fbpx

Вучиќ: Нема да ѝ дозволиме на „големата Франција“ да ја понижува Србија

-

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека на Франција, чиј суд го ослободи поранешниот командант на ОВК, Рамуш Харадинај, и одби да го екстрадира во Србија, ќе ѝ биде упатена протестна нота и дека амбасадорот на Србија во Париз ќе биде повикан на итни консултации во Белград.

На прес-конференцијата по вонредната владина седница, Вучиќ рече дека никому, па дури ни на „големата Франција“ нема да ѝ биде дозволено да ја понижува Србија, бидејќи тоа не е политичко прашање, туку дека се работи за највисоките морални принцпипи.

Вучиќ рече дека за ова прашање разговарал со рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, и дека за ова со писмо ќе ги извести сите земји членки на Обединетите нации.

„Ова денеска не е голема победа на Албанците, туку голема победа на злосторниците. Наша обврска е поради жртвите да ја продолжиме нашата борба од која нема да отстапиме“, рече Вучиќ, кој одлуката на судот во Колмар ја оцени како „срамна, скандалозна, противправна, неправична и, пред сè и над сè, политичка“.

Рамуш Харадинај беше уапсен на 4 јануари на границата помеѓу Швајцарија и Франција, врз основа на потерница на Интерпол, која по него ја распиша Србија, која од Франција бараше тој да биде екстрадиран поради обвинувањата за воени злосторства на Косово во 1998 и во 1999 година.

Истрагата против Харадинај во Србија беше почната во 2004 година, а во јануари годинава таа беше проширена со нови докази кои беа доставени до судот во Колмар. Против Харадинај се водеше постапка и во Хашкиот трибунал, но во 2012 година тој беше ослободен од сите обвиненија.

МОН: Запишувањето вонредни ученици во медицинските училишта се става во мирување

Сите јавни средни училишта во државата кои имаат добиено верификација за изведување на настава од здравствена струка се известени дека запишувањето на вонредни ученици се става во мирување, почнувајќи...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
lynda course free download
download huawei firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy free download