Премиерот на Србија, Александар Вучиќ, денеска ја обвини делегацијата на Косово за неуспехот на последната рунда од дијалогот во Брисел и по тој повод побара реакција од високата претставничка за надворешна и за безбедносна политика на Европската Унија, Федерика Могерини.

Вучиќ ги повика Србите на Косово да останат мирни, да веруваат во својата држава и да не го напуштаат Косово, а нивните политички претставници да не ги напуштаат институциите на Косово.

Вучиќ вечерва во Рашка се сретна со политичките претставници на Србите на Косово за да ги извести за исходот од вчерашниот дијалог меѓу Белград и Приштина во Брисел. Тој ја обвини Приштина дека користи „највалкана пропаганда“ и ги повика Србите да не наседнуваат на провокации.

Во Рашка истовремено беше одржан и состанок на министрите за одбрана и за внатрешни работи, Зоран Ѓорѓевиќ и Небојша Стефановиќ, како и состанок на началникот на Генерал-штабот на војската на Србија, Љубиша Диковиќ, со претставници на војската на Србија и на српското МВР.

За исходот од вчерашниот состанок со делегацијата на Приштина во Брисел, претседателот на Србија, Томислав Николиќ, денеска ги извести и амбасадорите на Русија, Соединетите Американски Држави и на Кина во Белград, на кои им пренесе дека однесувањето на косовската страна не води кон постигнување договор.