fbpx
Таг: хеликоптерска несреќа

таг: хеликоптерска несреќа

Се урнаа два „Блек Хок“ хеликоптера на американската армија

Два „Блек Хок“ хеликоптера на американската армија се урнаа за време на тренинг мисија над Кентаки. Статусот на членовите на екипажот во моментов не е познат, рече во изјава за Ројтерс портпаролот на армијата на САД, Нондис Турман, без да открие детали за бројот на луѓе кои се наоѓале во авионот. Гувернерот на Кентаки, Енди Бешеар, рече дека ова е...

Пост на социјалните мрежи шпекулира со хеликоптерската несреќа во близина на Киев

Постот шири паушални информации за хеликоптерската несреќа во Бровари, во близина на Киев. Сè уште нема официјални податоци зошто хеликоптерот се сруши. Украинскиот претседател Володимир Зеленски информира дека е започната истрага за причините кои довеле до несреќата и штом ќе бидат добиени првични официјални информации, истите ќе бидат споделени со јавноста. Значи, сè уште е рано да се каже...

Загинаа двајца пилоти при уривање на бугарски воен хеликоптер

Двајцата пилоти ги загубија животите, а техничар е тешко повреден во синоќешната несреќа во Бугарија, кога се урна воен хеликоптер „Ми-17“. Според бугарските медиуми, несреќата се случила вчера во воената авиобаза „Крумово“ кај аеродромот во Пловдив, кога хеликоптерот кој бил на тренажен лет се сршуил на земја од височина од околу 30 метри. Животите ги загубиле командирот на екипажот, капетан...

Обвинителство почна истрага за уривањето на хеликоптерот кај Струмица во 2014 година

По три години од хеликоптерската несреќа кај Струмица, во која загинаа четворица пилоти, Основното јавно обвинителство – Струмица почнало истражна постапка против три лица. На 10 јули 2014 година, се урна хеликоптер тип „ми 17 в5“ со регистарска ознака МАП 7712, во сопственост на МВР Скопје. Загинаа пилотите Драги Мицев, Марјан Трајковиќ, Тоде Орешков и Иљо Лопатички. „Бројните прибрани докази и...

Се урна хеликоптер во Грција, загинаа две лица

Цивилен хеликоптер се урнал северно од Атина, при што загинале две од трите лица што биле во него, јавија грчките медиуми. Пожарникарите кои интервенирале на местото на несреќата, близу Маратон, на 40 километри северно од Атина, велат дека по падот на леталото во мочуришното подрачје, едно од лицата излегло од урнатиот хеликоптер, а другите двајца биле пронајдени во леталото во...

Саудиски воен хеликоптер се урна во Јемен, 12 лица загинаа

Најмалку 12 лица загинаа при уривање на саудиски воен хеликоптер во Јемен, јави саудиската новинска агенција СПА. Сè уште се истражува причината за падот на хеликоптерот, кој се урна во покраината Мариб, источно од Сана. Ова е една од најголемите човечки загуби на саудиските сили во поединечен инцидент откако коалицијата на арапски држави поведе воени операции против движењето Хути во 2015...

Во хеликоптерска несреќа во Турција загинаа турски и руски бизнисмени

Во Турција, во пад на хеликоптер кој превезувал видни бизнисмени, загинаа пет лица. Како што јавуваат локалните медиуми, несреќата се случила откако леталото удрило во телевизиски предавател и се урнало на автопат. Од компанијата „Кугу Хавачилик“, која е инволвирана во издавањето лиценца за хеликоптери, соопштија дека леталото било сопственост на фармацевтската компанија „Ецзацибаси“, од која засега нема реакција. Хеликоптерот полетал од...

„И мојот идентитет постои“ – се одржа Маршот за видливост на трансродовите лица

Под мотото „И мојот идентитет постои“, граѓани и активисти вчера попладне по петти пат во земјава маршираа за видливост на трансродовите лица. Маршот го организираше граѓанската иницијатива за заштита...