fbpx
Таг: амбасадор

таг: амбасадор

Бугарија го врати својот амбасадор во Скопје

Бугарскиот амбасадор во Скопје, Ангел Ангелов, којшто беше повлечен во Софија по инцидентот со тепањето на охриѓанецот Христијан Пендиков, се вратил во Скопје вчера, јави бугарскиот онлајн-медиум mediapool.bg повикувајќи се на бугарското МНР. Од министерството велат дека Ангелов бил дел од официјалната делегација на бугарскиот министер за внатрешни работи Иван Демерџиев вчера и потоа останал во Скопје. Демерџиев вчера имаше...

Зеќир Рамчиловиќ ќе биде амбасадор во Црна Гора, нова пратеничка од СДСМ во Собранието

Зеќир Рамчиловиќ, независен пратеник од владејачката коалиција на СДСМ во Собранието на РСМ ќе биде новиот македонски амбасадор во Црна Гора, откако денеска му беше одобрено новото назначување за амбасадор во Црна Гора. На негово место, нова пратеничка од СДСМ и коалицијата од 3-та изборна единица ќе биде Даниела Стојановска - Пановска, професорка во средно училиште. Крајот на мандатот на Рамчиловиќ...

Контраспин: Милошоски знае дека НАТО не му верува на Димовски, а во Москва би бил добредојден!?

Виктор Димовски кој секако сноси одреден степен на одговорност за скандалот со Онишченко, можеби и нема да замине за амбасадор во Париз. Но, секако, тоа нема да биде поради она за што спинува Милошоски, дека НАТО не му верувал, а во Москва би бил подобредојден, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Антонио Милошоски во интервју даде...

АА: МНР да го повика рускиот амбасадор Баздникин по твитот „Косово е Србија, Крим е Русија“

Опозициската партија Алијанса за Албанците (АА) денеска побара од министерот за надворешни работи Бујар Османи да го повика рускиот амбасадор во земјава, Сергеј Баздникин за да побара објаснување и да протестира за објавениот твит од Руската амбасада во Скопје, со кој е објавена фотографија од националистички мурал во Косовска Митровица, на кој стои „Косово е Србија, Крим е Русија“....

Рускиот амбасадор со пропаганда го одбележа Денот на победата над фашизмот во Скопје

Рускиот амбасадор во земјава, Сергеј Баздникин на денешното одбележување на Денот на победата над фашизмот - 9 Мај неосновано ја изедначи борбата против нацизмот во Втората светска војна со актуелната руска воена инвазија на Украина, тврдејќи дека нацизмот се вкоренил на украинската земја. Во својот пропаганден говор пред руското спомен-обележје позади Универзалната сала, амбасадорот Баздникин рече дека Русија не е...

Вистиномер: Клик-бејт наслов прикрива дека поранешен, а не актуелен амбасадор бара оставка од Заев

Целта на овој наслов не е точно и сеопфатно да ја информира јавноста, туку да ја наведе во погрешна насока заради зголемување на читаност и кликови. Насловот е сензационалистички и манипулативен за читателите, затоа што кога ќе кликнат на текстот ќе сфатат дека се измамени и дека не станува збор за актуелен амбасадор, туку за поранешен македонски амбасадор во...

Рикер назначен за привремен амбасадор на САД во Лондон

Амбасадорот Филип Рикер е назначен за шеф на мисијата на Амбасадата на САД во Лондон, привремено, во отсуство на амбасадор, соопшти Стејт департментот, пренесе Гласот на Америка. Тој ќе ја презеде оваа функција на први август. Амбасадорот Рикер во моментов е в.д. помошник државен секретар на САД за Европа и Евроазија. Рикер беше амбасадор на САД во Северна Македонија од...

Новиот амбасадор на ЕУ, Гир му ги предаде акредитивните писма на претседателот Пендаровски

Новиот шеф на Делегацијата на Европската Унија во Скопје, амбасадорот Дејвид Гир денеска му ги предаде акредитивните писма на претседателот Стево Пендаровски. „Амбасадорот Гир вети дека во текот на целиот мандат ќе работи со институциите, политичките сили и сите чинители и сектори на општеството низ целата земја. Претседателот и амбасадорот Гир разменија мислења во врска со процесот на интеграција на...

Од Кина пристигна помош во тестови и заштитна опрема

Вицепремиерот Бујар Османи преку Фејсбук објава информираше дека пристигнала хуманитарна помош од Кина. “Пристигна и последната пратка од кинеската помош во тестови и лична заштитна опрема. Со амбасадорот одржавме онлајн пресконференција“ – напиша Османи. https://www.facebook.com/bujar.osmani.942/videos/1245977728939461/ Вицепремиерот е во домашна изолација откако беше на средба со кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски, за кој се потврди дека е позитивен на корона вирусот.

Дане Талески кандидат за амбасадор во НАТО

Советникот за надворешна политика на премиерот Зоран Заев, Дане Талески е кандидат за амбасадор во НАТО. Кандидатурата на Талески, министерот за надворешни работи Никола Димитров ќе ја достави на владина седница в четврток. Амбасадорското место во НАТО досега не беше пополнето, а Заев и Димитров изминатиот период говореа дека во моментов кога земјата е пред прагот на полноправно членство во Алијансата,...

Галовеј: Северна Македонија работеше, но треба да работи уште повеќе за да ја врати довербата во судството

Амбасадорката на Велика Британија, Рејчел Галовеј, во интервју за „Порталб.мк“ зборува за процесот на реформи во јавната администрација и судството. Таа вели дека спроведувањето на законите и плановите е клучот за враќање на довербата на луѓето во институциите и дека Северна Македонија треба да пристапи на решавањето на овој проблем систематски. Го споменува случајот „Рекет“ како разочарувачки и зборува...

Кристијан Тимоние: Да не бидеме заложници на логиката дека на Северна Македонија треба да ѝ се даде датумот како подарок

Во интервју за порталот „Порталб“, амбасадорот на Франција во земјава, Кристијан Тимоние, зборува за очекувањата на неговата земја од Северна Македонија пред решавачкиот момент за евроинтеграциите, односно очекувањата во средината на месецов земјава да добие датум за старт на преговорите. Францускиот амбасадор во изминатиов период постојано потсетуваше дека реформите мора да бидат видливи и реални и за граѓаните и за...

Македонија го доби првиот амбасадор на Грција – Јанакакис унапреден од шеф на Канцеларијата за врски

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ги прими акредитивните писма од страна на Димитрис Јанакакис, вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Грција во Република Северна Македонија. Јанакакис од 2016 година беше шеф на Канцеларијата за врски на Грција во Скопје, а со овој чин тој станува официјален дипломатски претставник, според Преспанскиот договор. „Изразувајќи задоволство од отворањето на ново...

Пајат: САД нема зошто да се меша во спроведувањето Преспанскиот договор

Во однос на сите работи околу Преспанскиот договор, ќе оставам грчката влада да зборува за тоа. САД се фокусирани на зачленувањето на Северна Македонија во НАТО и на тоа ќе се насочиме и есенва, вели амбасадорот на САД во Грција, Џефри Пајат, во интервју за грчкиот весник „Катимерини“. - Посебно во поглед на Преспанскиот договор, ќе оставам да зборува грчката...

Кејт Брнс положи свечена заклетва како нова амбасадорка на САД во Република Северна Македонија

Кејт Мери Бирнс (Kate Marie Byrnes) положи свечена заклетва како нова амбасадорка на САД во Република Северна Македонија. Брнс е амбасадорка од кариера и доаѓа од Атина каде што ја вршеше функцијата заменик амбасадор на САД во Грција од септември 2017 година. Претходно таа била заменик-шеф на мисија и заменик- постојан претставник на Мисијата на САД во Организацијата за безбедност и...

Заев на проштална средба со Бејли: Договорот од Преспа е огромен исчекор

Премиерот Зоран Заев вчера во проштална посета  го примил амбасадорот на САД во заминување, Џес Бејли, а на средбата и двајцата соговорници како најважното постигање во Македонија во текот на мандатот на Бејли го одбележале разрешувањето на спорот со Грција. Заев се заблагодарил на амбасадорот за активната поддршка на напорите за движење кон НАТО и ЕУ, додека Бејли истакнал дека...

Бејли ќе замине од Македонија во март

Американскиот амбасадор Џес Бејли најави дека ќе го напушти Скопје во март и дека наскоро потоа ќе се пензионира откако 34 години бил дел од Стејт департментот. „Ми беше најголема чест да работам со овој фантастичен тим, секој ден, во текот на изминатите четири години. Кејпи и јас со нетрпение очекуваме да им се заблагодариме на пријателите и колегите низ...

Лавров го демантираат пратениците од опозицијата што гласаа за уставните измени

Сергеј Лавров, министерот за надворешни работи на Русија во интервју за грчкиот весник „Ефимерида тон синдактон“ објавено денеска, обвини дека се случува грубо систематско мешање на САД и ЕУ во внатрешните работи на Македонија. Во тој контекст тој рече дека „Собранието на 19 октомври се протурка одлука за уставни измени со уцени и поткуп на пратениците од опозицијата. Во тоа...

Почина Љубиша Георгиевски

Утрово на 81 година почина Љубиша Георгиевски, театарски и филмски режисер, драмски писател, теоретичар на театарот и професор по театарска режија и актерска игра. Веста за смртта на Георгиевски на социјалните мрежи ја објави актерот Роберт Вељановски. Љубиша Георгиевски е роден во Битола на 30 мај 1937 година. Тој беше и кандидат за претседател на државата во 1994 година, а беше и...

Кејт Брнс номинирана за нова амбасадорка на САД во Македонија

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја предложи Кејт Мери Брнс (Kate Marie Byrnes) за нов амбасадор на САД во Македонија која треба да дојде на местото на сегашниот амбасадор Џес Бејли. Според соопштението од Белата куќа, Кејт Мери Брнс е амбасадорка од кариера и доаѓа од Атина каде што ја вршела функцијата заменик амбасадор на САД во Грција од септември...

Битолчани на протест за смртта на Јана: „Немаме солзи да ви ги исплачиме гревовите“

Под мотото „Правда за Јана“, „Сите сме Јана“ на плоштадот „Магнолија“ во Битола се одржа протест за смртта на шестгодишното девојче кое минатата среда почина на детското одделение во...