fbpx
Таг: Влада на Србија

таг: Влада на Србија

Србија од утре е во петдневен локдаун

Србија вовeдува нови, поостри мерки во борбата против корона вирусот. Од вечерва на полноќ сѐ ќе биде затворено, освен продавниците за храна, аптеките и бензинските пумпи, мерка што важеше изминатиот викенд. Тоа го изјави премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, која додаде дека ова мерка ќе важи најмалку до понеделник, како и дека засега нема да се воведува полициски час. „Апелирам...

Ана Брнабиќ е мандатар за состав на новата српска влада, пресече Вучиќ

Мандатар за составување на новата влада на Србија ќе биде Ана Брнабиќ, соопшти денеска српскиот претседател, Александар Вучиќ. Доколку ја добие поддршката од собранието, Брнабиќ ќе биде првата жена премиер на Србија и прва личност на оваа функција која отворено се декларира како припадничка на ЛГБТ-заедницата. „Сметам дека Ана Брнабиќ ги поседува стручните и лични квалитети за извршување на функцијата...

Вучиќ: Нема да ѝ дозволиме на „големата Франција“ да ја понижува Србија

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека на Франција, чиј суд го ослободи поранешниот командант на ОВК, Рамуш Харадинај, и одби да го екстрадира во Србија, ќе ѝ биде упатена протестна нота и дека амбасадорот на Србија во Париз ќе биде повикан на итни консултации во Белград. На прес-конференцијата по вонредната владина седница, Вучиќ рече дека никому, па дури...

Владата на Србија бара концесионер за белградскиот аеродром „Никола Тесла“

Владата на Србија и белградскиот аеродром „Никола Тесла“ објавија јавен повик за давање под концесија на аеродромот на 25 години, јавува дописникот на „Мета“ од Белград. Концесијата се дава за финансирање, развој преку изградба и реконструкција, одржување и управување со инфраструктурата на аеродромот, како и извршување на дејноста оператор, се наведува во повикот објавен на интернет-страницата на белградскиот аеродром. На...

Јеремиќ: Интензивно размислувам за кандидатура за претседателските избори

Претседателот на Центарот за меѓународна соработка и одржлив развој и поранешен министер за надворешни работи на Србија, Вук Јеремиќ, денеска изјави дека интензивно размислува и ја разгледува можност да се кандидира на претседателските избори во Србија, кои треба да се одржат следната година. „Кога би се кандидирал, тоа би била најважната одлука во мојата кариера и поради тоа многу сериозно...

Николиќ: Претседателските избори можно е да се одржат на 9 април, следната година

Српскиот претседател, Томислав Николиќ, денеска изјави дека разговарал со премиерот и лидер на Српската напредна партија, Александар Вучиќ, околу неговата кандидатура за претседател на државата и ги потврди информациите во медиумите дека претседателските избори е можно да се одржат на 9 април, следната година. Прашан за евентуално одржување и на вонредни парламентарни избори на истиот датум, за што исто така...

Вистиномер: Нема докази дека на ова видео се прикажани починати лица од вакцина во Диселдорф

Самиот факт што смртта настапила после вакцинацијата, не докажува дека вакцината ја предизвикала смртта и тоа го наведуваат сите релевантни државни агенции чија задача е да собираат пријави за...