fbpx
Таг: дијалог

таг: дијалог

САД силно ја поддржуваат целосната интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Ги охрабруваме владите на Северна Македонија и Бугарија да продолжат со нивниот билатерален дијалог за решавање на разликите, изјави за Гласот на Америка на македонски јазик портпаролот на Стејт департментот, на прашањето дали САД добиле некакви гаранции од бугарските партнери дека нема да има ново вето за македонските евроинтеграции откако би се усвоиле уставните измени. Специјалниот претставник за Западен Балкан...

Претседателот Пендаровски го поздрави договорот меѓу Србија и Косово

Претседателот на С. Македонија, Стево Пендаровски синоќа изрази задоволство од договорот постигнат како дел од разговорите помеѓу Србија и Косово, што се одржуваат викендов во Охрид. Во присуство на високиот претставник на Европската Унија за надворешни работи и безбедност Жозеп Борел, вчера во Охрид се сретнаа српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти, а по повеќечасовниот состанок...

Ковачевски во Охрид: Дијалогот значи и отстапки, тешките одлуки се за подобра иднина

Премиерот Ковачевски, по завршувањето на средбата со високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија, Жозеп Борел, како и по билатералните средби со премиерот Курти и претседателот Вучиќ, во изјава за медиумите, посочи дека е огромна чест и задоволство тоа што Република Северна Македонија е домаќин на состанокот на високо ниво од...

Пендаровски на средба со американскиот заменик помошник државен секретар, Габриел Ескобар

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Охрид оствари средба со Габриел Ескобар, заменик помошник државен секретар на Соединетите Американски Држави. Соговорниците се согласија дека билатералните односи се одвиваат со одлична динамика како потврда за долготрајното македонско-американско партнерство и пријателство. Во однос на аспирациите за членство во Европската Унија, претседателот Пендаровски информираше за одвивањето на скрининг процесот и следните чекори кои треба...

Ковачевски во Охрид ги пречека Борел и Лајчак: Северна Македонија е фактор на стабилност, местото на земјите од Западен Балкан е во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски во Охрид, ги пречека Жозеп Борел, високиот претставник на ЕУ за надворешни работи и безбедносна политика и потпретседател на Европската комисија и специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград - Приштина и за Западен Балкан, Мирослав Лајчак. Ковачевски е домаќин на состанокот на високо ниво од дијалогот помеѓу Белград и Приштина на кој ќе учествуваат претседателот на...

Северот на Косово сè уште е блокиран, американски дипломати денес ќе се сретнат со косовските лидери

Aдминистративните премини Брњак и Јариње, на северот на Косово сè уште се затворени, а и барикадите на локалните патишта каде живее мнозинство српско население не се тргнати. Според информациите на Мета.мк, за сега не се знае уште колку време ќе траат блокадите. Високиот советник на Стејт департментот на САД, Дерек Шолет и американскиот пратеник за Западен Балкан, Габриел Ескобар денес...

Владата и угостителите ќе бараат заедничко решение за засегнатите во дејноста прослави и свадби

Владата одржа состанок со претставници на рестораните за свадби и прослави, на ноќните клубови и на дел од музичарите од естрадата, информираше премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук-профил. „Дијалогот е започнат, заедничка цел е да се спречи какво било зголемување на ризикот по здравјето на граѓаните во услови на зголемување на бројот на заболени, а во исто време да се...

Пендаровски-Борисов: Политичкиот дијалог се реализира на највисоко ниво, соработка има и во други области

Претседателот Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Владата на Република Бугарија, Бојко Борисов. „На средбата беа разменети мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави, при што беше констатирано дека Северна Македонија и Бугарија се посветени кон јакнење на добрососедските односи и унапредување на соработката во сите сфери од заеднички интерес. Заедничкото претседавање со Берлинскиот процес, беше констатирано на...

Растат тензиите околу Иловица: Екологистите со ултиматум, Владата повикува на дијалог

Целта на Владата, но и на сите засегнати страни е да се отстранат ризиците и стравовите поврзани со животната средина и здравјето на граѓаните. Потенцираме дека Владата на Република Македонија и натаму ќе се води и ќе работи врз основа на принципот владеење на правото и дека сите политики на Владата се во насока, пред се, на заштита на...

Успешен референдум ќе значи мир и за Косово, вели Тачи

Претседателот на Косово, Хашим Тачи по средбата со премиерот Зоран Заев ги повика граѓаните на Македонија да гласаат „за“ на референдумот и додаде дека успешен референдум ќе значи мир и за Косово. -Иднината на Косово и Македонија е да се стремат кон ЕУ и НАТО. Косово дава поддршка да се движите напред кон НАТО за европска иднина. Ги повикувам граѓаните...

Прекината изградбата на гасоводот на Водно, Шилегов повика на дебата в понеделник

Градоначалникот на Скопје,Петре Шилегов, денеска информираше дека се прекинати сите градежни активности за изградба на гасоводот на Водно сè до завршување на процесот на дијалог и дебата. Тој ги повика претставниците на надлежните државни органи, како и претставниците на граѓанските здруженија на дебата в понеделник во 13 часот во просториите на Советот на Град Скопје. - Изградбата на гасоводот на...

Иванов: Борисов одбивајќи да се сретне со мене зазема страна

Со овој гест Борисов зазема страна, изјави македонскиот претседател Ѓорге Иванов кој е во дводневна официјална посета на Бугарија, како реакција на одлуката на бугарскиот премиер Бојко Борисов да не се сретне со Иванов кој е во дводневна посета на Бугарија. Борисов и вицепремиерката и министерка за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, во последен момент ја откажаа средбата. – Тоа...

Нова книга од академик Георги Старделов посветена на писателот Владимир Костов

Во издание на „Везилка 2011“ излезе од печат најновата книга на академик Георги Старделов „Критика на деморализираниот ум“ посветена на истакнатиот македонски писател Владимир Костов. На 165 страници, оваа книга содржи тринаесет секвенци за литературата и филозофијата во романескниот опус на Владимир Костов. Оценувајќи дека „на страниците на литературата на Владимир Костов се води отворен дијалог со нашето време“, Старделов пишува...

Вучиќ: Ако идејата е дека Србија мора да го признае Косово, тогаш – фала, довидување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска во Давос изјави дека ако идејата на дијалогот меѓу Белград и Приштина и на процесот за нормализација на односите е само Србија да ја признае независноста на Косово, „тогаш - фала, довидување“, притоа истакнувајќи дека се потребни отстапки од двете страни. Вучиќ, кој учествува на Светскиот економски форум во Давос, пред новинарите изјави...

Заев и Брнабиќ договориле заедничка владина седница во февруари или март

Премиерот Зоран Заев и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на денешната средба во Белград се договориле владите на Македонија и на Србија на крајот на февруари или на почетокот на март да одржат заеднички седницa. На пленарната средба, делегациите на двете земји разговарале за интензивирање на некои од заедничките проекти и за соработката на проектите за завршување на Коридорот 10, изградба...

Иво Вајгл со политичките партии разговара за проектот „Жан Моне“

Известувачот за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, денеска ги продолжува средбите со координаторите на пратеничките групи во Собранието, по што ќе следува брифинг со претседателот на Собранието Талат Џафери и со амбасадорот на Европската унија Самуел Жбогар. - Би сакал да разговараме за проектот „Жан Моне“ на Европскиот парламент што значи покренување на дијалогот на политичките играчи во Македонија...

ЕП ќе помага во дијалогот меѓу власта и опозицијата во Собранието

Претседателот на Собранието, Талат Џафери и европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, кој е во дводневна посета на земјава, на денешната средба разговарале за можноста за отпочнување на дијалог меѓу различните пратенички групи во Собранието, под покривителство во Европскиот парламент. Ваквиот дијалог, како што се наведува во соопштението од средбата, има за цел да придонесе...

Пучдемон ја потпиша декларацијата за независност на Каталонија, Мадрид најави одговор

Претседателот на каталонската регионална влада, Карлес Пучдемон, доцна синоќа ја потпиша декларацијата за прогласување на независност на Каталонија, но го одложи нејзиното стапување на сила. „Ја создаваме Република Каталонија како независна, суверена, правна, демократска и социјална држава“, се наведува во текстот на декларацијата. Претставник на каталонската влада, по потпишувањето на декларацијата, изјави дека Пучдемон го одложува нејзиното стапување на сила за да остави...

Европската комисија ги повика Шпанија и Каталонија на дијалог

Европската комисија ги повика Шпанија и Каталонија на дијалог, дури и ако постои општ консензус дека Каталонците го прекршиле шпанскиот закон за распишување реферндум за независност. Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс, изјавил дека каналите на комуникација помеѓу Шпанија и Каталонија мора да останат отворени. Тимерманс додал дека е време за разговор за да се најде решение за безизлезната ситуација, во...

Мекалистер: Брисел беше изненаден од дипломатскиот спор меѓу Србија и Македонија

Брисел бил изненаден од дипломатскиот спор меѓу Србија и Македонија, но е задоволен што раководствата на двете држави овозможиле да се дојде до решение преку дијалог на дипломатско ниво без ескалации, вели известувачот за Србија во Европскиот парламент и шеф надворешнополитичкиот совет на ЕП, Дејвид Мекалистер во интервју за балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. Мекалистер вели дека вчера разговарал...

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства во државата заедно, пренесува Гардијан. Според Државниот завод за статистика на Ирска, податочните центри искористиле 21 отсто од електричната енергија...