fbpx
Таг: консултации

таг: консултации

Почнаа консултациите за нова влада на Бугарија – Радев прво прашал за став за Северна Македонија

Времето на едноличната премиерска власт заврши, порача претседателот на Бугарија, Румен Радев, почнувајќи ги претпладнево консултациите со парламентарните партии за формирање на новата влада на Бугарија, јави бугарски „Медиапул“. „Ефикасно управување во формата на коалиција може да постои само ако има взаемно почитување меѓу партнерите. Времето на едноличната премиерска власт заврши и надежта тоа да се поврати беше категорично отфрлено...

Напорите на претседателот Радев за формирање нова влада на Бугарија досега без резултат

Претседателот на Бугарија, Румен Радев, денеска организираше втор круг консултации со политичките партии застапени во парламентот на Бугарија, во обид да се формира нова редовна влада, јавија бугарските медиуми. Во моментов со Бугарија управува техничка влада што Радев ја формираше по избориет во април годинава, кога ниту една партија не успеа да формира влада. Потоа беа закажани уште едни, вонредни,...

Консултациите за начинот на одложување на изборите ќе продолжат и во следните денови

Вечерва во Кабинетот на Претседателот се одржa средба на експерти по право и уставно право, по барање на политичките лидери кои присуствуваа на лидерската средба претходно во текот на денот, а со цел да се утврдат правните аспекти на одлуката за одложување на изборите закажани за 12 април оваа година. На средбата се дискутирало за повеќе можни решенија што произлегуваат...

Започнати се консултации за измени на законите за вработените во јавниот сектор

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) организираше работилница, со цел започнување на консултативниот процес за измени на Законот за вработени во јавен сектор и Законот за административни службеници. Како што истакна, државниот секретар на МИОА, Јахи Јахија, на оваа работилница, институциите кои се опфатени со Законот за вработените во јавниот сектор имаа можност да ги претстават ставовите и предлозите...

ММФ на консултација со бизнис-секторот: Структурни реформи за економски развој

Претседателката на Сојуз на стопански комори на Македонија (ССК), Данела Арсовска оствари редовна средба со шефицата на Мисијата на ММФ за Македонија, Џесмин Рахман која е во посета на нашата земја од 8 до 16 ноември, со цел да спроведе годишен преглед на македонската економија. На средбата се дискутирало за предизвиците на приватниот сектор и деловниот амбиент во земјата. Арсовска ја...

Трговската војна помеѓу САД и Кина се повеќе се заострува, Трамп воведува нови царини

Соединетите Американски Држави направија нов список на увозни кинески производи во вредност од 200 милијарди долари годишно на кој од септември би можела да биде воведена царина, изјави американскиот трговски претставник Роберт Лајтхајзер. Владата на американскиот претседател Доналд Трамп го зголеми притисокот во трговската војна против Пекинг минатата недела и воведе данок на 34 милијарди долари увоз од Кина, во...

Делегации на македонското и на грчкото МНР ќе одржат состанок утре во Скопје

Седмата рунда на консултации помеѓу министерствата за надворешни работи на Македонија и на Грција, како дел од мерките за градење на доверба помеѓу двете земји, ќе се одржи утре во зградата на министерството за надворешни работи во Скопје, со почеток во 09.55 часот, информираа од таму. „Се очекува во двете делегации учество да земат и претставници на повеќе ресорни институции“, се...

Палестинците го отповикаа својот дипломатски претставник во САД

Палестинците денеска соопштија дека го отпoвикале својот дипломатски претставник во Соединетите Американски Држави за „консултации“, неколку недели откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим како главен град на Израел, јавува „Би-би-си“. Палестинскиот претседател Махмуд Абас изјави дека нема да прифати никаков мировен план од САД по одлуката на Трамп, која предизвика протести и судири во појасот Газа. На 21 декември...

Реформаторите во ВМРО-ДПМНЕ ќе го соопштат ставот за партискиот конгрес на 17 декември

Внатрепартиската иницијатива за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ почна консултации со сите активисти во ВМРО-ДПМНЕ, за изградба на обединувачки став за претстојниот конгрес кој ќе се одржи на 23 декември, информираат од таму. „Во таа насока извршени се консултации со сите заинтересирани кандидати за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. Во рамки на овие активности, почнати се консултации и со ФРОДЕМ, Форумот на слободоумни...

Владатa без избрзани заклучоци ги поздрави најавите на Белград за пријателски односи

Владата попладнево соопшти дека без да носи избрзани заклучоци во врска со повлекувањето на целокупниот персонал од амбасадата на Србија во земјава на консултации во Белград, ги поздравува најавите на официјален Белград за „заштита на пријателските односи и за враќање на состојбите во вообичаени рамки“ „Република Македонија развива пријателски односи со сите соседни земји. Новата Влада на Република Македонија е...

МНР: Персоналот на амбасадата на Србија повикан на консултации во Белград

Министерството за надворешни работи денеска добило нота од амбасадата на Република Србија во Скопје, во кое било известено дека персоналот на амбасадата е повикан на консултации во Белград, соопштуваат од МНР. „МНР на Република Македонија не е запознаено со причините за оваа одлука и во тој правец, воспоставува комуникација со МНР на Република Србија во насока на утврдување на причините...

Граѓанските организации бараат консултативен совет за реформите

Надградена верзија на предлогот на граѓанските организации за итни демократски реформи за следните 6, 9 и 12 месеци, денеска беше презентирана на прес-конференција во име на 73 граѓански организации и експерти. Предлозите за реформи се изработени од страна на 146 учесници на Форумот на граѓански организации на 4 и 5 јули годинава, а се надоврзуваат на основниот документ изработен...

Вучиќ: Нема да ѝ дозволиме на „големата Франција“ да ја понижува Србија

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека на Франција, чиј суд го ослободи поранешниот командант на ОВК, Рамуш Харадинај, и одби да го екстрадира во Србија, ќе ѝ биде упатена протестна нота и дека амбасадорот на Србија во Париз ќе биде повикан на итни консултации во Белград. На прес-конференцијата по вонредната владина седница, Вучиќ рече дека никому, па дури...

Нова средба од редовните консултации на Македонија со НАТО

Нова средба од редовните билатерални консултации помеѓу Република Македонија и НАТО се одржува од претпладнево во Клубот на пратениците во Скопје. На консултациите, како што соопшти Министерството за одбрана, ќе се разговара за напредокот на одбранбените подготовки на Македонија за интеграција во Алијансата.

ЕУ: Иванов да направи итни консултации со партиите и да определи нов мандатар

Европската Унија очекува од претседателот на државата, Ѓорге Иванов, „да изврши итна и отворена консултација“ со политичките партии во земјата и „бргу да определи лидер за формирање влада“, изјави на прес-конференција портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич. Изјавата на Коцијанчич доаѓа по истекот на рокот од 20 дена, во кој лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, и ДУИ не успеаја да...

Река: За Албанија е важно Албанците во Македонија да имаат максимални права

Албанија има уставна обврска да се грижи за сите наши сонародници кои живеат надвор од територијата на земјата. Не се работи за мешање во внатрешните работи на Македонија, туку за консултации со политичките лидери на Албанците од Македонија, вели албанскиот амбасадор, Фатос Река, во неделното интервју за „Радио Слободна Европа“. - Оваа платформа на политичките партии на Албанците е составена...

Ванхауте: Преговорите за медиумите во моментов се целосно блокирани

Очигледно нема договор, ситуацијата во моментов е целосно блокирана и сега спроведуваме билатерални консултации сo партиите на ниво на меѓународна заедница за да видиме како да продолжиме во наредните часови, изјави вечерва белгискиот посредник Питер Ванхауте, пренесува „Телма“. Според неговите очекувања, можно е околу 20 часот вечерва преговарачките групи на четирите партии потписнички на Договорот од Пржино да одржат нов...

Русија ги повика челниците на Сирија на мировни консултации

Претставници на сириската влада и на поделената опозиција би можеле следната недела да се сретнат во Москва, додека Русија инсистира на постигнување политичко решение, соопшти денеска висок руски претставник. - Следната недела ќе повикаме претставници на опозицијата на консултации во Москва - соопшти за „Интерфакс“, заменикот на рускиот министер за надворешни работи, Михаил Богданов, додавајќи дека на состанокот веројатно ќе учествуваат и...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...