Во Турција, во пад на хеликоптер кој превезувал видни бизнисмени, загинаа пет лица. Како што јавуваат локалните медиуми, несреќата се случила откако леталото удрило во телевизиски предавател и се урнало на автопат.

Од компанијата „Кугу Хавачилик“, која е инволвирана во издавањето лиценца за хеликоптери, соопштија дека леталото било сопственост на фармацевтската компанија „Ецзацибаси“, од која засега нема реакција.

Хеликоптерот полетал од истанбулскиот аеродром „Ататурк“ со седум лица.

„Си-ен-ен Турк“, повикувајќи се на локални претставници, јавува дека тројца од патниците во хеликоптерот биле Турци, а четворица странци. Според некои турски медиуми, странците биле Руси.


.