поединечен дневен билет, по цена од 120 денари. Станува збор за посебен билет, кој важи за возење на сите линии на јавниот автобуски превоз се до крајот на денот, односно најрано може да се поништи во 5 часот,...

Јавниот превоз во Скопје лани со само 30 милиони патници, ќе почекаме на 250-те нови автобуси [инфографик]

ЈСП-Скопје и приватните автобуски превозници во 2021 година превезле вкупно 29.797.130 патници. Бројот на патници е зголемен за повеќе од 2 милиони во однос на 2020 година, но сепак бројката лани е речиси двојно помала во споредба со користењето на јавниот превоз од граѓаните пред појавата на ковид-19 пандемијата. Колку за потсетување, во 2019 година градско-приградските линии во Скопје...

Министерството за транспорт ја одзеде лиценцата на превозникот „Бога Транс“

По барање на Државниот инспекторат за транспорт, Министерството за транспорт и врски донесе Решение за одземање на лиценцата за работа на  превозникот „Бога Транс“ од Скопје. „Министерството за транспорт и врски донесе Решение со кое привремено му се забранува вршење на дејност на превозникот, со што му се одземаат лиценците за внатрешен и за меѓународен превоз на патници, како и...

Град Скопје: Тендерот за изградба на првата БРТ-линија е стопиран, нема понуди од компании

Вчера заврши првата фаза од тендерската постапка за изградба на првата линија од брзиот автобуски превоз - БРТ од Ново Лисиче до Ѓорче Петров. Тендерската постапка што е објавена на веб-страницата на ЕБОР предвидуваше заинтересирани компании за учество на тендерот до Градот Скопје да ги достават своите претквалификациски понуди. Од Градот Скопје за Мета.мк информираат дека тендерската постапка е стопирана...

Експертите тврдат: Во земјава не постои систем за ефикасна контрола на транспортните компании

Контролите што се спроведуваат во превозот на патници со автобуси и комбиња не се строги, не се редовни и се без резултати. Постојат делови од различни институции кои функционираат независно едни од други, без директна поврзаност меѓу истите. Државниот инспекторат за транспорт и да има 100 инспектори, тие нема да можат ниту основните контроли да ги направат како што...

Кобниот автобус поминал технички преглед во октомври, но не бил пријавен во базата на Министерството за транспорт

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на вечерашната прес-конференција по повод автобуската несреќа што се случи во Бугарија, изјави дека на кобниот автобус-учесник во незгодата последна извршена проверка на техничката исправност му била направена на 5 октомври 2021 година. Тој рече дека првичните информации говорат оти во автобусот имало двајца возачи. Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски изјави дека...

Експертите ѝ порачуваат на Арсовска во однос БРТ системот: Не брзајте со стратешки одлуки!

За 1% пропадна референдумот за воведување на трамвај во Скопје кон крајот на 1980-тите години, по што беа потребни 30 години за да почне повторно да се спроведува постапка за воведување на алтернативен јавен превоз во главниот град. Не брзајте со одлуките, е ставот на експертите по вчерашната изјава на скопската градоначалничка Данела Арсовска дека нема да го реализира...

Порталб: Од денеска започна да функционира јавниот превоз во Тетово, возењето сé уште е бесплатно

Денеска почнаа да сообраќаат редовните автобуски линии во Тетово, со распоред од понеделник до сабота, во периодот од 06 до 20 часот. Билетите сé уште не се во продажба, затоа возењето сé уште е бесплатно, но според ЈП „Тетово транспорт“ билетите ќе бидат готови набргу. Порталб.мк испрати прашања до ова претпријатие во врска со работата на автобусите, но одговорот...

Порталб: Автобусите во Тетово ќе сообраќаат од понеделник до сабота од 06 до 20 часот

Јавното претпријатие „Тетово транспорт“ преку Фејсбук информираше за автобуските линии што ќе сообраќаат во Тетово од понеделник до сабота од 06 до 20 часот, пренесува „Порталб.мк“. Линија број 1 На секои 30 минути, со почеток во 06:00 часот Поаѓање од: „Автобуска станица“, „Зелен пазар“, „Центар“, „Шарена џамија“, „Средно медицинско училиште“, „Универзитет во Тетово“, „Универзитет на Југоисточна Европа“. Враќање од: "Универзитет на Југоисточна Европа", "Универзитет...

Вистиномер: Не е точно дека автобусите од Тетово за Германија се полнат само со иселеници

Автобускиот превоз до и од Европа не носи само луѓе кои заминуваат на печалба. Има луѓе кои одат во посета на роднини и пријатели во Германија, има патници кои се возат поради туристички цели, како и разни други причини. Дел од патниците се упатуваат кон Европа и остануваат таму само по 90 дена, односно максималниот дозволен престој во земјите...

Од утре повеќе градски автобуси во Скопје, пензионерите и понатаму не може да се возат бесплатно

Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП) - Скопје соопшти дека од утре, 1 септември, поради почетокот на учебната година и очекуваната поголема фрекфенција на корисници на јавниот превоз, во сообраќај ќе бидат вклучени зголемен број автобуси на градските и приградските линии. Автобусите ќе сообраќаат по делничен возен ред, односно јавниот превоз ќе го опслужуваат зголемен број на возила во споредба со изминатите...

Во август ќе се распише тендерот за изградба на првата БРТ линија од Ново Лисиче до Ѓорче Петров

Меѓународниот тендер за изведба на првата БРТ линија во Скопје од Ново Лисиче до Ѓорче Петров ќе биде распишан во текот на август годинава, изјави градоначалникот Петре Шилегов на денешната презентација на системот за брз автобуски превоз во Скопје што се одржа во хотелот Хилтон. Тендерската постапка ќе се состои од две фази, при што најпрво ќе следи претквалификациската фаза...

ЈСП: Бесплатниот превоз за ученици и средношколци во Скопје не важи за време на летниот распуст

ЈСП-Скопје ги информира основците и средношколците дека ученичките билети за бесплатен превоз не важат за време на летниот распуст. Наместо бесплатен превоз, во претстојните летни месеци на основците и на средношколците им се нуди можност да купат месечен билет по повластена цена. Месечен билет за јули или август чини 600 денари, информираат од ЈСП. Месечниот билет за основците и средношколците...

Во јавниот превоз повторно санкционирани 59 возила, дури 27 од нив имале неисправни кочници

Полицијата упорна да ги санкционира транспортерите кои превезуваат патници со неисправни возила, но и дел од нив упорно продолжуваат да возат со превозни средства со кои можат да ја загрозат безбедноста на граѓаните. По неколкуте сообраќајни несреќи во кои учествуваа автобуси и комби возила, меѓу кои најтешката се случи во февруари 2019 година со автобусот на „Дурмо турс“ кај...

Ковид-19 предизвика финансиски штети во транспортот и во првиот квартал од годинава

Ковид-19 пандемијата продолжува да предизвикува финансиски штети и намалување на обемот на работа на транспортот во земјава. Според податоците на Државниот завод за статистика, во превозот на патници забележано е значително намалување на нивниот број во првите три месеци од 2021 година. Бројот на превезени патници во патниот патнички превоз изнесувал 580.000, во градско-приградскиот превоз 8.562.000, во железничкиот превоз...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...