fbpx
Таг: протестна нота

таг: протестна нота

МНР го осуди инцидентот со „Цар Борис III“ во Охрид, Бугарија со протестна нота и реакција до Брисел

Македонското Министерство за надворешни работи (МНР) најстрого го осуди вандалскиот чин што се случил вчера вечер, при што, меѓу другото,со употреба на оружје се оштетени стаклата на граѓанскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид. „Особено загрижува фактот што овие вандалски активности се повторуваат во многу краток период, имајќи предвид дека пред само неколку дена, на 20 ноември, бевме сведоци на...

МНР и врачи протестна нота на Унгарија поради бегството на Груевски

Министерството за надворешни работи упати протестна нота до Унгарија откако осудениот експремиер Никола Груевски избега во Будимпешта и побара азил. Во Министерството за надворешни работи бил повикан амбасадорот на Унгарија Ласло Дукс, на средба со државниот секретар Виктор Димовски. „Целта на средбата беше предавање на протестна нота од македонска до унгарска страна, а по повод последните информации поврзани со бегството на...

Вучиќ: Нема да ѝ дозволиме на „големата Франција“ да ја понижува Србија

Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека на Франција, чиј суд го ослободи поранешниот командант на ОВК, Рамуш Харадинај, и одби да го екстрадира во Србија, ќе ѝ биде упатена протестна нота и дека амбасадорот на Србија во Париз ќе биде повикан на итни консултации во Белград. На прес-конференцијата по вонредната владина седница, Вучиќ рече дека никому, па дури...

Турција упати протестна нота до Холандија

Официјална Анкара денеска на холандскиот дипломатски претставник во Турција му врачи нота со која протестира поради акцијата на полицијата во Ротердам, против „турските демонстранти во текот на изминатиот викенд“. Во протестната нота, како што соопшти турското МНР, се наведува дека полициската интервенција била несразмерна и се бараат правни мерки поради непримерното однесување на полицајците. Холандската полиција вчера со употреба на водени...

Курц: Турција да ја објасни врската меѓу Анкара и протестите во Австрија

Австрија го повика на разговор турскиот амбасадор во Виена да ја објасни поврзаноста на Анкара со демонстрациите во Австрија во знак на поддршка на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, кој спроведува остри мерки по неуспешниот обид за државен удар, изјави денеска шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц. Тој изјавил дека амбасадорот ќе биде прашан дали турските официјални лица охрабриле илјадници...

МНР му врачи нота на грчкиот амбасадор

Министерството за надворешни работи на Република Македонија денеска упати нота до Канцеларијата за врски на Грција во Скопје, како одговор на вчерашниот вербален демарш од страна на шефот на Канцеларијата, амбасадорот Теохарис Лалакос, која му беше врачена лично на разговор во Министерството. „Македонските безбедносни сили за време на вчерашните насилни инциденти постапија со максимална можна воздржаност, одговорност и професионализам и...

МНР подготвува реакција на серијата напади и обвинувања од Атина

Од македонското МНР најавуваат дека во текот на денот и официјално ќе реагираат на серијата грчки префрлања, обвинувања и осуди по вчерашната интервенција на полицијата и на АРМ на границата. Грција вчера прво испрати протестна нота до Македонија, осудувајќи ги насилните инциденти со бегалците на границата. Грчкото МНР истакна дека употребата на насилство не помага да се реши проблемот со бегалците...

Грција испрати протестна нота до Македонија за инцидентите на границата

Грција испрати протестна нота до Македонија, осудувајќи ги насилните инциденти со бегалците на границата. Според соопштението од грчкото министерство за надворешни работи, грчкиот амбасадор во Македонија, Теохарис Лалакос, до македонските власти упатил два демарша поради ситуацијата на Идомени. Лалакос истакнал дека употребата на насилство не помага да се реши проблемот со бегалците и оди против меѓународното и хуманитарното право. „Амбасадорот Лалакос јасно и...

Атина со демарш до Виена за состанокот со државите од Западен Балкан

Грција испрати протестна нота до Австрија поради одлуката таа да биде изолирана од самитот на држави од Западен Балкан за бегалската криза, што утре ќе се одржи во Виена. Политичкиот директор на грчкото министерство за надворешни работи, амбасадорот Петрос Мавроидис, вчера на австрискиот амбасадор во Грција му доставил демарш за иницијативата на Виена да се организира состанок меѓу австриското МНР и сите држави...

Саудиска Арабија: Иран е бесрамна земја која поддржува тероризам

Официјален Ријад го нарече Иран „бесрамна земја“, која го поддржува тероризмот и работи против стабилноста во регионот. Реакцијата на Саудиска Арабија доаѓа откако во Техеран се одржаа насилни протести против егзекуцијата на шиитскиот духовен лидер Нимр Бакер ал Нимр, при кои беше извршен упад во саудиската амбасада. - Иранскиот режим е последниот режим во светот, кој може да обвинува други земји...

„Твич“ ги укина новите правила за рекламирање откако стримерите почнаа да ја напуштаат платформата

Услугата за пренос во живо „Твич“ објави дека ги укинува своите нови правила за рекламирање - одлука што ја донеле откако неколку стримери најавија дека ја напуштаат платформата. Оваа платформа,...